Lidovky.cz

Ekonomika

České drony půjdou ‚na smrt‘. Poslouží jako cvičné cíle, budou ale také hlídat ruskou ropu

Hlavními vývozními trhy českých letounů by měla být Asie, Afrika a Blízký východ. foto: ARCHIV Primoco UAV

PRAHA - Radotínská společnost vyrábějící drony Primoco UAV dostala od českých úřadů povolení obchodovat s vojenským materiálem. Řadí se tak ke světové špičce, její stroje budou hlídat ropovody v Rusku, stanou se také cvičnými cíli armádních letounů.
  5:00

Až pojedete pražským Radotínem, vězte, že míjíte technologickou Mekku bezpilotních letounů. Sídlo tam má český výrobce dronů Primoco UAV, jehož dceřiná společnost Primoco UAV Defence získala od ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) licenci pro obchodování s vojenským materiálem. Pro firmu založenou teprve v roce 2015 je to postup na další úroveň.

České drony nabízel na Maltě i premiér Andrej Babiš.
Drony unesou navíc náklad až 30 kilogramů, celkově se tak může vznést do...

„Je nás zhruba deset na světě – Izrael, Amerika a pár výrobců v Evropě,“ řekl LN generální ředitel a spoluzakladatel Primoka Ladislav Semetkovský.

Jeho společnosti licence otevírá dveře k zajímavým zakázkám. Do rychle rostoucího odvětví naskočila česká firma mezi prvními, ještě před lety byly drony čistě vojenskou záležitostí. Dnes se stávají standardem v civilní sféře.

Díky získané licenci si tak radotínské drony zalétají se špičkovými armádními letouny. Příliš dobře to pro ně ale nedopadne. Sloužit mají mimo jiné jako cvičné „živé“ terče, po kterých je v posledních letech stoupající poptávka. Útoky bezpilotních letounů se totiž staly běžnou záležitostí. „Ještě před rokem se o tom mluvilo jako o sci-fi, dnes je to už bohužel realita,“ podotkl Semetkovský.

Vzlétnou, ale už nedosednou

Takový dron není levnou záležitostí. V plném vybavení, tedy i s výkonným kamerovým systémem stojí trojice bezpilotních letounů necelých 40 milionů. Lze je sice ovládat manuálně, dokážou ale vzlétnout i přistát úplně samy.

Pokud je potřeba, zvládne i třicetikilogramový náklad. Přestože se podobné stroje v zahraničí občas používají k útokům, ty české takové úkoly plnit nebudou.

„Naše současné drony nebudou nosit munici nebo výbušniny. Jsou tím, co vojáci nazývají průzkumný prostředek,“ vyvrací Semetkovský představu o letounech ověšených raketami. Akcionáři společnosti si vyloženě vojenské zaměření výroby nepřejí.

„Je nás zhruba deset na světě - Izrael, Amerika a pár výrobců v Evropě,“ řekl...

Zájem ze strany nejen české armády je o levnější verzi dronů, která umožní pilotům okusit bojovou akci i mimo simulátor. „Takzvané cílové letouny jsou výrazně levnější, nemají kameru, celá elektronika je degradovaná na minimum. Pořád to ale přesahuje hranici milionu korun. Pro jakoukoliv armádu jsou to poměrně velké investice,“ vysvětlil ředitel Primoco UAV.

Už podle vybavení je ostatně poznat, že drony jdou „na smrt“. Nepočítá se u nich ani s tím, že po vzlétnutí ještě přistanou.

Ochrana ruských ropovodů

Už příští rok letouny české provenience vzlétnou v Rusku, kde ohlídají tisíce kilometrů ropovodů. „Když potřebujete letět tisíc kilometrů k nějaké trubce na monitoring, je nesmysl, aby tam létal naložený vrtulník, když tam můžete poslat takový profesionální stroj,“ tvrdí Semetkovský.

„Naše současné drony nebudou nosit munici nebo výbušniny. Jsou tím, co vojáci nazývají průzkumný prostředek,“ vyvrací Semetkovský představu o letounech ověšených raketami.

Čína ani Rusové podobné technologie nabídnout nemohou a Asii či Africe letecký průmysl v podstatě neexistuje.

Dostat se na ruský trh není snadné – i byznys s drony pro civilní použití je tvrdě regulovaný. Když chce český výrobce uzavřít kontrakt se zahraničním zájemcem, musí projít administrativním kolečkem povolení. Kromě zaštiťujícího MPO se k prodeji vyjadřují tajné služby, ministerstvo vnitra, armáda či ministerstvo zahraničí, které má v celém řízení v#podstatě právo veta. Některé země jsou tak pro obchodování automaticky mimo hru. Týká se to třeba „horkého“ Blízkého východu.

Některé drony padnou za oběť cvičení pilotů - budou sestřeleny.

Podle Semetkovského ale častější útoky bezpilotních letounů v této oblasti krizi v jeho odvětví nevyvolají. Je jen otázkou času, než si státy vytvoří komplexní ochranu a budou schopny se hrozbě z nebes účinně bránit. Zatímco svět řešil útoky na rafinerie firmy Saudi Aramco, na ruskou základnu v Sýrii o víkendu také zaútočily drony. Jen s tím rozdílem, že byly bez problémů sestřeleny.

Využívat se drony dají také při monitoringu hranic. Stroje od firmy Primoco tak například nabídl Maltě při své návštěvě premiér Andrej Babiš pro ochranu před nelegální migrací.

Primární trhy jsou ale relativně daleko od Evropy. Primoco míří hlavně do Asie, Afriky či právě na Blízký východ. Právě tam může těžit ze specifické situace – arabské státy nenakupují od všech a právě technologičtí tahouni z Izraele a USA patří mezi trhy, na nichž si muslimské státy budou cokoli objednávat jen velmi neochotně.

Čína ani Rusové podobné technologie nabídnout nemohou a v Asii či Africe letecký průmysl v podstatě neexistuje. V Česku je tradice leteckého i zbraňového průmyslu silná. Ideální kombinace pro zbraně budoucnosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.