Lidovky.cz

Ekonomika

Obliba e-cigaret v Česku klesá. Uživatelé už nevěří, že jsou bezpečné

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

PRAHA - Část zákazníků od tzv. vapování odrazují zprávy o úmrtí v USA, další dávají přednost zahřívanému tabáku.
  5:00

V Kanadě popsali nový typ plicních komplikací kuřáka e-cigaret, může za ně zřejmě diacetyl

Stovky prodejen, trafik a benzinek se už plní nedávno představenými novinkami na českém trhu elektronických cigaret. Světoví výrobci strojků Logic, Blu a JUUL se snaží i v Česku ukrojit co největší díl z prodeje klasických cigaret a konkurovat i jiné alternativě – zahřívaným tabákovým výrobkům typu IQOS nebo Glo. Nové značky však mají problém – přicházejí v době, kdy média zásobují čtenáře záplavou zpráv o dnes už čtyřech desítkách záhadných úmrtí a stovkách onemocnění uživatelů e-cigaret ve Spojených státech. Vzniklá nedůvěra zákazníků se už projevuje poklesem prodejů. Poprvé v historii tohoto byznysu u nás.

Prodeje poprvé v útlumu

„Letos se trh, pokud hovoříme o třetím čtvrtletí, poprvé dostal do útlumu. Konkrétní čísla budou známa až začátkem příštího roku, ale už teď vidíme jistou opatrnost ze strany zákazníků. A je velká otázka, jestli se teď nové značky na trhu uplatní a dokážou prodeje oživit,“ říká Robert Hrdlička, předseda Komory elektronického kouření (KELK), která sdružuje největší prodejce a výrobce u nás.

E-cigarety vs. klasické cigarety.

E-cigarety místo karcinogenního kouře ze spalovaného tabáku produkují páru z baterií ohřívaných tekutých náplní. V Česku už se tyto strojky prodávají 12 let. Podle aktuálního průzkumu Státního zdravotního ústavu holduje u nás tzv. vapování (z latinského vapor – pára) 4,6 procenta Čechů starších 15 let, tedy zhruba 450 tisíc lidí. KELK odhaduje, že se loni prodalo šest až sedm milionů lahviček náplní a 200 až 300 tisíc e-cigaret – kompletních strojků s baterií.

Trh dlouhé roky rostl, ale v posledních měsících nastal obrat. Loňské tržby na úrovni zhruba jedné miliardy korun se v nejbližší době těžko zopakují. Tabákové firmy Japan Tobacco International (značka Logic), britský Imperial Brands (Blu) a americký JUUL Labs (spoluvlastníkem je koncern Altria, matka společnosti Philip Morris) si tak vybraly k expanzi nepříliš vhodnou dobu.

Úmrtí dávaných do souvislosti s e-cigaretami je v USA už přes 40

Média píší o „e-cigaretách, které zabíjejí“, přestože souvislost s e-cigaretami jako takovými nebyla prokázána a na postižení plic zemřeli v USA ve většině lidé, kteří do strojků dávali náplně obsahující halucinogenní látku THC.

V USA to legislativa nezakazuje, zatímco v Evropské unii, která má velmi přísnou regulaci, náplně s obsahem THC zakázané jsou. Podobný rozdíl panuje mimo jiné i v reklamě. V USA je legální, v EU je s výjimkou trafik všude zakázaná.

Podle Jana Válka, spolumajitele firmy Vaprio, která je největším maloobchodním prodejcem e-cigaret a náplní v Česku, nové značky pokles trhu zřejmě nezachrání. „My je nebudeme nabízet. Máme teď často od zmatených zákazníků hodně dotazů, jak je to s těmi e-cigaretami. Škoda, že média neumějí čtenářům vysvětlit, že ta neštěstí v Americe nesouvisejí s e-cigaretami, ale s neoriginálními náplněmi,“ reaguje Válek.

Trhu zatím vládne Čína

Souvislost prodeje se zprávami z USA je zřejmá i z pohledu ekonomů a analytiků. „Doposud se všeobecně tvrdilo, že e-cigarety jsou výrazně méně škodlivé než ty klasické. Ale teď se kyvadlo otáčí. A trh na to logicky reaguje,“ soudí hlavní ekonom investiční společnosti BH Securities Štěpán Křeček, který sleduje byznys tabákových firem.

