Lidovky.cz

Firma kancléře Mynáře dostala pokutu 40 tisíc za vypouštění odpadních vod do potoka v Osvětimanech

Ekonomika

  14:28aktualizováno  16:39
Praha - Firma kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 40.000 korun za vypouštění odpadních vod do potoka v obci Osvětimany na Uherskohradišťsku. S odkazem na mluvčí inspekce Janu Jandovou to v pondělí uvedla Česká televize. Rozhodnutí je pravomocné.

Vratislav Mynář. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Kontrola neodhalila nedostatky, které by měly významný dopad na hospodárnost a účelnost nakládání s majetkem a peněžními prostředky státu. ČBÚ postupoval podle platných právních předpisů,“ uvedl mluvčí v tiskové zprávě.

Mynář musí zaplatit pokutu za načerno postavený rybník v Osvětimanech. Zasněžuje z něj sjezdovku

Kontroloři se zaměřili na to, jak ČBÚ plnil povinnosti související se správou úhrad z vydobytých nerostů a úhrad z dobývacích prostor, zabývali se ale i nakládáním s majetkem státu a dále náklady na provoz úřadu a investicemi.

Pozitivní výsledek kontroly souvisí podle mluvčího báňského úřadu Bohuslava Machka s opatřeními, která organizace přijala na základě doporučení NKÚ po předchozí kontrole v roce 2001. Zaměstnancům státní báňské správy se také podařilo vytvořit nový informační systém úhrad, dodal Machek.

Jednání prezidentů předcházel uvítací ceremoniál u jednoho z hotelů na Štrbském...
Livia Klausová, Vratislav Mynář a Martin Nejedlý.

Český báňský úřad je ústředním orgánem státní správy se sídlem v Praze. V jeho čele stojí předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda. Českému báňskému úřadu je podřízeno osm obvodních báňských úřadů, se kterými dohromady tvoří soustavu orgánů státní báňské správy. Jejich činnost se řídí především zákonem o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě.

Státní báňská správa provádí především vrchní dozor, a to nad hornickou činností, činností prováděnou hornickým způsobem, požární ochranou v podzemí, dodržováním pracovních podmínek v hornických organizacích, nakládáním s výbušninami, nakládáním s těžebním odpadem, zajišťováním bezpečného stavu podzemních objektů.

Do působnosti orgánů státní báňské správy patří také například stanovování dobývacích prostorů, vydávání povolení/oprávnění k hornické činnosti, činnosti prováděné hornickým způsobem a k nakládání s výbušninami (v civilním sektoru), ověřování odborné způsobilosti a vydávání příslušných osvědčení a průkazů, vedení evidencí či správa úhrad z dobývacích prostor a z vydobytých nerostů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.