Lidovky.cz

Bulharští politici tepou kupce ČEZ. ‚Okolnosti prodeje se nám vůbec nelíbí’

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Už to vypadalo, že letošní bulharské léto bude oproti loňské sezoně z pohledu společnosti ČEZ klidnější. Je tomu rok, co se začal hroutit vysněný odchod české energetické jedničky z Bulharska. Tehdejší zájemce, bulharská firma Inercom, však neměl zkušenosti v oboru a jeho financování nebylo transparentní. Nyní se ČEZ snaží na druhý pokus prodat svůj majetek bulharským finančníkům ze skupiny Eurohold za 8,6 miliardy korun.

ČEZ prý používá nekalé praktiky, aby si udržel zákazníky foto: Shutterstock

Smlouva byla podepsána v minulém týdnu. Tamní politici dlouho mlčeli, před několika dny se ale opět ozvali.

Aktivisté Greenpeace vnikli na valnou hromadu ČEZ. Vadí jim prodej elektrárny Počerady

„Dochází k prodeji velkého distributora elektřiny. Jde o důležitou událost nejen vzhledem k cenám, které budou bulharští občané platit za odběr proudu, ale i z hlediska národní bezpečnosti. Z těchto důvodů se nám okolnosti prodeje daných společností nelíbí,“ citovala bulharská televize Nova místopředsedu rozpočtového výboru bulharského parlamentu Jordana Tzoneva z Hnutí za práva a svobodu. Tzonev vyzval tři regulační úřady dohlížející na bezpečnost, finanční transparentnost a energetiku (DANS, KFN a KEVR), aby se prodejem distribuční a prodejní sítě ČEZ, obsluhující v Bulharsku tři miliony lidí, začaly zabývat.

Pozor na druhou Ginku

Předseda Úřadu pro regulaci energetiky a vody (KEVR) následně oznámil, že inkriminovaný kontrakt neujde pozornosti jeho instituce. „Mohu potvrdit, že obchod mezi ČEZ a skupinou Eurohold prověříme,“ uvedl Ivan Ivanov dle agentury Focus News Agency. V sofijských kuloárech se začalo spekulovat o tom, jak silné politické zastání daný obchod může mít. V tomto směru se hovoří o možné nevoli zakladatele zmiňovaného Hnutí za práva a svobodu Ahmeda Dogana, který je označován za jednoho z nejvlivnějších politiků Bulharska.

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý přišel o miliardy

Ke kritice se přidala i předsedkyně druhého nejsilnějšího parlamentního subjektu – Bulharské socialistické strany – Kornelia Ninovová, která dle bulharské televize Nova ironicky poděkovala vládě Bojka Borisova (GERB) „za druhou Ginku“. Mířila tím na majitelku firmy Inercom Ginku Varbakovou, jejíž neprůhledná společnost neúspěšně usilovala o koupi distribuční a prodejní sítě ČEZ.

Bulharský server Monitor v neděli přinesl článek o údajně nepřehledné offshorové akcionářské struktuře skupiny Eurohold, sahající do daňových rájů. Mluvčí Euroholdu Chavdar Parvanov označil citované články za agresivní bulvár. „Takovéto články ani nelze komentovat,“ řekl Parvanov LN. Co se týká majetkové struktury skupiny Eurohold, odkázal na prezentaci, kterou bulharští finančníci poskytli českým novinářům v Sofii letos v květnu.

Dle ní patří 53 procent akcií firmě Starcom. V ní vlastní 51procentní podíl Assen Christov, 34procentní díl má ředitel Kiril Bošov a zbytek drží Christovův bratr Velislav. Z ostatních akcionářů Euroholdu drží největší minoritní podíl ve výši 15 procent lucemburský investiční fond KJK Fund SICAV-SIF. Právě na tento fond se šéfové Euroholdu v souvislosti s koupí divize ČEZ odvolávají. Lucemburský fond podle nich již vlastní tříprocentní podíl v bulharských společnostech ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro, což měl být jeden z hlavních důvodů, proč se Eurohold o energetiku a ČEZ začal nyní zajímat.

Informace bulharských médií rozporuje i pražská centrála ČEZ. „Nemůžeme komentovat jakoukoliv spekulaci, která se v tisku objeví, o jakékoliv dceřiné společnosti skupiny Eurohold. V tomto případě je navíc původcem této informace bulvární médium známé účelovými dezinterpretacemi,“ napsal LN tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

O majetkové pozadí skupiny Eurohold se zajímají čeští Piráti, kteří označují prodej bulharské divize ČEZ za netransparentní.

Řecká facka a čekání na ČNB

Bulharští novináři z Monitoru upozornili ve svém článku i na neúspěšný pokus Euroholdu proniknout na řecký trh pojišťovnictví. Letos v lednu server SeeNews, zaměřující se na svět byznysu v jihovýchodní Evropě, informoval, že řecká centrální banka nepovolila skupině Eurohold koupi tamní pojišťovny Credit Agricole Life. Mezi důvody řecký regulátor uvedl údajně nelichotivou finanční kondici skupiny a nedostatečné zkušenosti v oboru. Zástupci Euroholdu označili stopku řeckých regulátorů za tendenční a diskriminující.

Letos v březnu Eurohold vstoupil i do českého pojišťovnictví a finančnictví nákupem společnosti Ergo Pojišťovna. Aby operaci dotáhl do konce, potřebuje ještě dostat „štempl“ od České národní banky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.