Lidovky.cz

Ekonomika

Pumpaři vydělali na ropné krizi. Po útoku na zařízení v Saúdské Arábii narostly ceny


Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Premium
PRAHA - Ceny benzinu a nafty mají v souvislosti s nedávnými útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii za sebou dlouho nevídaný nárůst. Skoro 15 haléřů v průměru z litru u naturalu a 30 haléřů u dieselu za deset dní je sice o poznání méně, než očekávali analytici, ale jedná se i tak o jeden z největších cenových skoků za uplynulé roky.

Benzinky a distributoři paliv totiž zareagovali zdražením benzinu okamžitě poté, co v sobotu 14. září zasáhly nálože z dronů velká saúdskoarabská ropná zařízení a v pondělí 16. září vylétla cena barelu ropy prakticky ze dne na den ze 60 k 70 dolarů.

Přestože se velkoobchodní ceny pohonných hmot jindy kalkulují s týdenním zpožděním (podle průměrné ceny na burze za předchozí týden), tentokrát petrolejáři nečekali na doprodání zásob a příjezd cisteren s novým, dražším palivem, ale zvýšili ceny hned druhý den.

Autor:
Kolik v Česku proteče litrů benzinu denně.
Jak se projevují útoky na cenách.
Kolik stojí benzin a nafta u českých pump

Rostla poptávka i cena

Saúdská Arábie a světový ropný gigant Saudi Aramco tvrdí, že do konce září obnoví původní produkci černého zlata, jehož ceny se už ve světě pomalu vracejí na předchozí úroveň. O něco pomaleji to však platí pro ceny na stojanech čerpacích stanic. Obavy z dlouhé ropné krize klesají, ale pumpařům a jejich dodavatelům krátká krize dočasně pomohla k vyšší marži.

Přítomnost cizích vojáků v Perském zálivu ohrožuje ropný průmysl, tvrdí íránský prezident

„Dá se říci, že prodejci pohonných hmot trochu využili obav řidičů z blížícího se zdražení,“ říká ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Pravda také je, že v prvních dnech, kdy média informovala o hrozbě cenových důsledků útoků v Saúdské Arábii, náhle vzrostl zájem řidičů o tankování. Prodeje dočasně vylétly nahoru.

„Po 16. září jsme zaregistrovali nestandardní nárůst prodeje paliv, lidé totiž reagovali na zprávy v médiích o možném skokovém navýšení cen. Tento nárůst ale po pár dnech opadl,“ uvedl Pavel Kaidl, mluvčí koncernu Unipetrol, pod který spadá největší tuzemská síť čerpacích stanic Benzina.

Unipetrol ani další petrolejářské firmy nekomentují ceny. Ale že kromě maloobchodních cen u čerpacích stanic bleskurychle vzrostly i ty velkoobchodní, dokládá takzvaný Unipetrol Index Czech, podle něhož největší dodavatel paliv v Česku každý den prodává benzin a naftu svým odběratelům.

Den před útokem na ropná zařízení velkoobchodní cena Unipetrolu po předchozím zlevňování klesla na 24,60 koruny (bez DPH) za litr benzinu, ale den po útoku už byla o padesátník vyšší.

Desetníky dělají miliony

Zdražení litru paliva o haléře i desetníky, byť během několika málo dnů, sice neznamená citelnou újmu pro peněženky většiny řidičů, ovšem prodejcům přináší nemalé přilepšení. Za jediný den totiž proteče u nás přes pumpy a cisterny distributorů na 20,5 milionu litrů benzinu a nafty.

Krach cestovní kanceláře Thomas Cook údajně vyjde britskou vládu a pojišťovny na 500 milionů liber

Ropa teď postupně klesá k ceně 62 dolarů za barel a blíží se k původní ceně před útoky. Pumpy ale zůstávají na svém. Benzin se drží zhruba na 32,60 koruny a nafta dál zdražuje nad 32 koruny v průměru za celé Česko.

„Vzhledem k současnému vývoji na trzích pumpaře nic nenutí ke zdražování pohonných hmot. Přesto na čerpacích stanicích můžeme pozorovat zvyšování cen. To je způsobeno především snahou pumpařů o navýšení marží, kdy využívají vyhrocené situace kolem útoků na Saúdskou Arábii,“ potvrzuje hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Současné ceny u čerpacích stanic ale zdaleka nepatří k nejvyšším. Přesně před rokem jsme platili za litr o korunu víc, a v září 2012 dokonce v průměru více než 38 korun za litr benzinu a 37 korun za naftu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.