Lidovky.cz

Nezdaněných cigaret z Východu přibývá, přesto náš černý trh s tabákem patří k nejmenším v Evropě

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Zhruba 480 milionů padělaných a pašovaných cigaret (na 24 milionů krabiček) se dostalo u nás na trh v loňském roce. Z domácí spotřeby ve výši 14,5 miliardy kusů cigaret to znamená podíl nelegálního trhu ve výši 3,3 procenta. Nezdaněné kuřivo pochází zejména z Ukrajiny a Běloruska.

Černý trh s tabákem roste, ten český ale patří k nejmenším v Evropě. foto: Shutterstock

Je to na evropské poměry sice příznivý výsledek, průměr za členské země Evropské unie plus Norsko a Švýcarsko činí 8,7 procenta, ale meziročně u nás nelegální trh vzrostl o dvě desetiny procenta. Unikátní a podrobná data vycházejí ze studie poradenské společnosti KPMG, která je už roky prezentuje v detailní studii Project Sun.

Celebrity inspirují děti ke kouření. Náhražka cigarety se stala hitem sociální sítě

„Podíl padělků a pašovaných cigaret v Evropské unii v roce 2017 odhadujeme na 8,7 procenta celkové spotřeby, což představuje 44,7 miliardy cigaret a daňovou ztrátu zhruba deseti miliard eur,“ uvádí nejnovější studie Project Sun.

Oproti předchozímu roku se jedná ve všech případech o pokles. Studie uvádí, že objem pašovaných a padělaných cigaret v Evropě klesá. A to výrazněji než klesá celková spotřeba. KPMG každoročně analyzuje trh pomocí desítek tisíc dobrovolníků, kteří ve městech sledovaných zemí sbírají vyhozené krabičky od cigaret a vyhodnocují jejich původ.

Černota roste, ale málo

V Česku sice spotřeba tabáku klesá také, ale černý trh mírně vzrostl meziročně z 3,1 procenta na 3,3 procenta. I tak je podíl černoty u nás šestý nejnižší ze 30 sledovaných evropských zemí (členů EU, Norska a Švýcarska).

Studie uvádí, že největší část z takzvané nedomácí spotřeby (pašované, padělané nebo individuálně dovezené například turisty nebo zahraničními dělníky) pochází u nás z Ukrajiny (zhruba 150 milionů kusů cigaret) a také Běloruska (90 milionů kusů). Nelegální trh z Ukrajiny se meziročně nezměnil, ale celkově mírné navýšení odbytu nezdaněného kuřiva jde spíš na vrub dovozu z Běloruska. Což může souviset například s příchodem většího počtu gastarbeiterů z těchto zemí.

Grafika k cigaretám.

Důvodů relativně příznivého stavu u nás je víc. Analýza KPMG mimo jiné říká, že podíl pašovaných a padělaných cigaret je nízký zejména v těch zemích, ve kterých „existují důkazy o pozitivní činnosti v oblasti vymáhání práva nebo o příznivé ekonomické situaci“.

Údaje ze studie potvrzuje Tomáš Korkoš, ředitel oddělení vnějších vztahů lídra tuzemského tabákového trhu společnosti Philip Morris. Česko podle něj dlouhodobě patří mezi země s nejnižší mírou nelegálního obchodu s tabákovými výrobky v Evropské unii.

„Důvodů je několik. Těmi hlavními jsou předvídatelné zvyšování spotřební daně, relativní cenová dostupnost a tím pádem nižší ochota nakupovat padělky a také velmi dobrá práce kontrolních orgánů, zejména Celní správy České republiky,“ uvedl Korkoš.

Rozhodující je cena

Je zjevné, že rozhodující vliv na poměrně nízký podíl černého trhu má cena. Přesněji –u nás na evropské poměry velmi nízká cena krabičky (loni v průměru 84 korun, průměr EU činí 128 korun) a také časté, každoroční, ale po menších krocích zvyšované zdanění. V Česku se tedy – až na výjimky – nezdražuje skokem.

Přibližně lze říci, že čím dražší cigarety, tím větší odbyt nezdaněného a větší podíl nelegálního kuřiva. „Česká republika má přibližně stejné ceny cigaret jako v Polsku a na Slovensku a nižší než v Německu a v Rakousku. Cenový rozdíl nepřináší finanční benefit, proto jsme z hlediska nelegálních tabákových výrobků stále spíše tranzitní země,“ vysvětluje mluvčí tabákové společnosti JT International v Česku Jiří Hauptmann.

E-cigareta nebo i výrobky heat-not-burn. Trochu míň škodlivé kouření

Ukrajina a Bělorusko jsou co se týče ceny cigaret skutečným dnem Evropy. Na Ukrajině vyjde v průměru jedna krabička na 13 korun a v Bělorusku, které je pro Evropu zřejmě největším zdrojem nelegálního kuřiva, krabička stojí ještě o tři koruny méně.7

Relativně nižší vliv nelegálního prodeje cigaret u nás pomáhá i státní kase. Ministerstvo financí proto žádné výrazné a jednorázově vysoké zvýšení daně nechystá. Erární kasa vybrala loni z prodeje tabákových výrobků 56,2 miliardy korun, což je o téměř deset miliard víc než v roce 2007.

Odpůrci kouření zdražování tabákových výrobků vítají. Vysoká cena je totiž v podstatě jediný argument, který umí na nikotinu závislé kuřáky od jejich neřesti odradit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.