Lidovky.cz

Moody's zvýšila rating úvěrové spolehlivosti Česka na ‚stabilní'. Babiš to ocenil, opozice upozorňuje na rizika

Ekonomika

  9:11aktualizováno  15:24
Frankfurt nad Mohanem - Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody’s změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service foto: Reuters

Agentura předpověděla, že zadlužení české vlády se navzdory zhoršeným vyhlídkám pro hospodářský růst bude v letošním i v příštím roce dál snižovat. Na konci příštího roku by mělo činit 30,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Do roku 2023 by pak mělo klesnout pod hranici 30 procent HDP.

Objem hypoték v pololetí klesl o desetinu, přestože jsou úvěry nejlevnější od října 2018

Moody’s rovněž uvedla, že česká vláda dosáhla určitého pokroku ve strukturálních reformách, a to například v oblasti trhu práce a vzdělávacího systému. Upozornila, že příznivým faktorem pro hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky by bylo úspěšné zavedení reforem, které by zajistily dlouhodobou fiskální udržitelnost důchodového systému a systému zdravotní péče.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Babiš i Schillerová jsou nadšeni

Za skvělý úspěch pro české hospodářství označil rozhodnutí Moody’s Investors Service předseda vlády Andrej Babiš. Odpoledne při své návštěvě na pohřbu někdejšího polského disidenta Kornela Morawieckého novinářům řekl, že rating je zásluhou všech lidí, zaměstnanců, živnostníků i podnikatelů. „Musíme na to být hrdí. Konečně máme na to papír, že je líp. Hlavně jsem rád, že agentura mluví o našich skvělých veřejných financích a reformách našich posledních vlád, už asi těžko bude teď opozice kritizovat,“ uvedl.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Facebooku uvedla, že změna ušetří Česku na finančních trzích stovky milionů. Schillerová napsala, že jí rozhodnutí agentury dává „neskutečnou sílu do další práce“. „Čím vyšší známku země obdrží, tím více je považována za spolehlivějšího dlužníka a může si pak na trhu půjčovat za výhodnějších podmínek. Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze, které následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně.

Hospodářská komora: Potvrzuje to správnost investičních pobídek

Mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro uvedl, že zpráva potvrzuje správnost strategie zaměřit se na investiční pobídky s vyšší přidanou hodnotou. Pobídky na investice s vyšší přidanou hodnotou orientuje novela platná od letošního 6. září.

„Moody’s mimo jiné připomíná, že ČR je sice průměrným inovátorem, ale inovační strategie, na které se podílela Hospodářská komora ČR, nebo nový zákon o investičních pobídkách, mají potenciál hospodářství země posílit,“ uvedl Diro. Vláda podle komory učinila dobrý krok, když vyslyšela její apely na zaměření podpory státu do výroby s vyšší přidanou hodnotou.

Kovanda: Česko předstihlo Estonsko

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda připomněl, že Česko má nyní dosud nejlepší rating a je na tom nejlépe ze zemí bývalého východního bloku, když předstihlo Estonsko. „ČR suverénně vévodí mezi zeměmi bývalého východního bloku, které si zároveň ponechaly svoji národní měnu. Z tohoto pohledu se na druhém místě v souhrnném hodnocení agentur umisťuje s poměrně značným odstupem Polsko,“ připomíná hodnocení dalších agentur Standard & Poor’s a Fitch.

Z celosvětového pohledu je ČR stále „dlužníkem druhé kategorie“, dodal Kovanda. „Žádná z tří nejdůležitějších agentur jí nepřisuzuje prvotřídní hodnocení, které náleží zemím typu Německa, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Austrálie,“ uvedl. Veřejné finance ČR jsou podle něj však v lepším stavu než ve většině zemí s lepším hodnocením. „Ratingové agentury totiž zohledňují také vlastní výkonnost ekonomiky a do hodnocení promítají i jiné než ryze ekonomické aspekty, například kvalitu a stabilitu institucí nebo geopolitickou pozici,“ konstatoval.

Opozice: V době ekonomického růstu je to snadné

Vláda nedělá nic pro to, aby měla Česká republika pozitivní rating i ve chvíli, kdy se nebude tolik ekonomicky dařit, uvedl v reakci na zlepšení ratingu  ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Připomněl, že v době finanční krize čelily ratingové společnosti kritice za poskytování pozitivních hodnocení „toxickým finančním instrumentům“ a spekulovalo se o jejich konci. „Zajímavé, jak jsou zase po letech brané vážně. Nicméně, vylepšovat rating v době ekonomického růstu je snadné, lidé i firmy splácejí své závazky v době konjunktury vždy lépe,“ uvedl.

Složitější podle něj bylo udržovat rating v období pravicových vlád v době krize. „Je legrační, jak se tím premiér (Andrej) Babiš (ANO) s ministryní financí (Alenou) Schillerovou (za ANO) chlubí,“ dodal. Představitelé vlády naopak mlčí o řadě zpráv OECD či Evropské komise, které vládu kritizují za dlouhodobou neudržitelnost veřejných financí kvůli chybějící reformě penzí a zdravotního systému, dodal. Kabinet nedělá nic, aby pozitivní ratingy byly i ve chvíli, kdy se nebude tolik ekonomicky dařit, uvedl.

Kalousek: Pozor na stárnutí populace

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil zlepšení ratingu samo o sobě za pozitivní zprávu. „Především pro zahraniční investory, protože jim oznamuje, že investice v ČR bude mít velice nízké riziko,“ řekl Kalousek ČTK. Přímo ve zprávě agentury jsou však obsaženy i špatné zprávy. „Že nemáme vyřešenou otázku stárnutí populace a že rozpočet svou strukturou snižuje svou odolnost vůči budoucímu možnému ochlazení ekonomiky,“ dodal.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan na dotaz ČTK napsal, že posun hodnocení je pozitivní. „Ale kroky vlády v tomto ohledu byly minimální. ČR má vyšší potenciál a rozvoji brání právě neochota vlády řešit reformy, které by zajistily dlouhodobou fiskální udržitelnost důchodového systému a systému zdravotní péče,“ uvedl.

Za velmi pozitivní označil zlepšení předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana ve Sněmovně toleruje kabinet ANO a ČSSD. „Ukazuje, že se naše ekonomika, ale i politická situace, zlepšuje a že kritika pravicové opozice je absurdní,“ napsal ČTK v sms zprávě Filip.

„Nadnárodní finančníci považují Českou republiku za spolehlivého dlužníka. Není to žádná zásadní zpráva pro lidi pracující za třetinu německé mzdy nebo pro seniora s důchodem 10 000 korun po 40 a více letech práce,“ napsal ČTK předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.