Lidovky.cz

Ekonomika

Kořalky zdraží nejvíc za 9 let. Obchody čekají hlad po levném alkoholu, místo jednoho kamionu objednávají pět

Lahve alkoholu - ilustrační foto. foto: ČTK

PRAHA - Směny navíc, do práce i v sobotu. Likérky v závěru roku tradičně kvůli rostoucímu odbytu „šturmují“ s výrobou. Letos ale vánoční poptávku, někde až pětinásobně, převyšuje silnější faktor – enormní zájem obchodů o předzásobení se lihovinami s nižší daní.
  5:00

Od nového roku chystá stát zvýšení spotřební daně z­ lihu o dlouho nevídaných 13­ procent. Lihoviny úměrně tomu zdraží – nejvíc za posledních devět let. Podle obsahu lihu vzroste cena půllitrové lahve o deset až dvacet korun.

Sklady se teď proto plní po okraj. Platí totiž, že čím větší zásobu z letošního roku si prodejci vytvoří, tím déle mohou lihoviny za původní cenu v příštím roce nabízet.

Předzásobení kořalkami se současnou cenou už ale naráží na strop – kapacit likérek, ale doslova i skladů obchodníků. Lihovarníci totiž nemají žádný časový limit nebo omezení, kolik mohou do zásoby vyrobit a jak dlouho pak zásoby levnějšího alkoholu s nižší daní prodávat. Na rozdíl od tabákových firem, kterým zákon povoluje prodávat staré zásoby jen dva měsíce od změny sazby daně.

„V tuto chvíli nestačíme vykrývat požadavky obchodníků na předzásobu. Musíme pracovat šest dní v týdnu v dvousměnných provozech a v mimořádných sobotních směnách. Pracujeme i­ o­ svátcích,“ popisuje Pavel Kadlec, generální ředitel společnosti Palírna U Zeleného stromu, druhé největší likérky v Česku (například značka Stará myslivecká).

Problém mají všichni výrobci i­ dovozci tvrdého alkoholu. „Je to zoufalství. Děláme dvanáctky a­ víkendy už od listopadu. Některé objednávky jsme museli krátit, protože je nestíháme,“ uvedl šéf jindřichohradecké likérky Fruko Schulz Josef Nejedlý.

Zásoby až na půl roku?

„Kdo si běžně objednával před koncem roku jeden kamion navíc, nyní požaduje třeba i pět. Zvýšení daně je tak vysoké, že se odběratelům vyplatí nakupovat od nás i třeba na půl roku dopředu,“ dodává Nejedlý. Fruko, pátá největší likérka u nás, vyrábí hlavně tuzemáky.

Souběh předvánočních nákupů a předzásobení potvrzuje i lídr trhu Stock Plzeň – Božkov (například rum Republica nebo řada fernetů). „Zatím je brzo na hodnocení, co z prodaného zboží spotřebitelé využijí ještě tento rok a co si nechávají na rok budoucí. V předvánočním čase se poptávka již tradičně zvyšuje,“ diplomaticky se pro LN vyjádřil marketingový ředitel Stocku Tomáš Hejkal.

Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník připomíná i další souvislosti. „Splatnost spotřební daně je 50 ­dnů, takže je jasné, že z extrémně velké produkce v závěru tohoto roku bude stát inkasovat vysoké daňové příjmy na začátku roku příštího. Ale další rok pak nastane propad,“ soudí Darebník.

V lednu nebude práce

Zatímco nyní běží výroba téměř nonstop, od ledna nebudou obchodníci dlouhé týdny kvůli zaplněným skladům odebírat téměř nic. „My již nyní řešíme alternativní pracovní náplň svých zaměstnanců, abychom je nemuseli propouštět. V tomhle nebude naše společnost určitě jediná,“ doplňuje Kadlec.

Vládní návrh zvýšení daně – v­ rámci daňového balíčku včetně té cigaretové i z hazardu – projednávali poslanci dlouhé měsíce. Senátoři ho pak vrátili do Poslanecké sněmovny, kde dojde (možná už dnes) k definitivnímu hlasování. Vyšší daň by mohla platit hned od ledna, v případě zdržení schvalovacího procesu od února.

Vláda zvýšení lihové daně, která loni vynesla státní pokladně na osm miliard korun, zdůvodňuje potřebou boje proti alkoholismu. Oponenti však kritizují, že se zdražení týká jen lihovin, přitom jejich spotřeba u nás klesá. A stát nenašel odvahu zdražit ani pivo a­ víno, jejichž odbyt má rostoucí tendenci. Na celkové spotřebě čistého alkoholu má u nás pivo a ­víno větší podíl než lihoviny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.