Lidovky.cz

Facebook slaví 15 let. Kde skončili jeho majetní spoluzakladatelé?

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Sociální síť Facebook byla poprvé spuštěna 4. února 2004. Webová stránka určená původně pouze pro studenty vysokých škol na Harvardu, Columbii, Stanfordu a Yaleu. Momentálně má internetový gigant přes 2 miliardy uživatelů a více než 30 tisíc zaměstnanců.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Nejznámější tváří sociální sítě Facebook je bezesporu Mark Zuckerberg. Ten však u zrodu technologické firmy nestál sám. Společně s ním firmu založili ještě další čtyři studenti a kolegové - Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz a Chris Hughes.

Zisk Facebooku předčil očekávání, rostl ale nejpomaleji za 6 let. Microsoft zaostal

Jako nejhlavnější parťák Zuckerberga by se dal označit Saverin, se kterým se domluvil na tom, že každý z nich investuje do projektu tisíc dolarů. O měsíc později se k nim přidali McCollum, Moskovitz a Hughes. Tato sestava se postarala o to, aby se Facebook postupně dostal na všechny americké univerzity. Jak jsou na tom spoluzakladatelé nyní? Všichni zmiňovaní jsou miliardáři, tedy kromě jednoho.

Mark Zuckerberg

Nejbohatším ze všech zakladatelů je Mark Zuckerberg, který je podle Forbesu pátým nejmajetnějším člověkem na světě. Jeho majetek přesahuje 77 miliard dolarů (1,7 bilionů korun). Dosud působí ve společnosti Facebook jako prezident a výkonný ředitel, za tuto vrcholnou pozici si nechává vyplácet symbolický jednodolarový roční plat. Patří k nejvlivnějším lidem na světě a stal se v podstatě tváří Facebooku.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Eduardo Saverin

Pravá ruka Zuckerberga, tak by se dal označit Eduardo Saverin. V počátcích Facebooku zastával Saverin funkci spoluzakladatele, finančního ředitele a také obchodního ředitele. Společně se Zuckerbergem do sítě investovali tisíc dolarů. Momentálně šestatřicetiletý muž s brazilskými kořeny vlastní přibližně 0,4 % akcií Facebooku. Podle Forbesu jeho jmění dosahuje 9,9 miliard dolarů (přes 220 miliard korun). V roce 2012 Business Insider získal a zveřejnil exkluzivní e-mail od Zuckerberga, ve kterém popisuje, jak Saverina odřízl od Facebooku a snížil jeho podíl ve firmě. Celá záležitost skončila u soudu, spor byl nakonec vyřešen mimosoudně a Saverin podepsal smlouvy o mlčenlivosti. Nyní se věnuje svému fondu Saverin, se kterým investuje do zdravotnictví, finančních technologií a dalších odvětví.

Spoluzakladatel Facebooku Eduardo Saverin.

Dustin Moskovitz

Podnikatel Moskovitz je druhým nejbohatším spoluzakladatelem Facebooku. V internetové firmě byl prvním technickým ředitelem, viceprezidentem pro inženýrství a vedl technický personál. Jeho majetek je 16,3 miliard dolarů (zhruba 363 miliard korun) a má šanci svoje jmění dále rozšiřovat. Po tom, co v roce 2008 Facebook opustil, totiž založil společně s Justinem Rosensteinem, který odešel z Googlu, společnost Asana. Stejnojmenný software má pomoct týmům organizovat, sledovat a řídit jejich práci.

Dustin Moskovitz - spoluzakladatel Facebooku.

Chris Hughes

Během letních prázdnin v roce 2004 spoluzakladatelé Facebooku Zuckerberg, Moskovitz a Hughes odcestovali do Palo Alta v Kalifornii, aby mohli svůj projekt dále rozvinout. Zatímco Zuckerberg s Moskovitzem v Kalifornii zůstali a skončili se školou, Hughes se rozhodl vrátit na Harvard a vysokou školu dokončit. O dva roky později, už s bakalářským titulem, se opět vrátil do Palo Alta a zapojil se do fungování Facebooku. V roce 2007 Hughes společnost opustil a začal Baracku Obamovi pomáhat s prezidentskou kampaní jako dobrovolník. V roce 2012 koupil majoritní podíl v časopisu The New Republic, o čtyři roky později magazín prodal. Majetek pětatřicetiletého Američana převyšuje 430 milionů dolarů (přes 9,5 miliard korun).

Chris Hughes, spoluzakladatel Facebooku.

Andrew McCollum

Nejchudším spoluzakladatelem je McCollum, jehož majetek tvoří zhruba 20 milionů dolarů (přes 440 milionů korun). McCollum byl součástí Facebooku pouze od roku 2004 do roku 2007. Stejně jako Hughes univerzitu na Harvardu dokončil, kromě bakalářského titulu získal i magisterský. Momentálně působí jako ředitel v internetové televizní společnosti Philo. Tuto americkou firmu v roce 2009 spoluzaložil.

Andrew McCollum

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.