Lidovky.cz

Bydlení zdražovalo napříč republikou. Čím dál nedostupnější nové byty šponují ceny těch starších

Ekonomika

  19:42
PRAHA - Za nový 70metrový byt v Praze zaplatil kupující na konci roku 2017 v průměru necelých šest milionů korun. Pokud kupní smlouvu uzavřel těsně před koncem loňského roku, vyšla ho stejná nemovitost o více než milion korun dráž.

V Praze bydlí v bytě se zahradou se svou rodinou. Když bydlení hledal, nechtěl o kus své vlastní zeleně přijít. foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Stejnou zkušenost jako kupující v Praze mohl udělat zákazník kdekoliv v Česku. Jen rozdíl cen nebyl tak dramatický.

„Meziročně rostly transakční ceny ve všech krajských městech České republiky a ve všech segmentech rezidenčního trhu,“ konstatuje Petr Hána, senior manažer oddělení nemovitostí v poradenské společnosti Deloitte. Ta na základě cen prodaných bytů, nových i těch starších, zapsaných v katastru nemovitostí, sestavuje vlastní realitní index. Dle něho se loni ceny bytů v Česku zvedly o více než 6,3 procenta. Optimistickou zprávou je, že letos zdražování zpomalilo.

Pražský cenový rekord

Bezkonkurenčně nejdražší byty v Česku jsou tradičně v Praze. Jak vyplývá ze statistických údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, vzrostly loni meziročně ceny nových bytů o 19 procent. Prodejní cena za metr čtvereční se historicky poprvé přehoupla přes sto tisíc korun. „Zájem o bydlení v Praze trvá,“ souhlasí Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Praha 10 zavede pořadníky na byty. Nezměrný prostor pro korupci, kritizuje metodu opozice

Ceny nových bytů ale loni rostly napříč celou republikou, za všechny kraje v průměru o necelých šest procent. Metr čtvereční, jak vyplývá ze statistických údajů developerské společnosti Trigema, vyšel v průměru na bezmála 54 tisíc korun. To je přibližně polovina sumy, jež se platí v Praze.

Marcel Soural, předseda představenstva firmy Trigema, to zdůvodňuje nižší kupní silou v mimopražských lokalitách i opatřením centrální banky, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Část zájemců o bydlení tak na úvěr nedosáhne. „Pokud měl tento krok za cíl zkrotit inflaci, dotkl se více levnějších bytů v regionech. Naopak u dražších nemovitostí v Praze se to na prodejích tolik neprojevilo,“ tvrdí Soural.

Nabídka starších bytů slábne

Čím dál cenově nedostupnější nové byty šponují ceny těch starších. Rozrůstající se skupina lidí, kteří si nový byt z finančních důvodů pořídit nemohou, totiž směřuje svůj zájem právě do tohoto segmentu. Majitelé starších bytů ale očekávají další zvyšování cen a s prodejem otálejí.

Zásoba starších pražských bytů k mání se tak postupně vyčerpává. Podle Trigemy jich bylo v prvním čtvrtletí loňského roku v nabídkách ještě okolo 7400, ke konci roku již pouze 6500. Na konci roku 2018 stál v Praze metr čtvereční ve starším bytě v průměru přes 88 tisíc korun, skoro o desetinu víc než o rok dříve.

Za kolik se prodávají byty v Česku?

Obdobně podražily i starší byty v regionech. Dle společnosti CeMap, která srovnávala ceny zhruba 460 tisíc bytů, byly tyto nemovitosti ke konci letošního února meziročně o bezmála 11 procent vyšší. V průměru stál metr čtvereční přes 35 tisíc korun.

„Růst je dán především nízkým počtem kvalitních nemovitostí k prodeji a zároveň celkovou nízkou výstavbou ve velkých městech,“ říká ředitel společnosti CeMap Ondřej Hon.

Nejdražší starší byty jsou v Jihomoravském kraji, kde vyjde metr čtvereční na téměř 51 tisíc korun. Naopak nejlevnější jsou na Ústecku, tam se za metr čtvereční platí přes 19 tisíc korun.

Byty do 60 tisíc za metr? Nejsou. Nové razantně zdražují, za loňský rok téměř o pětinu

Dobrou zprávou pro potenciální kupce nových bytů je, že jejich zdražování zpomalilo. Hypoteční banka tvrdí, že v prvním čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán nejpomalejší růst cen od roku 2015. „Klesl po delší době pod hranici deseti procent,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Mezi jednotlivými regiony ale existují rozdíly. Zatímco v Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly, v Ústeckém kraji byty zlevnily. Zpomalení se neprojevilo v Jihočeském a Olomouckém kraji. V Praze v prvním čtvrtletí atakovala cena metru čtverečního 105 tisíc korun, což představuje nárůst o 3,5 procenta v porovnání s koncem loňského roku.

„Poptávková horečka opadá, letos můžeme očekávat určité zvolnění počtu prodejů jak u starších, tak u nových bytů,“ uzavírá Petr Hána z Deloittu. Nicméně dodává, že pokles cen moc očekávat nelze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.