Lidovky.cz

Na počítače vládních institucí v Evropě útočí vir od skupiny Sednit, nejaktivnější kyberkriminální skupiny

Ekonomika

  15:07
PRAHA - Ve střední a východní Evropě se šíří virus, který napadá počítače vládních institucí. Stojí za ním skupina Sednit, která je spojovaná s útokem na Demokratický národní výbor ve Spojených státech krátce před prezidentskými volbami v roce 2016. Informovala o tom ve čtvrtek antivirová firma Eset. Zároveň z bezpečnostních důvodů odmítla zveřejňovat více informací o napadených.
Práce s počítačem – ilustrační foto.

Práce s počítačem – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Škodlivý program označovaný jako LoJax napadá firmware počítače UEFI, tedy základní programové vybavení každého PC. UEFI je nástupce populárního BIOSu. Jak se do napadených zařízení dostává, Eset stále zjišťuje.

Jak se bránit aplikaci, která vykrádá bankovní účty? Radí bezpečnostní expert

„UEFI hrozby jsou obzvláště nebezpečné v tom smyslu, že slouží jako klíč k celému počítači, jsou obtížně detekovatelné a zůstávají v systému i po reinstalaci operačního systému či výměně pevného disku. Pokud chceme infikovaný systém UEFI rootkitu zbavit, vyžaduje to znalosti nad rámec běžného i pokročilého uživatele. Například flashnutí firmware základní desky,“ uvedl bezpečnostní analytik Esetu Jean-Ian Boutin.

Skupina Sednit je bezpečnostními experty rovněž spojována s únikem e-mailů ze Světové antidopingové agentury či za útoky na francouzskou televizní stanici TV5 Monde. Jde o jednu z nejaktivnějších kyberkriminálních skupin, která je aktivní již od roku 2004. Sednit je rovněž známá jako APT28, STRONTIUM, Sofacy či Fancy Bear.

Tvůrci této hrozby se pravděpodobně inspirovali „protizlodějským“ softwarem LoJack. Legitimní LoJack slouží na vyhledávání ztracených či ukradených počítačů. Je velmi specifický v tom smyslu, že musí odolat snaze zloděje, který může po krádeži provést reinstalaci operačního systému či výměnu pevného disku. Legitimní LoJack je předinstalovaný ve firmwaru velkého množství notebooků od různých výrobců a čeká na moment, kdy ho uživatel vzdáleně aktivuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.