Lidovky.cz

Nobelovu cenu za ekonomii získali Nordhaus a Romer. Věnovali se klimatickým změnám

Ekonomika

  14:29
Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali dva Američané. William Nordhaus byl oceněn za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami a Paul Romer za výzkum interakce mezi ekonomikou a technologickými inovacemi. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd. Nordhaus a Romer si rozdělí finanční odměnu devět milionů švédských korun (22 milionů korun).

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul Romer za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz. foto: Reuters

Oba ocenění učí na známých amerických univerzitách. Nordhaus je profesorem na Yaleově univerzitě a Romer působí na Sternově obchodní škole, která je součástí New York University. Jejich výzkum podle švédské akademie výrazně přispěl k lepšímu pochopení udržitelného hospodářského růstu ve spojitosti s klimatickými změnami a technologickým pokrokem, napsala agentura DPA.

„Příroda diktuje hlavní omezení hospodářského růstu a naše znalosti rozhodují o tom, jak se s těmito omezeními vypořádáme,“ uvedla akademie. „(Nordhaus a Romer) výrazně rozšířili pole působnosti ekonomické analýzy tvorbou modelů, které vysvětlují vzájemné propojení tržní ekonomiky s přírodou a věděním,“ dodala.

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul...
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul...

Romer podle akademie demonstroval, jak ekonomické síly ovlivňují ochotu podniků vytvářet nové myšlenky a inovace. Položil tak základy pro nový model hospodářského vývoje známý jako teorie endogenního růstu.

Romer donedávna působil také jako hlavní ekonom Světové banky, z funkce odstoupil začátkem letošního roku. Romerovo působení v této instituci provázely neshody se zaměstnanci, například ohledně způsobu psaní zpráv či metodologie. Řadu zaměstnanců podle listu Financial Times také popuzoval svou neomaleností, odborníci nicméně jeho odchodu litovali, neboť ho považují za vizionáře.

Nordhaus jako první vytvořil kvantitativní model popisující globální souhru mezi ekonomikou a klimatem. Jeho výzkum podle akademie ukázal, že nejúčinnějším opatřením k nápravě problémů způsobených skleníkovými plyny by byl celosvětový systém uhlíkových daní.

„Letošní laureáti nepřinášejí nezvratné odpovědi, jejich zjištění nás ale výrazně přiblížila ke zodpovězení otázky, jak můžeme dosáhnout udržitelného růstu světové ekonomiky,“ uvedla akademie.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové. Loni cenu získal Američan Richard Thaler. Oceněn byl za výzkum psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice.

Minulý týden byli postupně oznámeni laureáti Nobelových cen za medicínu, fyziku, chemii a za mír. Na vyznamenané čeká kromě finanční odměny také tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

William Nordhaus (77)

  • Jeden z předních amerických ekonomů, je považován za zřejmě největšího světového experta na ekonomické aspekty klimatických změn. Jeho vědecká práce v oboru ekonomie má široký záběr témat od inflace přes energetické problémy, přírodní zdroje a ochranu životního prostředí až po vývoj zisku a produktivitu. Předmětem jeho zájmu je také hospodářská politika.
  • V současnosti je profesorem ekonomie na Yaleově univerzitě, v letech 1986 až 1988 zde působil jako rektor, je také členem Cowlesovy nadace pro ekonomický výzkum.
  • Před lety publikoval studii, ze které vyplývá, že omezování emisí skleníkových plynů by mělo začínat mírným snižováním, které se bude během doby stupňovat; nejlepší formou politiky je podle něj pak zavést všude obdobnou daň ze spotřeby uhlíku a postupně ji zvyšovat.
  • V roce 2006 patřil ke kritikům kontroverzní zprávy britského vládního ekonoma Nicholase Sterna o ekonomických dopadech klimatických změn, která vyvolala rozruch kvůli jeho odhadu vysokých škod z globálního oteplování a nepoměrně nižších cen za rychlý zásah proti těmto změnám. Nordhaus ve svém rozboru napsal, že na Sternovu zprávu je nutno pohlížet jako na politický dokument, nikoli jako na nezávislou akademickou studii.
  • V letech 1977 až 1979 byl členem Rady ekonomických poradců amerického prezidenta Jamese Cartera.
  • Narodil se 31. května 1941 v Albuquerque v Novém Mexiku. Vystudoval Yaleovu univerzitu a Massachusettský technický institut (MIT).
  • Nordhaus je autorem více než dvaceti odborných knih. Je spoluautorem učebnice Ekonomie, jejíž původní vydání napsal americký ekonom Paul Samuelson, laureát Nobelovy ceny za ekonomii v roce 1970.
  • Je členem americké Národní akademie věd, Americké akademie umění a věd nebo členem Královské švédské akademie inženýrských věd. V roce 2004 byl jmenován významným členem Americké hospodářské asociace.
  • Je ženatý, s manželkou Barbarou žije v New Havenu ve státě Connecticut.

Paul Romer (62)

  • Romer je předním obhájcem investic do lidského kapitálu a inovací a je považován za jednu z největších ekonomických autorit posledních desetiletí.
  • Je zastáncem endogenní teorie růstu, která tvrdí, že investice do lidského kapitálu, inovací a znalostí výraznou měrou přispívají k ekonomickému růstu. Teorie, kterou sám pomáhal v 80. a 90. letech minulého století vyvinout, si také myslí, že vedlejší efekty ekonomie založené na znalostech povedou k ekonomickému rozvoji a dlouhodobou míru růstu ekonomiky je možné zvýšit opatřeními, jako jsou dotace na výzkum a vývoj a vzdělání.
  • Od října 2016 do ledna 2018 byl hlavním ekonomem Světové banky (SB). Romerovo působení v této instituci provázely neshody se zaměstnanci, například ohledně způsobu psaní zpráv či metodologie. Řadu zaměstnanců podle listu Financial Times také popuzoval svou neomaleností, odborníci nicméně jeho odchodu litovali, neboť ho považují za vizionáře. Současný prezident SB Jim Yong Kim se ho tehdy zastal: "Paul je vynikající ekonom a bystrý jedinec. Vedli jsme řadu dobrých rozhovorů. Oceňoval jsem Paulovu upřímnost a otevřenost a vím, že okolností svého odchodu lituje."
  • Narodil se 7. prosince 1955 v Denveru. Vystudoval ekonomii na Chicagské univerzitě, MIT a Queen's University.
  • V uplynulých letech se jeho jméno pravidelně objevovalo mezi kandidáty na Nobelovu cenu za ekonomii.
  • V roce 2010 vyvolal celosvětovou pozornost a diskusi svým plánem na vznik velkoměst, jež postaví za své peníze rozvinuté státy a do nichž se budou stěhovat chudí lidé z celé planety.
  • Časopis Time ho v roce 1997 zařadil mezi 25 nejvlivnějších Američanů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.