Lidovky.cz

Víčka na PET lahve by měla být přidělaná. Kromě zákazu brček chce EU změnit i vzhled lahví

Ekonomika

  9:55
Praha - Konec nejen plastových brček, příborů a tácků, ale i víček PET lahví, která nebudou pevně přidělaná k lahvi. I ten totiž předepisuje evropská směrnice o zákazu jednorázových plastových výrobků, která má být schválena na jaře.

Plastová víčka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Důvod je přitom podle serveru iDnes jednoduchý - víčka jsou jedním z nejčastěji nalezených druhů plastu na evropských plážích.

Zálohy na PET lahve ekologii nepomůžou, míní předseda maloobchodního družstva Mazák

Podle výrobců ale bude obtížné tuto změnu realizovat. Nezbytná totiž bude úprava výrobních linek, kterých je jen v Evropě přibližně 1300. Podle studie poradenské společnosti PriceWaterhouse Coopers si navíc celá změna vyžádá o 50 až 200 tisíc tun plastu ročně víc na výrobu lahví. A to kromě přímých výdajů na změnu, které jsou odhadovány na více než 68 miliard korun. „Znamenalo by to zvýšení množství materiálu,“ potvrdila pro web iDnes Jaroslava Musilová ze společnosti Kofola.

PET lahev s víčkem (ilustrační foto).
Plastová víčka (ilustrační foto).

Celosvětově přitom převládá snaha snížit hmotnost PET lahví, aby se ulevilo nejen životnímu prostředí, ale snížily se i náklady na výrobu a následný sběr odpadu. Návrh směrnice se ale do jarního schvalování už měnit nemá.

Nejstarší brčko bylo ze zlata. Plastovým odzvonilo, čeká nás budoucnost s kovovými

Kromě víček spojených s lahví má návrh přinést i zákaz takzvaných bioplastů. Jedná se o plasty vyráběné z PLA, tedy kyseliny polymléčné, která je nejčastěji vyráběna ze škrobu. Podle EU se totiž ani biplasty přirozeně nevyskytují, a tedy by měly být zakázány stejně jako výrobky na bázi gumy a plasty z přírodních materiálů, bez ohledu na to, zda jsou vyrobeny z biomasy.

Brčka, tyčinky, kelímky i příbory z plastu skončí

Snahou směrnice je totiž předcházet vzniku odpadů, nikoliv výrobní materiály nahrazovat, což potvrdilo i ministerstvo životního prostředí. „Pokud by byly zakázány pouze konvenční plasty, mohlo by to vést pouze k jejich náhradě jinými materiály, výrobky na bázi PLA, které mají na životní prostředí také mnoho negativních dopadů,“ uvedlo ministerstvo. 

Zákaz vatových tyčinek z plastů? Za ekologické varianty si lidé připlatí

V Česku navíc není koncové zpracování bioplastů vyřešené. Ačkoliv by výrobky z rozložitelných plastů měly končit v kompostárně, nelze je od běžných plastů rozeznat, a tak místo toho končí na skládce.

Kromě víček připevněných k lahvím se směrnice týká zejména zákazu řady jednorázových výrobků jako jsou například kelímky, příbory, talíře, brčka ale i tyčinky do uší nebo míchátka nápojů. Dále budou zakázány krabičky na jídlo z polystyrenu, pokud bude jídlo v nich určené k okamžité spotřebě bez nutnosti ohřívání, igelitky nebo kelímky na kávu, které jsou alespoň z části plastové.

Chcete se zbavit plastů? Pět kroků, jak svůj život očistit od zbytečného odpadu

Pokud směrnici na jaře Evropská unie schválí, členské státy budou mít dva roky na zapracování směrnice do národní legislativy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.