Lidovky.cz

Vydavatelé dohodu o ochraně autorských práv vítají, on-line giganti ji naopak kritizují

Ekonomika

  11:22
BRUSEL - Dohodu členských zemí EU a europarlamentu o kompromisní podobě budoucí směrnice o ochraně autorských práv na internetu ve čtvrtek ve společném prohlášení uvítalo několik evropských sdružení vydavatelů tisku. Zkritizovala ji naopak Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (CCIA), sdružující velké internetové a počítačové společnosti, jako je Google, Facebook, Amazon nebo výrobce čipů Intel.
Google (ilustrační snímek).

Google (ilustrační snímek). foto: AP

Podle čtyř významných sdružení vydavatelů médií je významné že unijní instituce v kompromisu posílily vyjednávací pozici vydavatelů i jejich ochranu proti neautorizované digitální reprodukci a distribuci a distribuci jejich publikací.

Vydavatelé opět připomněli, že kvalitní žurnalistika je významná pro kvalitu demokracie v Evropě a pokud je cílem zachovat v EU profesionální novinařinu i do budoucna, jsou potřeba kroky na podporu tisku a náprava nyní nevyrovnaného mediálního „ekosystému“. Evropský parlament by měl novou směrnici jako celek podle nich v kompromisní podobě podpořit co nejdříve.

Protesty internetových gigantů

Naopak šéf kanceláře asociace internetových a počítačových firem CCIA Christian Borggreen v prohlášení uvedl, že domluvená podoba směrnice je promarněnou příležitostí ve snaze dosáhnout vyvážené a dlouhodobé reformy ochrany autorských práv v EU. „Obáváme se, že tato pravidla poškodí internetové inovace, růst firem a omezí on-line svobody v Evropě,“ myslí si. Asociace proto žádá vlády členských zemí EU i europoslance, aby „plně zvážily důsledky textu“ před tím, než jej finálně potvrdí.

Dohoda po třech letech. Země EU se shodly na nových pravidlech, které ‚změní internet‘

Rozdílné pohledy dvou zásadních stran sporu kolem směrnice o digitálním copyrightu tedy přetrvávají i poté, co unijní instituce v noci na dnešek domluvily kompromis. Postoj globálních internetových společností k návrhu směrnice se tak například shoduje také s pohledem pirátské europoslankyně Julie Redaové, která už vyzvala k odmítnutí návrhu na plénu europarlamentu.

Ten by měl o věci hlasovat ještě před volbami v květnu, text musí ve stejném - tedy v noci na dnešek domluveném - znění ještě formálně potvrdit také členské země EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.