Lidovky.cz

Napětí na Blízkém východě zvedá zájem o státní dluhopisy, zlato a cizí měny

Ekonomika

  14:42aktualizováno  16:24
Londýn - Ceny dluhopisů vlád zemí eurozóny v pátek zamířily citelně vzhůru, zájem je také o zlato a některé měny, například o japonský jen. Investoři tak reagují na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde američtí vojáci při útoku v Bagdádu zabili šéfa íránských elitních jednotek. Zdražila i ropa, naopak ceny akcií klesají, i když jejich pokles není nijak výrazný.
Zlaté cihly (ilustrační fotografie)

Zlaté cihly (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Výnosy dluhopisů německé vlády se splatností deset let kolem poledne ztrácely sedm bazických bodů na dvoutýdenní minimum -0,29 procenta, výnosy srovnatelných španělských papírů spadly asi na pětitýdenní dno. V případě Itálie pokles činil deset bazických bodů. Výnosy se pohybují opačně k cenám - pokud tedy zájem zvyšuje ceny, výnosy klesají.

V reakci na zabití íránského velitele ropa prudce zdražuje. Rostou i obavy z přerušení dodávek

Američtí vojáci v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého Washington spojuje mimo jiné s plánováním teroristických útoků proti Spojeným státům. Noční útok, který nařídil prezident Donald Trump, znamená citelnou eskalaci napětí mezi Íránem a USA.

V dobách nejistoty mají investoři zvýšený zájem právě o dluhopisy zemí, které považují za bezpečné. Týká se to i některých měn, zejména japonského jenu. Dolar k němu krátce po 14:00 SEČ ztrácel asi 0,4 procenta na 108,12 JPY.

Zlato je blízko maxima za šest let

Nejistota je znát na trzích po celém světě, ceny ropy už ráno vzrostly o více než tři procenta a severomořský Brent se dostal nad 69 dolarů za barel. Ocitl se tak nejvýše od loňského září. Cena zlata podle údajů agentury Bloomberg vykazovala kolem 15:00 SEČ nárůst o 1,1 procenta na 1546 dolarů (zhruba 35.200 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Během dne vystoupila až na 1551,52 USD/oz. Dostala se tak nejvýše od začátku loňského září, kdy se vyšplhala na více než šestileté maximum 1557 dolarů. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty.

Pokud se cena zlata vyjádří v eurech, je už teď v blízkosti rekordních 1403 eur, kde byla loni v září. Aktuálně se prodává zhruba za 1388 eur za troyskou unci.

„Spolu se zlatem vzrostla také cena stříbra, zhruba o jedno procento. Dlouhodobě je situace nastavená na extrémní růst drahých kovů v horizontu jednoho až tří let. Násilné operace na mezinárodním poli tento trend jen urychlují. Dokud nenastane ozdravná korekce, jde o momentální davovou psychózu, která nutí investory přesouvat aktiva do bezpečí,“ řekl  analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

„Geopolitika je znovu na stole. Je to něco, co může mít vážné dopady na ceny většiny aktiv,“ upozornil hlavní investiční analytik společnosti Lombard Odier Salman Ahmed. „Klíčové bude, jak se to vyvine v nejbližších dnech. Jestli z toho bude velké téma, to záleží na reakci Íránu a pak na odpovědi Spojených států,“ dodal podle agentury Reuters.

Panevropský akciový index STOXX 600 krátce po 14:00 SEČ odepisoval kolem půl procenta na 417,60 bodu. Dopoledne ztrácel až jedno procento.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.