Lidovky.cz

Bývalí uhlobaroni Čmejla a Diviš zažalovali majitele CPI Vítka. Tvrdí, že vytvořil kriminální struktury

Ekonomika

  15:31
Praha - Společnost Investhold někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti Marka Čmejly a Jiřího Diviše spolu s investorskou skupinou Kingstown Capital Management zažalovala v USA majitele realitní skupiny CPI Property Group Radovana Vítka. Tvrdí, že Vítek vytvořil kriminální strukturu, přes kterou je při převzetí developerské skupiny Orco připravil o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun), a žádají po něm odškodnění ve výši trojnásobku způsobené škody, tedy kolem 70 miliard.

Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek. foto: MAFRA

S informací ve středu přišel server Deníku N. Vítkova CPI obvinění odmítla.

Investhold už dřív uvedl, že v letech 2008 až 2016 financoval Vítkovy aktivity, a umožnil tak jeho skupině CPI Property rychle získat pozici jedné z nejsilnějších evropských realitních společností.

Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marek Čmejla u soudu.
Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Jiří Diviš (vlevo).

Jádrem žalovaného sporu je podle Deníku N ovládnutí Orco Property Group Vítkem. Podle žaloby poté, co část podílu ve skupině získal Kingstown Capital Management, Vítek vymyslel plán, jak skupinu skrytě ovládnout. Poté vytuneloval její nejhodnotnější části, přičemž nemovitosti prodával pod cenou třetím subjektům, které podle žaloby skrytě ovládal.

Žaloba na matku Radovana Vítka za nevrácených 8 miliard korun, pokuta by mohla překročit až 30 miliard

Žaloba podle serveru cílí i na J&T Banku, která podle ní Vítkovy aktivity podporovala a financovala. „Vítkovo schéma, které fungovalo minimálně deset let a ovlivnilo řadu investic a společností, umožnila J&T Banka a její pobočky, které financovaly téměř každé z Vítkových podvodných schémat a byly vědomou součástí Vítkových zločinů,“ uvádí se podle deníku v žalobě.

CPI v prohlášení napsala, že obvinění odmítá. „CPI Property Group je navíc toho názoru, že Spojené státy americké nemají pro takovou žalobu jurisdikci,“ uvedla firma. Dále připomněla, že v současné době již vede s Kingstown soudní spor v Lucembursku. „Podání žaloby ve Spojených státech amerických je pouze snahou Kingstown domáhat se neoprávněného prospěchu a vyvíjet nátlak na CPI Property Group,“ dodala společnost.

J&T Banka v tiskovém prohlášení večer uvedla, že si není vědoma žádného pochybení. Podle mluvčí banky Moniky Veselé případ společnosti Orco v minulosti prověřovala lucemburská komise pro cenné papíry CSSF, která neshledala žádné porušení zákonů ze strany J&T.

Žaloba míří i na Vítkovu matku

Mezi žalovanými je podle deníku N vedle CPI Property Group a J&T Banky Poštová banka nebo Vítkova matka Milada Malá. Na seznamu je také Jean-Fracois Ott, který se údajně podílel na Vítkových podvodech, a Lumír Šafránek, který prý stál za kyperskou firmou, na kterou byla převedena část akcií Orco Germany. Žaloba míří i na Júlia Strapka, který působil v J&T Bance a který podle žaloby stál za kyperskou společností ovládanou Vítkem.

Čmejlova a Divišova společnost Investhold LTD z Marshallových ostrovů už loni podala v Brně žalobu na Vítkovu matku, kterou považuje za svého dlužníka. Firma požádala soud o určení nároku za půjčku a uvádí, že v krajním případě by pokuty mohly překročit až 30 miliard korun. Investhold uplatňuje nárok vůči Malé a přeneseně vůči Vítkově skupině CPI.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.