Lidovky.cz

Ekonomika

Na virus doplatí hlavně čínský vývoz. Lidé si zhoršení hospodářského růstu nepřipouští, říká ekonom


Muž hospitalizovaný pro podezření z nákazy koronavirem. | foto: Reuters

Premium Rozhovor
Praha - Epidemie koronaviru znamená vážnou ránu pro ekonomiku, a to nejen čínskou, ale i globální. „Pokud epidemie odezní během následujících tří až šesti měsíců, bude to znamenat propad čínského HDP zhruba o procento a světového HDP také minimálně o jedno procento,“ říká v rozhovoru pro LN Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

LN: Epidemie koronaviru se šíří z Wu-chanu, města, které leží ve střední Číně a v němž žije necelých sedm milionů lidí. Jak důležitou roli hraje pro čínskou ekonomiku?
Wu-chan je velké město s mezinárodně uznávanou univerzitou. Žije tam spousta zahraničních studentů. Má ale i velký význam z logistického hlediska. Díky své poloze je dopravním centrem, kterým prochází značná část mezinárodní přepravy. Ta pak pokračuje dál do Číny. Pokud jde o budoucnost města, až bude vše znovu pod kontrolou, bude vše pokračovat jako dřív... nemyslím, že by se úloha města nějak změnila.

Problémem není samotný Wu-chan, ale to, odkud nákaza přišla. Když se podíváte na přilehlé oblasti, jsou jednotlivá sídla velká jako Londýn nebo rozhodně alespoň jako Praha. V celé oblasti, z níž se nákaza šíří, žije zhruba 30 až 50 milionů osob, které pracují ve školství či v logistice.

Autor:

LN: Jaká odvětví čínské ekonomiky budou epidemií koronaviru zasažena nejvíce?
Pokud se omezí cestování, tak to bude mít samozřejmě dopad na cestovní ruch, aerolinky, volnočasové aktivity, cestovní kanceláře, rezervace v hotelech, kasina i herní průmysl. Ale kromě těchto očividných důsledků jsou tady také například dodávky kovů pro vodiče. Izolace Číny bude znamenat, že z této země zbytek světa nebude dostávat žádné výrobky. Třeba Apple již zmiňoval, že uzavření Číny znamená narušení výroby iPadů a iPhonů. Z dlouhodobějšího hlediska to bude mít patrně dopad na dodavatelský řetězec jako celek.

Steen Jakobsen

  •  Hlavním ekonomem dánské investiční banky Saxo Bank je od roku 2011. Do banky se vrátil po dvou letech, během nichž pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners.
  • Před odchodem na počátku roku 2009 působil Jakobsen v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank.
  • Poté vystřídal řadu manažerských pozic ve finančních institucích, a to včetně londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group či UBS Global Proprietary Trading Group.

LN: Změní se nějak aktivita čínských investorů na zahraničních trzích?
Je třeba si uvědomit, že „čínští investoři“ je velice široký pojem. Čínští privátní investoři nemohou volně investovat do všech odvětví v zahraničí, zakazuje to zákon o kapitálových tocích. Pokud se bavíme o kapitálových investorech ve smyslu čínské vlády, tak ano, bude to na ně mít dopad. Čínská vláda bude samozřejmě utrácet víc peněz doma, v rámci fiskální politiky, což znamená, že bude utrácet jinde méně. Bude zkrátka vynakládat víc prostředků doma než na zahraniční investice.

LN: Lze již nyní odhadnout, jak se epidemie koronaviru odrazí na vývoji HDP?
Nejprve bych chtěl říct, že nepatřím do tábora, který se snaží srovnávat SARS a koronavirus, protože jsou nesrovnatelné. Každý virus je svým způsobem jedinečný, a když v roce 2003 propukla epidemie SARS, byla čínská ekonomika méně významná než dnes, cestovalo méně Číňanů do zahraničí a bylo menší riziko přenosu.

Když Čína poprvé vydala tiskové prohlášení o koronaviru, zaměřila se jen na pozitivní aspekty a zapomněla zmínit i odvrácenou stránku věci, tedy že je virus nakažlivější než SARS a že je nakažlivý ještě dříve, než se vůbec projeví symptomy. A trh to evidentně podcenil.

Asi jediná dobrá zpráva zatím je, že koronavirus není tak zhoubný jako SARS. V roce 2003 zažila Čína během epidemie SARS propad růstu HDP z necelých 12 procent na 9,5 procenta. Srovnání s tímto obdobím ale není snadné.

Steen Jakobsen je hlavním ekonomem dánské investiční banky Saxo Bank.

LN: Z jakých důvodů?
Za prvé byla válka v Iráku a za druhé čínské úřady tenkrát reagovaly s určitým zpožděním. Celkově nám to ale může naznačit další vývoj. Pokud epidemie odezní během následujících tří až šesti měsíců, bude to znamenat propad čínského HDP zhruba o procento a světového HDP také minimálně o jedno procento. Globální růst HDP se odhadoval na 3,5 procenta. Kvůli koronaviru může poklesnout až někam na 2,5 procenta, což mně osobně přijde v podstatě jako globální recese.

Půjde každopádně o významné zpomalení růstu v době, kdy světu chybí podněty, které by růst podporovaly. Už rok 2019 byl velice specifický.

LN: V čem konkrétně?
Snižovali jsme úrokové sazby, centrální banky nafoukly své rozvahy, zvyšovali jsme fiskální výdaje. Navzdory tomu nedocházelo k žádnému růstu. A teď tady máme toto potenciální oslabení ekonomiky. Vyhlídky ohledně ekonomického růstu jsou velice špatné a pravděpodobně horší, než si je většina lidí ochotná připustit. Bude záležet na tom, kdy budeme mít vše znovu plně pod kontrolou a kdy se dokážeme vrátit k normálnímu životu.

LN: Lze očekávat, že epidemie koronaviru povede k celosvětovému růstu ochranářských opatření v ekonomice?
Sama o sobě ne. Lze říci, že bezpečnost a choroby jsou jednou z mála oblastí, kde dosud dochází k mezinárodní spolupráci. Právě tady to bylo vidět jak v případě Číny, která velmi otevřeně poskytovala informace, tak u zbytku světa, který se choval stejně. Já bych otázku otočil a zeptal se, kdy jindy by měl svět postupovat jednotně? A řekl bych, že tohle je jeden z těch okamžiků, kdy jsme ukázali, že se dokážeme oprostit od historických neshod a společně pracovat pro obecné blaho nás všech.

Nejspíš je to tím, že jde o náš společný prospěch. I tak si ale myslím, že je velice milé být svědkem něčeho takového. A i když chápu, z čeho otázka vychází, tak myslím, že tentokrát, v tomto případě, je to přesně naopak.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.