Lidovky.cz

Ekonomika

Sysel přihrál Kellnerovi miliardy. Z letiště v Letňanech se může stát nová pražská čtvrť


Letiště v Letňanech | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Původní zpráva
Praha - Areál letiště v Letňanech, kde koncertovaly největší světové hvězdy včetně Rolling Stones, je kvůli výskytu ohroženého sysla obecného národní přírodní památkou. Jenže populace sysla mizí, což otevírá cestu vlastníkovi pozemků, skupině PPF, ke změně letiště na stavební parcely.

Nová pražská čtvrť s tisíci byty by mohla vyrůst na pozemcích areálu letiště v Letňanech. Zatím výstavbě brání fakt, že pozemky jsou kvůli výskytu sysla obecného národní přírodní památkou. Jenže podle státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) se tam aktuální počty syslů blíží nule.

Vítězové a poražení roku 2019: zabodoval Kellner a Minář, nedařilo se Šnajdrovi

Pokud by se potvrdilo, že sysel již v Letňanech není, mohla by být ochrana z parcel sejmuta a skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, které pozemky patří, by měla možnost požádat o změnu územního plánu a – v případě schválení –, začít stavět. To je sice proces na několik let, dle informací LN ale již existují plány, jak změnit letištní areál v blízkosti stanice metra Letňany na rezidenční lokalitu. Vzniknout by tam mohlo nejen až několik tisíc nových bytů, ale i potřebná občanská vybavenost.

Případný rozdíl v ceně je závratný. Současná hodnota letištních pozemků se pohybuje kolem miliardy korun, pokud by se ale změnily na stavební, hodnota parcel může přesáhnout deset miliard korun.

Důvod zmizení: neznámý

Výskyt sysla obecného v Letňanech dlouhodobě monitoruje agentura AOPK patřící pod ministerstvo životního prostředí. „Podle našich údajů tu bylo toto zvíře naposledy spatřeno na jaře roku 2018,“ řekla LN Karolína Šůlová, mluvčí agentury. Ještě před deseti lety přitom podle odborníků žilo na letňanském letišti na 650 syslů. Ochranáři lokalitu i nadále sledují, podle Šůlové po chráněných hlodavcích pátrají nejméně desetkrát ročně.

Provoz letiště přitom syslům podle odborníků nevadí. Naopak, prý jim vyhovuje pravidelné sečení trávy, a navíc je v oploceném areálu neohrožují volně pobíhající psi. Proč se tedy odborníci AOPK nemohou tamních syslů nyní dopočítat, zůstává otázkou.

Nicméně o tom, že syslů v Letňanech rapidně ubývá, již informovalo ministerstvo životního prostředí Evropskou komisi. „Pokud se potvrdí, že se sysel v lokalitě dlouhodobě nevyskytuje, budou následovat další kroky,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. V tuto chvíli další vývoj předjímat nechce.

I když jsou doposud pozemky v Letňanech chráněny, již se veřejně hovoří o tom, že do dvou let by se to mohlo změnit. Poté může vlastník parcel požádat o změnu územního plánu, která je nutná k výstavbě. V tom bude mít hlavní slovo magistrátní zastupitelstvo. Možnost vyjádřit se k případné změně využití parcel má i městská část, v níž se pozemky nacházejí, tedy Praha 18.

„Je nutné si uvědomit, že na letiště je dnes navázána část průmyslu v Letňanech. Jde o zhruba 2000 pracovních míst,“ řekl LN Pavel Sehnal, miliardář a místostarosta Prahy 18. Sehnalova společnost PVA Expo provozuje areál pražského výstaviště v těsném sousedství letiště, od státu si pronajímá i část přilehlých pozemků.

‚Nedovoleně kritické informace.‘ Šíříte o nás lži a dezinformace, zlobí se Kellnerův Home Credit

Sehnal upozorňuje ještě na jednu skutečnost, a tou je plánovaná vládní čtvrť, která by měla vyrůst v blízkosti letiště. „Pokud tu vládní čtvrť skutečně bude, pak letecká doprava nabude na významu a bylo by dobré letiště zachovat,“ je přesvědčen Sehnal. A dodává, že symbióza vládní čtvrti a letiště by byla užitečná. „Samozřejmě, že bude záležet na vůli majitele pozemků a také na státu, zda s ním bude o využití areálu vyjednávat,“ řekl místostarosta Letňan.

