Lidovky.cz

‚Jégr‘ poteče přímo od Němců. Koupili největšího distributora alkoholu v Česku

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Deset let budovala česká dcera francouzské společnosti Rémy Cointreau pozici největšího zdejšího distributora dováženého alkoholu. Od letošního dubna, po souhlasu antimonopolních úřadů, se naplnila dohoda, podle které Francouzi prodali svůj distribuční byznys německé firmě Mast-Jägermeister.

Tvrdý alkohol. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Němci tak podle zjištění LN ovládli u nás a také na Slovensku distribuci vlastního likéru Jägermeister a přešla na ně i starost o prodej dalších značek, které na oba zdejší trhy Rémy Cointreau dováželo – například irské whiskey Tullamore D.E.W., koňaku Rémy Martin, likérů Bols, rumu Metusalem nebo třeba řecké brandy Metaxa.

Rémy Cointreau se postupně stalo s velkým náskokem jedničkou na tuzemském trhu, loni v­Česku prodalo 5,1­milionu litrů alkoholických nápojů, z toho necelá polovina připadla právě na likér Jägermeister. A to bylo pro německého výrobce hlavní motivací k akvizici českého a slovenského prodejce.

„Pořízení těchto národních jednotek s jejich rychle rostoucími tržbami významně posílí naše postavení ve východní Evropě, která je v současné době nejsilnějším růstovým regionem naší společnosti,“ pochvaluje si člen výkonné rady Mast-Jägermeister SE Denis Schrey.

Distributoři lihovin dovážených do ČR.

„Loni jsme prodali dohromady v České republice a na Slovensku více než pět milionů lahví značky Jägermeister, pětinásobek oproti roku 2011, což nás řadí na čtvrté místo ve světovém žebříčku společnosti Mast-Jägermeister,“ reaguje Jiří Štětina, dosavadní ředitel Rémy Cointreau v Česku a­na Slovensku. V čele zůstává i­nyní pod německým vlastníkem.

Jägermeister prodává svůj alkohol ve 135 zemích, ale jen doma v­Německu, v USA, Spojeném království a nově v Česku a­na Slovensku tak činí prostřednictvím vlastní firmy. Jinde spoléhá na místní nezávislé distributory.

V Česku v prodaném množství (včetně dalších smluvních značek) vede žebříček top distributorů dováženého alkoholu před americkou společností Brown-Forman, která u nás prodává například whiskey Jack Daniel’s nebo vodku Finlandia.

Žufánek: Absintová hysterie je jedinečná. Na světě neexistuje jiný, sto let zakázaný alkohol

Dováží i domácí výrobci

Distributoři na jednotlivých trzích zajišťují prodej vlastních značek (pokud nějaké sami vyrábějí) a k­tomu si často přibírají na základě uzavřené smlouvy i prodej výrobků zahraničních producentů. Mají podíl z jejich prodeje a zajišťují těmto značkám v Česku marketing a reklamu.

Z domácích výrobců v Česku takto funguje například božkovský Stock, distribuuje zahraniční značky, jako je rum Captain Morgan, whisky Johnnie Walker nebo bourbon Jim Beam a podle údajů agentury International Wine and Spirit Record patří Stocku v množství prodeje dováženého alkoholu u nás třetí místo.

Podobně funguje také likérka Jan Becher, respektive její vlastník Pernod Ricard, který u nás prodává mimo jiné whiskey Jameson, nebo prostějovská Palírna U­Zeleného stromu (například značka Bushmills).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.