Z části může podle něj ovlivňovat prodeje i nástup konkurenčního alternativního kouření – takzvaných zahřívaných tabákových výrobků, jako je značka IQOS od Philip Morris nebo Glo od British American Tobacco. V nich se používá tabák, ale místo klasického hoření vzniká pára jeho zahříváním.

Americký lídr v prodeji e-cigaret přichází do Česka. Kuřáky osloví i další značky

Prodeji e-cigaret dosud u nás vládnou čínské značky jako Joyetech, Eleaf, Innokin nebo Smok.

Startup JUUL, který za poslední čtyři roky ovládl z nuly 72 procent amerického trhu a dělá si naděje i na obsazení prvního místa na českém trhu, je právě s aférou plicních onemocnění spojován. Přímou souvislost se společností sice nikdo neprokázal, ale vzhledem k tomu, že sedm z deseti prodaných e-cigaret v USA má značku JUUL, obrátil se hněv americké veřejnosti a úřadů hlavně proti tamnímu lídrovi trhu.

Firma, jež loni vykázala tržby 1,3 miliardy a zisk 12,4 milionu dolarů, bývá vzhledem k neregulované reklamě v USA a nabídce mnoha atraktivních příchutí náplní označována za viníka prudkého nárůstu prodeje e-cigaret zejména mezi studenty a mladými lidmi.

Zatímco americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) stále pracuje na analýze příčin smrtelných onemocnění (předběžně se mluví o toxickém acetátu vitaminu E, používaného při ředění roztoků s THC v podomácku plněných náplních), JUUL expanduje do dalších zemí. V Česku chce do konce letošního roku nabízet své výrobky v 1300 prodejnách.

Také u nás firma tvrdí, že cílí výhradně na kuřáky klasických cigaret a důsledně dohlíží na to, aby e-cigarety nekupovali mladiství. A že originální náplně odpovídají všem normám a požadavkům nezávadnosti.

„Doufáme, že na základě výstupů analýzy CDC bude zpřísněna regulace, kontrola kvality, a dojde k odstranění kopií e-cigaret z trhu. My máme kvalitu pod kontrolou. Když jsme vstupovali na český trh, museli jsme podstoupit šestiměsíční kontroly našich výrobků, které prováděly příslušné české orgány,“ uvedl pro LN Monzer Elabrashy, viceprezident JUUL Labs pro střední a východní Evropu.

Kdy a jestli vůbec se e-cigaretám JUUL a také konkurenčním značkám Blu a Logic podaří přilákat zájem českých zákazníků, si dnes netroufne nikdo předpovědět. Trafiky se už sice těmito výrobky plní, ale je otázka, jak jdou na odbyt.

Zákazy i doporučení

Nejednoznačnost přístupu k e-cigaretám dokládá i rozdílný přístup ve světě. Administrativa amerického prezidenta Trumpa upustila od chystaného zákazu náplní s různými atraktivními příchutěmi, ale Trump nově zvažuje posunout hranici legálního prodeje kouření na baterku z nynějších 18 na 21 let. Na Filipínách tamní prezident Rodrigo Duterte dokonce nařídil zatknout každého občana, který bude na ulici přistižen s e-cigaretou.

Na druhé straně ministerstva zdravotnictví zemí, jako je Spojené království nebo Nový Zéland, přímo doporučují e-cigarety jako účinný a zdraví méně škodlivý prostředek k odvykání kouření klasických cigaret.

U nás stejné stanovisko zastávají odborníci na léčbu závislostí jako Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, nebo Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví – Centra epidemiologického a klinického výzkumu závislostí.

Rozhodující pro celý byznys ale bude něco jiného. „Podstatný bude výsledek amerického vyšetřování příčin úmrtí tamních uživatelů e-cigaret. A prodeje může také ovlivnit skutečnost, že klasické cigarety v příštím roce vlivem zvýšení daně z tabáku výrazně zdraží. Zatímco e-cigaret, jelikož neobsahují tabák, se zdražení netýká,“ soudí šéf KELK Robert Hrdlička.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.