Lidovky.cz

Prodej šumivých vín v Česku letos podle odhadů překoná rekordní hranici 20 milionů lahví

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Ve spotřebě vína a zejména toho šumivého Česko sice poněkud zaostává za Evropou, jeho spotřeba přesto rok od roku roste. Vše nasvědčuje tomu, že letos se prodá více než 20 milionů lahví sektů, nejvíc v historii.
Šampaňské - ilustrační foto

Šampaňské - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to alespoň z údajů celní správy, která v souvislosti s výběrem spotřební daně eviduje objem sektů uvedených na trh. Vloni to bylo rekordních 14,44 milionu litrů, tedy 19,3 milionu třičtvrtělitrových lahví šumivých vín, což reprezentuje meziroční nárůst o 5,7 procenta. Jedná se přitom jak o sekty vyrobené v Česku, tak i o ty z dovozu. Zhruba stejně rychle přitom rostly podle celníků prodeje sektů i v předchozích třech letech.

Rekordní rok

Letošní prodej šumivých vín –podle údajů celní správy zatím bez započtení listopadu a prosince – roste už o 14 procent. Přitom na závěr roku odbyt sektů tradičně graduje. Nejvíc šumivých vín dodávají výrobci a dovozci na trh v prosinci, který představuje zhruba čtvrtinu celoročního prodeje v Česku.

S meziročně lepším výsledkem počítá většina dodavatelů, včetně společnosti Bohemia Sekt ze Starého Plzence, která má u nás prodaným množstvím dominantní postavení na trhu. Loňským prodejem 16,1 milionu lahví šumivých vín (sektů zrajících v lahvi jako šampaňské i kvašením v objemných tancích metodou charmat) a šumivých nápojů (sycených oxidem uhličitým) předčila i svůj dosud rekordní rok 1999, v jehož závěru si lidé v souvislosti s přelomem tisíciletí dopřávali opojných bublinek více než jindy.

Postavili dům z lahví od šampaňského. Rusům je pomohla sbírat celá vesnice

„Na konkrétní čísla si musíme ještě počkat, ale prodeje kategorie sektů a šumivých nápojů předčí loňský rekordní výsledek,“ prorokuje ředitel staroplzenecké společnosti Ondřej Beránek.

Hranice 20 milionů prodaných lahví padne, i kdyby celý loňský rok rostl nakonec méně než dosud, třeba „jen“ šestiprocentním tempem jako v letech předchozích. Je třeba také připomenout, že údaje celní správy poskytují sice nejpřesnější údaj o odbytu na českém trhu, ale popisují počty litrů (lahví), které prodali výrobci a dovozci v daném roce do obchodů. To znamená, že čísla o počtu lahví, které si lidé v rámci maloobchodního prodeje přinesou během celého roku domů, se mohou mírně lišit. Záleží na tom, kolik vína měli obchodníci ve skladech ještě před začátkem roku a kolik jim ho ve skladech a regálech zbude na konci letoška.

Sekty a šumivé nápoje však stále tvoří jen malý zlomek celkového odbytu vína u nás. Pro srovnání: loni se u nás prodalo 208 milionů litrů tichých vín, ale jen 14,4 milionu litrů vín šumivých.

Kromě převládající „bohemky“ (zejména ve verzi demi sec) se úspěšně uplatňují producenti jako Soare Sekt (např. značka Mucha Sekt), Templářské sklepy Čejkovice (Saint Croix Sekt) či německá dovážená značka Rotkäppchen. Ovšem čím dál častěji nabízejí šumivá vína i malá vinařství.

Charmat i tradiční metoda

V případě sektů převládá výroba metodou charmat, tedy ve větším objemu v tancích. Nicméně u velkých producentů jako Bohemia Sekt, ale i u těch nejmenších roste dosud nevelký podíl výroby klasickou šampaňskou metodou.

Spojení vína s nacistickou ideologií? U nás se název Zweigelt měnit nebude

„Sekty vyrábíme pouze tradiční metodou, tedy kvašením v lahvích. Pro nás jsou sekty zajímavým doplněním sortimentu, a tak si s výrobou doslova hrajeme,“ chlubí se Pavel Vajčner, šéf vinařství Znovín Znojmo, které ročně vyrobí pouze 30 až 40 tisíc lahví sektů.

Kolem pěti tisíc lahví ročně pak produkuje mikulovské Vinařství Volařík, které druhotným kvašením v láhvi a následným ležením na jemných kalech vyrábí tradiční jednoodrůdový sekt z Ryzlinku vlašského a cuvée z odrůd Rulandské bílé a Chardonnay. Letos je doplnila nově Frankovka Blanc de Noirs.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.