Lidovky.cz

Největší nákup v dějinách ruského letectva. Nové stroje vyjdou na 127 miliard korun

Ekonomika

  8:53
MOSKVA - Ruské ministerstvo obrany se chystá uzavřít kontrakty na nákup 76 nejnovějších „neviditelných“ stíhaček Su-57 za až 170 miliard rublů (asi 60 miliard korun). Až 190 miliard rublů (asi 67 miliard korun) má stát pořízení nových bitevních vrtulníků, stovek strojů Mi-28NM a 114 kusů Ka-52. O připravovaných nákupech, největších v dějinách ruského letectva, dnes informoval list Kommersant s odvoláním na své zdroje.

Suchoj Su-57 (rusky Сухой Су-57). foto: Wikimedia/Maxim Maksimov

Letadlové lodě i neviditelné stíhačky. Čína opět zvýší armádní rozpočet

Kontrakty by podle deníku mohly být uzavřeny na moskevské letecké výstavě na přelomu srpna a září. Kontrakty mají zajistit výrobním závodům práci v příštích letech, s dodáním nových strojů se počítá do roku 2028.

Pořízení 76 stíhaček Su-57, kterými se mají do roku 2028 přezbrojit tři letecké pluky, avizoval prezident Vladimir Putin na středeční poradě o rozvoji vojenského letectva. To v letech 2013 až 2018 získalo více než tisícovku nových a modernizovaných letadel a vrtulníků, takže se letectvo podařilo obnovit přibližně ze dvou třetin. Nyní je podle prezidenta záhodno začít s pořizováním nejnovější techniky ze sériové výroby.

Suchoj SU 57
Vrtulník typu Kamov Ka-52 na archivním snímku.

Vylepšení bitevního vrtulníku

Vývoj Su-57, který má být odpovědí na americké stíhačky F-22, začal v roce 2002, vyžádal si desítky miliardy rublů a zatím vedl ke vzniku deseti prototypů, z nichž první vzlétl v lednu 2010. Dva stroje byly zkušebně nasazeny v Sýrii.

Právě zkušenosti z nasazení v Sýrii vedly k vylepšení bitevního vrtulníku Mi-28N na variantu Mi-28NM, kterých má být podle Putina do roku 2028 v jednotkách rovná stovka. Souběžně má být podle deníku uzavřen kontrakt na 114 bitevních vrtulníku Ka-52.

Agentura Interfax poznamenala, že ministerstvo obrany loni uzavřelo dohodu na dodávku dvou stíhaček Su-57, z nichž první má letectvo převzít ještě letos a druhý v příštím roce. První stroje ze sériové výroby mají být vyrobeny ještě s motory předchozí generace, ale od prosince 2017 se testuje Su-57 vybavený nejnovějším motorem, schopným zajistit stíhačce nadzvukovou rychlost i bez spuštění přídavného spalování. Očekává se, že sériová výroba letounů s těmito motory začne od roku 2023.

Americký stroj F-22 Raptor, kterému se ruský letoun podobá, poprvé vzlétl v roce 1997 a mezitím se vyrobily skoro dvě stovky těchto strojů. Spojené státy je nedodávají ani svým nejbližším spojencům. Mezitím USA ve spolupráci s dalšími zeměmi vyvinuly a zavedly do výzbroje lehčí doplněk Raptoru, stíhačku F-35.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.