Lidovky.cz

Ekonomika

Americký lídr v prodeji e-cigaret přichází do Česka. Kuřáky osloví i další značky

Andrew Teasley na snímku vypouští z plic kouř vytvořený e-cigaretou. foto: AP Photo

Aktualizováno
PRAHA - Společnost JUUL Labs chce přesvědčit české kuřáky, aby v co největší míře přešli na elektronické „vapování“. Stejný úmysl už v září pojala u nás také tabáková firma JTI s e-cigaretou Logic a nově koncern Imperial Brands, který tento týden uvede na tuzemský trh dobíjecí strojek „blu“. To vše v době, kdy z Ameriky přicházejí varovné zprávy o zatím nevysvětlitelném poškození zdraví několika set uživatelů e-cigaret.
  10:05aktualizováno  18:50

Cigarety s ohřívaným tabákem jsou fenoménem. Schválení úřady ale neznamená, že jsou zdravé

Česko by se mělo připravit na kampaň, která bude podobně jako v případě strojků na zahřívání tabáku IQOS nebo GLO od společností Philip Morris a British American Tobacco nabízet ve velkém údajně méně škodlivou alternativu ke klasickým cigaretám.

Malé a jednoduché elektronické strojky značky JUUL se na českém trhu objeví v nejbližší době. Do konce roku by měly být k mání v nejméně 1300 prodejních místech – trafikách, benzinkách, samostatných prodejnách.

Americký výrobce, u jehož vzniku stáli v roce 2004 studenti Stanfordské univerzity James Monsees a Adam Bowen, během krátké doby od uvedení na trh v roce 2015 ovládl skoro tři čtvrtiny tamního prodeje elektronických cigaret. Dnes drží v JUUL Labs 35 procentní podíl společnost Altria, matka firmy Philip Morris. Teď má velké ambice i v Evropě a jinde ve světě. Česko je globálně 20. zemí, kam JUUL přišel.

„Chceme se stát lídrem trhu v České republice. Největším konkurentem pro nás nejsou ani tak dosavadní firmy na trhu, ale hlavně samotné klasické cigarety,“ uvedl pro LN viceprezident JUUL Labs pro střední a východní Evropu Monzer Elabrashy.

V USA přituhuje

Ve Spojených státech však administrativa prezidenta Trumpa zvažuje zákaz prodeje ochucených náplní do e-cigaret, a to by poškodilo ze všech výrobců nejvíc právě dominantní JUUL. Důvodem jsou odborníky zatím nevysvětlené případy úmrtí 18 převážně mladých vaperů a poškození zdraví několika set dalších.

Vapovací přípravky ve slevě na Manhattanu v New Yorku.

Jinde ve světě se však podobná neštěstí nestala a postižení si zřejmě podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv neoprávněně plnili do kapslí e-cigaret náplně s obsahem halucinogenní látky THC. 

Pověst e-cigaret jako méně rizikové alternativy však dostala citelnou ránu. Zřejmě i proto JUUL v USA omezuje reklamu a nyní obsáhle tvrdí, že důsledně dohlíží a kontroluje, aby si jejich e-cigaretu nekoupil nikdo mladší 18 let.

„Žádní uživatelé-nekuřáci, zejména mládež, by nikdy neměli JUUL zkoušet a JUUL Labs má zavedena přísná opatření, která zabraňují mladistvým v přístupu a zamezují přitažlivosti pro mládež,“ tvrdí firma v tiskové zprávě.

Přesto odbyt e-cigaret a zejména pak značky JUUL v USA mezi teenegery dramaticky narůstá. Nebo aspoň donedávna rostl. Podle průzkumu Národního institutu zdraví (NIH) za jediný rok – od konce 2017 do konce 2018 - vzrostl podíl středoškoláků, používajících e-cigarety, z 27,8 na 37,3 procenta. A je zřejmé, že mezi je i řada nekuřáků.  

Česko, lákavý trh, plný kuřáků

I v Česku nyní berou výrobci elektronických cigaret zdejší trh útokem. Ačkoliv kouření na baterky se u nás šíří už nějakých 13 let. Zatímco ale klasické cigarety kouří stále přes 2 miliony lidí, e-cigarety podle některých průzkumů několik set tisíc.

Což je výzva pro tabákové firmy. Z jednoduchého důvodu – vlivem masivní protikuřácké osvěty jim rapidně klesají tržby z prodeje klasických cigaret. Ale nový byznys je lákavý i pro další výrobce. Společně přesvědčují kuřáky, aby přešli na nové technologie, ve světě označované jako výrobky se sníženým rizikem – harm reduction.

„V Česku to bude spíš běh na dlouhou trať. Odcházet budou starší kuřáci klasických cigaret a nahrazovat je budou mladší vyznavači, a to často právě různých alternativních druhů kouření,“ soudí analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Snížené riziko? Ale jak moc?

E-cigarety totiž nemají nic společného s tabákem. A neplatí tedy ani žádnou spotřební daň. Nemají ale nic společného ani s hořením, které je největším zdrojem dehtu a dalších stovek rakovinotvorných látek.

Tekuté náplně, takzvané liquidy, různých příchutí, ze kterých baterie pomocí žhaveného drátku s namočenou vatičkou produkuje páru - aerosol, obsahují glycerin, propylenglykol a nikotin. O jejich možných škodlivých účincích se vedou už roky diskuse.

Někteří lékaři a odborníci soudí, že e-cigarety i zahřívané tabákové výrobky jsou přijatelnější a méně škodlivou alternativou pro lidi, kteří nemají vůli se zbavit klasického kuřiva. 

A třeba v Británii tamní ministerstvo zdravotnictví s tímto zdůvodněním oficiálně kuřákům doporučuje přechod na e-cigarety s odkazem na rozsáhlou studii své poradenské instituce - organizace Public Health England. Ta tvrdí, že e-cigarety jsou až o 95 procent méně škodlivé než klasické cigarety. Především díky tomu, že v nich nedochází k procesu hoření.

Vapování nejen pro nadšence

JUUL Labs a další nováčkové mohou změnit situaci a rozšířit okruh uživatelů i na českém trhu, kde roky působí několik desítek menších výrobců. Dosud jsou e-cigarety doménou úzké skupiny vyznavačů, kteří provozují vapování spíš jako hobby. 

Scházejí se v hospodách – protikuřácký zákon v nich používání e-cigaret ani zahřívaných tabákových výrobků totiž nezakazuje. Řeší téma výroby vlastních žhavicích spirálek, míchání příchutí nebo v aplikacích mobilů kalkulují nejvhodnější nastavení výkonu baterie.

E-cigarety JUUL nebo Logic od Japan IT a nově uváděné blu od Imperial Brands však fungují na mnohem jednodušším a levnějším principu a jsou menší než sofistikované vapovací strojky zavedených firem jako je třeba Joyetech, Kangertech, SMOK nebo Wismec.

Zmíněné nové značky shodně používají systém, označovaný jako POD. Nevyžaduje od kuřáka žádnou manipulaci kromě nabití e-cigarety pomocí USB a vložení kapsle, zakoupené zhruba za cenu levnější krabičky cigaret.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.