Lidovky.cz

Portugalci vítají migranty s otevřenou náručí. V zemi chybí pracovní síla, problémy mají hlavně hoteliéři

Ekonomika

  16:53
LISABON/PRAHA - Stárnoucí populace a nedostatek lidí. To motivuje Portugalsko k lákání cizinců a osob, které ze země odešly při finanční krizi v roce 2011.

Uklízeč před portugalskou bankou. foto: ČTK

Novodobé otrokářství na březích Středozemního moře. V Libyi koupíte otroka za 8 tisíc korun

Na rozdíl od jiných evropských zemích, které se snaží migraci do země zabránit, Portugalsko migranty vítá. Důvod? Populace stárne a snižuje se počet obyvatel. Země se tak snaží nalákat zpět nejen občany, kteří uprchli po krizi v roce 2011, kdy odešlo asi na 300 tisíc Portugalců, ale i cizince. Bez jejich rukou se totiž místní trh práce neobjede. Vláda dokonce těm, kteří se vrátí, nabízí od července finanční motivaci ve výši 6500 eur.

„Nejde nicméně o jakoukoliv migraci, ale spíše o snahu přivábit kvalifikované lidi. A to kvůli potřebám portugalské ekonomiky,“ řekl agentuře Bloomberg Jorge Bravo, profesor ekonomie na Universidade NOVA v Lisabonu. „Především z hlediska výše platů nejsme dnes moc konkurenceschopní. Pokud by tu byla soutěž o nejvíce vyhledávanou zemi z hlediska imigrace, Portugalsko rozhodně nebude v té nejvyšší lize,“ doplnil.

Portugalská vlajka v uprchlickém táboře v Calais.

Tím, jak se přitom země připravuje na parlamentní volby, které se budou konat letos v listopadu, by se téma nedostatku příchozích pracovníků mohlo stát jedním z hlavních témat volebních kampaní. Tvrdí to alespoň agentura Bloomberg. V Portugalsku totiž vlivná populistická strna, odmítající cizince, chybí.

Potřeba 75 tisíc lidí ročně

Ostatně čelní portugalští představitelé se naopak v minulosti vyjadřovali ve prospěch jejich přijímání. „Potřebujeme více příchozích migrantů, a rozhodně nebudeme tolerovat žádnou xenofobní rétoriku,“ pronesl loni v květnu premiér Antonio Costa. Tamní vláda dokonce připustila, že země, jejíž populace se pohybuje kolem 10,3 milionu obyvatel, potřebuje ročně asi 75 tisíc práceschopných příchozích.

Číšník

V tomto kontextu tak vláda v minulosti například zjednodušila proceduru získání víz pro studenty. Nebo pro ty, kteří zde chtějí rozjet vlastní byznys. Tehdy umožnila vláda pracovat asi 30 tisícům osob, které sice do země přicestovaly legálně, ale nemohly pracovat.

Nejvíce je v zemi Brazilců

I dnes přitom byznys tlačí na vládu, aby přišla s plánem, jak „cizí“ pracovní sílu nalákat. „Jde o naléhavou záležitost. Je nutné připravit zásadní zlepšení politiky, která bude přívětivá pro cizí pracovníky,“ prohlásil například Jose Theotonio, šéf největšího provozovatele hotelů v zemi, společnosti Pestana Hotel Group. „Nedostatek profesionálů v oboru už způsobuje obří problémy, což bude v případě neřešení pokračovat,“ dodal.

V Evropě vás čeká jistota, lákali pašeráci. Byla to lež, stěžuje si migrant

Potíže způsobuje i fakt, že úroveň vzdělání Portugalců značně vzrostla. „Je proto přirozené, že chybí lidé na úklid pokojů i číšníci,“ prohlásil prezident hotelové asociace Raul Martins.

Ilustrační foto.

Podle posledních čísel vzrostl v loňském roce počet imigrantů v zemi o 14 procent na celkový počet 480 tisíc lidí, což je zároveň nejvíce od roku 1976. To však stále nevyrovnává negativní demografický vývoj. Pokud se nic nezmění, bude mít země podle projekcí demografů v roce 2080 necelých osm milionů obyvatel.

Největší menšinou v zemi jsou Brazilci. Těch zde žije asi 105 tisíc. Oproti předchozímu roku jde přitom o nárůst ve výši 23,4 %. Ty z rodné země vyhnala nejen krize z roku 2015, ale i zvolení „brazilského Trumpa“ Jaira Bolsonara.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.