Lidovky.cz

Ekonomika

MMF zvolil výkonnou ředitelkou Bulharku Georgievovou, nahradí Christine Lagardeovou

Výkonná rada MMF zvolila výkonnou ředitelkou Bulharku Kristalinu Georgievovou foto: Reuters

WASHINGTON - Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu ve středu podle očekávání zvolila Bulharku Kristalinu Georgievovou novou výkonnou ředitelkou této instituce. Do funkce nastoupí 1. října na pět let, oznámil MMF.
  19:36aktualizováno  19:49

Šestašedesátiletá Georgieová vystřídá ve funkci Christinu Lagardeovou, která rezignovala na funkci, protože se má stát šéfkou Evropské centrální banky (ECB). Georgievová je první představitelkou z rozvíjející se tržní ekonomiky, která stane v čele fondu od jeho vzniku v roce 1944 a po Lagardeové druhou ženou.

Zvolení Georgievové se očekávalo, protože byla jedinou kandidátkou na nejvyšší post v MMF. Do funkce ji navrhla Evropská unie. Fond také v září odstranil jedinou překážku pro její zvolení, a to věkový limit.

Georgievová byla doposud výkonnou ředitelkou Světové banky (SB) a v minulosti zastávala také funkci evropské komisařky. Má pověst houževnaté, čestné a přímé osoby, zastánkyně rovnosti žen a mužů a vůdčí osobnosti v celosvětovém boji proti změnám klimatu, uvedla agentura Reuters. Funkce se ujímá v době, kdy globální ekonomika zpomaluje a dvě největší ekonomiky světa, Spojené státy a Čína, spolu vedou obchodní válku.

Cílem MMF, jehož členy je 189 zemí, je podporovat spolupráci v měnové politice na globální úrovni. Fond podle svého webu usiluje o zajištění finanční stability, podporu mezinárodního obchodu, vysoké zaměstnanosti a udržitelného hospodářského růstu. Snaží se také přispívat ke snížení chudoby ve světě. V čele MMF bývá tradičně kandidát z Evropy, zatímco v čele sesterské Světové banky (SB) bývá Američan.

Nová výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová

  • Georgievová je od ledna 2017 výkonnou ředitelkou Světové banky (SB) a letos od února do dubna byla po rezignaci prezidenta SB Jim Yong Kima i prozatímní šéfkou této instituce. Předtím působila jako eurokomisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární a rozvojovou pomoc (2010-2014) a v letech 2014-2016 byla místopředsedkyní Evropské komise (EK) a eurokomisařskou pro rozpočet a lidské zdroje. V červnu se o Georgievové spekulovalo jako o možné šéfce Evropské komise, kterou se nakonec stala Němka Ursula von der Leyenová.
  • Je zvykem, že funkci šéfa MMF vykonává Evropan, zatímco šéfem sesterské Světové banky bývá Američan. Země EU vybraly Georgievovou za svou kandidátku do čela MMF počátkem srpna. Ve druhém kole hlasování zvítězila nad Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem, bývalým šéfem euroskupiny. Podle tisku ji prosazovali hlavně státy jižní a východní části EU. Její kandidatura však bude vyžadovat změnu pravidel, protože kandidát na post šéfa MMF musí být mladší 65 let, což Georgievová nesplňuje. V srpnu oslavila 66. narozeniny.
  • Ve Světové bance pracovala Georgievová v různých pozicích již v letech 1993-2010, v letech 2000 až 2004 byla například ředitelkou sekce životního prostředí, v roce 2004 působila v Moskvě jako zástupkyně SB v Rusku a v březnu 2008 se nakonec stala viceprezidentkou SB. V roce 2016 ji také bulharská vláda navrhla na šéfku OSN, do této funkce byl ale jmenován Portugalec António Guterres.
  • V roce 2010 jí byl udělen titul Evropanka roku a Evropská komisařka roku, především za podíl na zvládání humanitárních krizí na Haiti a v Pákistánu.
  • Narodila se 13. srpna 1953 v Sofii, vystudovala sociologii a politickou ekonomii na Univerzitě národní a světové ekonomiky v Sofii, kde získala i doktorát z ekonomie. Ve studiích pokračovala na konci 80. let na prestižní London School of Economics a na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Jako celosvětově uznávaná ekonomka přednášela na své "alma mater" a taktéž na různých dalších prestižních univerzitách v USA, Austrálii, Číně nebo Británii.
  • Již během studií se věnovala i ekologii a v roce 1993 začala pracovat ve Světové bance jako environmentální ekonomka pro Evropu a Střední Asii. Jejím nedostatkem je podle některých ekonomů menší zkušenost s makroekonomií a financemi.
  • Mluví plynně anglicky a rusky, domluví se i francouzsky.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.