Lidovky.cz

Němci draží frekvence pro rychlou síť 5G. Z aukce může vzejít čtvrtý operátor

Ekonomika

  19:17
BERLÍN/PRAHA - V Německu v pondělí začala aukce frekvencí pro budoucí 5G sítě. Přihazování může trvat až několik týdnů a­ může do Německa přivést nového operátora. Vítězové budou muset splnit určité bezpečnostní standardy, ale využití techniky od Huaweie pravidla nevylučují.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Operátoři v dražbě, která odstartovala včera v porýnské Mohuči, bojují o frekvence v pásmech 2 GHz a­3,4–3,7­GHz. Celkem se draží 41 frekvenčních bloků. Z podstaty nabízených frekvencí jde o­ pásma vhodná k­ pokrývání měst a budování kritické infrastruktury, pro pokrytí rozsáhlých oblastí jsou vhodnější nižší frekvence (například v Česku se bude dražit i pásmo 700­ MHz). Toto pásmo si ale už dříve rozdělila stávající trojice německých operátorů.

Čtvrtý operátor na obzoru

Přesto aktuální aukce láká čtvrtého operátora, který podle zpráv ze závěru prvního dne přihazování začal vcelku agresivně. Společnost 1&1 Drillisch, která už v ­Německu provozuje virtuálního operátora, má očividně zájem stát se plnohodnotným hráčem na trhu. A vzhledem k ­tomu, že nemá žádné spektrum, potřebuje v aukci i přes specifické zaměření frekvencí získat větší porci než soupeři, kteří mohou 5G sítě postupně spouštět i na některých svých aktuálních frekvencích přidělených na principu technologické neutrality.

1&1 Drillisch tak první den přihodil na deset z celkem 41 bloků a­ už v poledne vyhnal cenu bloků na 314 milionů eur (asi osm miliard korun). Celkem by 5G aukce mohla v Německu vynést až pět miliard eur (128 miliard korun). Podobnou sumu přinesla zatím poslední německá aukce v­ roce 2015. 1&1 Drillisch má podle předchozích podmínek velkoobchodní přístup k síti německé pobočky Telefóniky (O2), takže v případě úspěšné aukce může budovat celoplošné pokrytí.

Podmínky aukce nevylučují při pokrývání využívat technologie čínské firmy Huawei, které jsou podle některých odborníků bezpečnostním rizikem. Jsou ale stanovena přísná pravidla, která budou muset operátoři dodržet, a to je může v ­některých případech ve využití čínské techniky omezit.

„Vláda uvedla, že naším přístupem není prostě vyloučit jednu firmu či jednoho hráče,“ prohlásila k tomu kancléřka Angela Merkelová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.