Lidovky.cz

ČR si letos udržela vysoký rating. Je nejlepší v regionu a nad průměrem v eurozóně

Ekonomika

  14:14
Praha - Česká republika si i v letošním roce udržela vysoké hodnocení schopnosti splácet své závazky, tzv. rating. Mezi zeměmi regionu je tak Česko nejlépe hodnocené a několik let se již pohybuje také nad průměrným ratingovým hodnocením členských zemí eurozóny. Důvodem příznivého hodnocení je mimo jiné stav veřejných financí a ekonomický růst.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Základním stavebním kamenem solidního ratingu je dlouhodobá udržitelnost veřejných financí. Při současném nastavení měnové politiky by měl vládní dluh v poměru k HDP zvolna klesat. Důležitá je také makroekonomická a finanční stabilita. K lepšímu ratingu bude ale potřeba pokročit v přibližování ekonomické výkonnosti k vyspělejším zemím,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dodal, že ve střední a východní Evropě není země s vyšším kreditním ratingem, než má Česká republika. Stejné hodnocení má například Francie, Belgie či Velká Británie.

Nejlepší hodnocení v historii

„Česká republika v letošním roce dosahuje svého vůbec nejlepšího hodnocení v historii země od roku 1993,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit nižší úrok. V případě ČR agentury oceňují nízkou úroveň veřejného zadlužení, silné institucionální uspořádání a také rychlý růst české ekonomiky.

Podvodné e-shopy prodávaly věci pod cenou. Policisté je odhalili, banky zablokovaly 2500 karet

Z celosvětového pohledu je ČR podle Kovandy stále dlužníkem druhé kategorie, když nedosahuje hodnocení zemí typu Německa, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Austrálie. „Veřejné finance ČR jsou ale v lepším stavu než veřejné finance většiny zemí, které vykazují lepší hodnocení. Ratingové agentury do hodnocení totiž promítají i jiné než ryze ekonomické aspekty, například kvalitu a stabilitu institucí nebo geopolitickou pozici,“ dodal Kovanda.

Špatný den pro ekonomiku. Akcie klesají, dolar oslabuje, cena ropy se snižuje

V letošním roce agentury Fitch Ratings, JCR a R&I zvýšily ratingové hodnocení dlouhodobých závazků v cizí měně z A+ na AA- při stabilním výhledu. Agentura Moody’s pak v rámci potvrzení ratingu A1 vylepšila výhled ze stabilního na pozitivní, vyplývá z informací zveřejněných ministerstvem financí.

MF počítá letos s přebytkem veřejných financí 1,6 % HDP. Přebytek by se měl v poměru k HDP v dalších letech ovšem snižovat na 0,8 % v roce 2020. Loni veřejné finance skončily v přebytku 1,5 % HDP, což byla jedna z nejlepších hodnot v EU. Ta požaduje, aby schodek veřejných financí byl pod třemi procenty HDP.

Naopak celkový vládní dluh by se podle výhledu MF měl zlepšovat každý rok až do roku 2021. Z loňských 34,7 % HDP čeká úřad jeho pokles letos na 33 % a postupný pokles až do roku 2021 na 30 %. EU požaduje dluh pod 60 % HDP.

Ratingové hodnocení České republiky v roce 2018
 Ratingová agentura Domácí dlouhodobé závazkyVýhledZahraniční dlouhodobé závazkyVýhledUdělen/potvrzen
Moody’s A1PozitivníA1Pozitivní 20.4.2018
Standard & Poor’sAAStabilníAA-Stabilní20.7.2018
Fitch RatingsAA-StabilníAA-Stabilní3.8.2018
JCRAAStabilníAA-Stabilní 25.7.2018
R&IAA-StabilníAA-Stabilní5.11.2018
Scope RatingsAAStabilníAAStabilní26.1.2018
Dagong Global Credit RatingA+StabilníA+Stabilní16.10.2018
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.