Lidovky.cz

Ekonomika

Nové roušky s mědí zabíjejí koronaviry. Česká firma našla volné kapacity na jejich výrobu v Izraeli

Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium
Brno - Češi společně s Izraelci přicházejí s dalším způsobem, jak čelit šířícímu se smrtícímu koronaviru. Nové roušky dokážou nejen zabránit tomu, aby vir přes ochranu úst a nosu prošel, ale dokonce ho mohou i zničit. Hubitelem virů jsou nanočástice oxidu mědi.

Že nejde o žádnou sci-fi, potvrzuje i epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Ví se, že některé kovy jako stříbro nebo měď mají schopnost zabíjet viry. Takže se nanášejí v mikrokvantech na nanovlákna a zmíněný efekt tam pak může být. Sice není nějaký úplně supersilný, ale je virucidní, tedy je schopen zabít,“ řekl LN.

Autor:

Na výrobě ochranných pomůcek s nanočásticemi oxidu mědi by se ve středu měla dohodnout s izraelským partnerem brněnská firma Respilon. „Výroba masek bude v první fázi v Izraeli, kde je v tuto chvíli volná kapacita. My budeme izraelskému partnerovi dodávat náš nanovlákenný filtr a on jej bude dávat do masek,“ uvedl pro LN majitel brněnské společnosti Roman Zima.

Každý den více nakažených a obětí. V dohledné době koronavirus prý usmrtí více než tisíc lidí

Roušky nebo respirátory s využitím nanovláken vyrábějí v Česku i další firmy a na trhu jsou již i respirátory s membránami vybavenými nanočásticemi stříbra.

„Rozdíl mezi touto, patentovanou technologií a jinými maskami, které viry taktéž zabíjejí, je v tom, že zatímco standardní technologie likvidují viry v horizontu pěti minut, ty naše ihned,“ uvedl Roman Zima z brněnského Respilonu.

Až dosud firma vyráběla své ochranné pomůcky v Číně. nyní plánuje rozjet výrobu kromě Izraele i jinde. „Produkci chceme navyšovat, protože materiál a filtr máme. Co nám chybí, jsou volné kapacity, ale to vyřešíme,“ řekl Zima s tím, že firma je v následující týdnech schopná tyto produkty vyrábět v řádu statisíců měsíčně.

Spolumajitelka firmy Respilon Jana Zimová ukazuje roušku.
Roušky vhodné pro ochranu před koronavirem.

Na českém trhu by se pak měly objevit během šesti až osmi týdnů. „Myslím, že jejich cena by neměla přesáhnout nějakých pět dolarů, tedy něco přes sto korun za kus,“ doplnil Zima.

Rekordní zájem o respirační pomůcky dostal zmínky o české firmě i na stránky zahraničních webů včetně The New York Times. S vypuknutím epidemie koronaviru výrobce registroval poptávku po 8,5 milionu kusů roušek.

Enormní poptávku hlásí i další zástupci oboru. „Objednávky roušek v minulém týdnu překročily co do počtu náš celkový prodej tohoto výrobku v minulém roce,“ uvedl Jiří Kůs, šéf výrobní a distributorské společnosti NanoSpace. Už včera LN popsaly příběh jedné z lékáren poblíž Václavského náměstí v Praze, která během jednoho týdne prodala – takřka výhradně asijským turistům – čtyřiadvacet tisíc roušek, přičemž dříve to bývalo pouhých šest kusů za měsíc.

Vyprodané sklady či jen minimální zásoby pak hlásí prodejci i výrobci po celém Česku. Koncem ledna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že v dalších týdnech dodají distributoři na tuzemský trh minimálně 200 tisíc roušek. Podle slov ministra například společnost Batist Medical navýšila výrobu z půl milionu na milion kusů.

Česko nakoupí Číně na boj s koronavirem materiální pomoc za 5 milionů, stejná částka poputuje k WHO

Odborníci upozorňují na to, že je nutné si předem zjistit, co která ochrana přesně umí. Jinými slovy – běžné papírové roušky za pár korun před nákazou viry neochrání, primárně slouží k tomu, aby mikroorganismům zabránily dostat se z úst člověka ven. Oproti tomu respirátory chrání před průnikem zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele. Podle typu a kvality vyjdou i na několik stovek.

„Kvalitní respirátor s úrovní FFP3 se všemi evropskými certifikacemi může stát v lékárně nebo prodejně pracovních potřeb v rozmezí 170,– až 400 korun,“ popsal LN Martin Trojan z americko-německé firmy Moldex, která ochranné pomůcky vyrábí v Česku, Německu a USA.

Podobně jako respirátor, který brání průchodu viru, fungují masky. Ty přesně kopírují obličej a jsou vybaveny membránou, ať už jde o takovou, která vir nenechá projít, nebo i zabije.

Soustřeďme se na chřipku

Nad panikou kolem pořizování roušek se pozastavují někteří odborníci. „Překvapuje mě, že se populace primárně děsí koronaviru a nechrání se v době chřipkové epidemie, které právě teď probíhá,“ řekla LN místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.

„Dnes se tu šíří epidemie (chřipky), nemocní nemohou do práce, školy vyhlašují chřipkové prázdniny. A zároveň si mnozí kupují respirátory. Když už se tedy obáváme nového viru, prvotní snahou by mělo být zastavení chřipky, aby se tyto dva viry nepotkaly. A k tomu by bylo záhodné využít všemožných opatření včetně teď nakoupených roušek,“ uvedla expertka.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.