Lidovky.cz

Areál vagónky dříve známé jako Legios v Lounech získá Traťová strojní společnost na dobu neurčitou

Ekonomika

  17:39
Louny - Výrobní areál společnosti Heavy Machinery Services (HMS) v Lounech získala ostravská firma Traťová strojní společnost. V pátek to sdělil Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Czechoslovak Group, která většinově vlastní dosavadního nájemce areálu firmu DAKO-CZ. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že věřitelský výbor schválil nejvyšší nabídku a vyzval dotyčného zájemce k doplacení kupní ceny. ČTK zjišťuje vyjádření insolvenční správkyně i vyjádření firmy Traťová strojní společnost.

Areál výrobce vagonů Legios. foto: ČTK

Desítky policistů zasahují v areálu výrobce vagonů Legios. Je spojován s podnikatelem Savovem

Heavy Machinery Service (HMS) vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy korun. Společnost HMS pronajímala areál firmě Legios Loco. Insolvenční správkyně Petra Hýsková dala Legiosu v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli tomu tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ. V listopadu byla vyhlášeno výběrové řízení na nového majitele areálu. Podnikatel František Savov, který je obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně, v prosinci v rozhovoru pro DVTV řekl, že mezi firmami, které v Česku vlastní, je i Legios Loco.

Společnost Legios, která v Horním Slavkově vyrábí části železničních vagony (na...
Jednou z hlavních náplní práce firmy Heavy Machinery services (dříve Legios) je...

Zájem o areál v Lounech projevilo podle informací v insolvenčím rejstříku pět subjektů, jen tři z nich ale nakonec předložily nabídky na koupi závodu. Traťová strojní společnost z Ostravy se zabývá hlavně opravami, modernizacemi a údržbou železničních tratí, opravuje také strojní a vozové vybavení.

„Proběhla férová a transparentní soutěž na prodej HMS, ve které vyhrála ta nejvyšší nabídka,“ řekl  Čírtek. Czechoslovak Group měla o koupi areálu také zájem. Areál má pronajatý na dobu neurčitou. Jak bude provoz areálu vypadat dál, bude podle Čírtka záležet na novém vlastníkovi. „Areál je velmi zanedbaný a potřebuje zásadní investice,“ uvedl.

Výrobce vagonů HMS, dříve známý jako Legios, je v úpadku od února 2014. HMS má sídlo v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Krajský soud opakovaně zamítl reorganizaci firmy HMS a v červnu prohlásil konkurz na její majetek.

Legios Loco je od poloviny července také v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Zdůvodnila jej tím, že insolvenční správkyně HMS Petra Hýsková paralyzovala činnost Legiosu v areálu, odkud firmu a její zaměstnance vykázala a pronajala prostor DAKO-CZ.

Podle Krajského soudu v Českých Budějovicích se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco.

TSS se zabývá hlavně údržbou tratí, opravuje i vybavení

  • TSS se zabývá hlavně opravami, modernizacemi a údržbou železničních tratí, opravuje také strojní a vozové vybavení. Vlastní a provozuje řadu speciálních kolejových strojů.
  • Co se týká mechanizace na opravy železničních tratí, je největší firmou v ČR. Své služby TSS poskytuje státní Správě železniční dopravní cesty a dalším společnostem, které působí na železničním stavebním trhu. V roce 2013 například TSS vyhrála tendr na údržbu železničních tratí na Slovensku.
  • Firma má své sídlo v Ostravě. Patří pod ní také obchodní zastoupení a strojní a opravárenská střediska ve Starém Plzenci, Lovosicích, Hradci Králové a Hulíně.
  • Počátky TSS spadají do roku 1952, kdy vznikly takzvané traťové strojní stanice v Plzni, Prackovicích nad Labem, Hradci Králové, Olomouci, Bratislavě a Košicích. A. s. Traťová strojní společnost vznikla v roce 2005 transformací Českých drah (ČD) jako jejich stoprocentní dcera. V roce 2006 vstoupil do TSS strategický partner, firma OHL ŽS, dráhy si však ponechaly většinový podíl.
  • O jeho prodeji rozhodlo vedení ČD v červenci 2009. O rok později se vítězem tendru staly Ostravské opravny a strojírny (OOS), Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prodej kontrolního balíku schválil v srpnu 2010. ČD za svůj 51procentní podíl v TSS dostaly přes 600 milionů korun. V roce 2011 se pak OOS staly stoprocentním vlastníkem společnosti TSS.
  • Společnost OOS ovládají bratři Peter (podle obchodního rejstříku je jednatelem) a Rudolf Šuškové.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.