LN zaslaly firmě PPF dotazy, zda skupina jedná s orgány ochrany přírody o zrušení chráněného území, a pokud by se tak stalo, jak budu pozemky využity. Vyjádření zaslal Robert Speychal, jednatel společnosti Letiště Praha Letňany, jejímž majitelem je Prague Entertainment Group ze skupiny PPF. Potvrdil, že firma úzce spolupracuje s AOPK a umožňuje jí pravidelný monitoring sysla obecného.

„S ohledem na existující legislativu ale nemůže být Letiště Praha Letňany ani vlastníci pozemků tím, kdo bude zrušení ochrany iniciovat. Taktéž nelze spekulovat o budoucím využití pozemků pod stávajícím letištěm,“ uvedl Speychal, bratr miliardáře Petra Speychala, který letiště v Letňanech spolu s akciemi ČKD v roce 2004 zprivatizoval.

Plány na novou čtvrť už jsou

Dle informací LN již existují plány, jak naložit s pozemky – samozřejmě pokud bude sejmuta ochrana a magistrátní zastupitelstvo schválí změnu územního plánu. Zamýšlena je bytová výstavba. Prakticky by vyrostla nová čtvrť.

„Výkresy nám byly ukázány, ale dokument jsme jako městská část nedostali,“ tvrdí místostarosta Sehnal s tím, že vlastníka pozemků informoval, že není možné uvažovat jen o bytové výstavbě. Potřeba budou nové školy a školky. A nutné je také zajistit, aby měli obyvatelé nových bytů kde pracovat. „Na jeden nový byt musí vytvořit jedno pracovní místo,“ je přesvědčen Pavel Sehnal.

O záměru vlastníka letiště v Letňanech byl informován také Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu), náměstek pražského primátora, odpovědného za územní rozvoj. „Pozval jsem zhruba před dvěma měsíci na schůzku všechny investory v lokalitě a představitele samosprávy,“ uvedl na přelomu roku. Zástupce letňanského letiště prý na setkání promítal skicu, jak by mohlo být území využito.

„Dle mého názoru jde skutečně o jakousi úvodní rozvahu. Před samotnou výstavbou je nutná změna územního plánu, což je dlouhodobý proces a může trvat roky,“ zdůraznil Hlaváček. Dle něho je tak naprosto předčasné hovořit o tom, kolik bytů by mohlo v areálu stát.

Zaplaťpánbůh za privatizujícího Kellnera, hodnotí ekonomickou transformaci Pavel Kysilka

Letiště v Letňanech je v provozu již téměř sto let a bylo jedním z prvních civilních letišť v zemi. V 80. letech se stalo majetkem státního podniku ČKD Praha. Jeho privatizace skončila krachem a akcie ČKD propadly v roce 1999 IPB. Po jejím pádu se cenné papíry dostaly do portfolia ČSOB, která je převedla na Konsolidační agenturu. V době přípravy prodeje zbytku ČKD zjistili ochránci přírody, že se na letištních pozemcích vyskytuje sysel obecný. V roce 2005 byl areál vyhlášen národní přírodní památkou, na níž není možné stavět.

Těsně předtím prodala vláda Vladimíra Špidly zbytky ČKD společnosti FITE-DV Koncern ovládané Petrem Speychalem. Později byl majetek převáděn přes různé offshorové struktury. V roce 2012 se Letiště Praha Letňany dostalo do majetku britské firmy Sky Invest Technology Prague. Letiště kromě letců začalo sloužit i kultuře. Na open air koncertech tam vystoupily světové hvězdy jako jsou AC/DC, Guns N’ Roses či Rolling Stones.

V září 2017 se jediným majitelem letiště stala firma Prague Entertainment Group ze skupiny PPF. Podle výroční zprávy získala letiště jako vyrovnání se Speychalem, hodnota je dle účetnictví zhruba 900 milionů korun. Pokud však bude z pozemků sejmuta ochrana a projde změna územního plánu, hodnota parcel může přesáhnout deseti miliard korun. Rozloha areálu letiště je přes 75 hektarů. Cena velkých stavebních pozemků se v Letňanech pohybuje od dvou do 2,5 tisíce korun za metr.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.