Lidovky.cz

Ekonomika

Respilon začne v Česku vyrábět roušky zabíjející koronavir. Majitel: Máme kontrakty na pět let dopředu

Spolumajitelka firmy Respilon Jana Zimová ukazuje roušku. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Ještě před několika týdny brněnskou společnost Respilon, která dělá výrobky z nanovláken, jako jsou fólie do oken, membrány pro nepromokavé oblečení a respirační masky, skoro nikdo neznal. S vypuknutím epidemie koronaviru se však dostala i do světového tisku, včetně listu The New York Times.
  5:00

Teď firma registruje poptávku po svých rouškách v řádu stamilionů kusů. Před několik týdny vedení společnosti oznámilo, že bude za pomoci izraelské technologie vyrábět roušky, které jsou schopné díky nanočásticím oxidu mědi koronavir zabíjet.

Nové roušky s mědí zabíjejí koronaviry. Česká firma našla volné kapacity na jejich výrobu v Izraeli

Od května by měla začít tyto roušky dělat i v Česku. „Budeme vyrábět v Brně. Už jsme zaplatili za výrobní linku, která by nám měla dorazit v druhé půlce dubna. Začít produkovat roušky bychom měli na konci května. Jde o plně automatickou linku, ročně by měla vyrobit asi 20 milionů kusů masek s nanotechnologií oxidu mědi,“ říká v rozhovoru pro LN majitel firmy Roman Zima.

LN: Před více než týdnem jste avizovali, že začnete v Izraeli vyrábět obličejové masky s nanočásticemi oxidu mědi, které zabíjejí koronavir. Už výroba začala?
Než výroba v Izraeli najede, bude to trvat minimálně týden až 14 dní.

LN: Jak velká je tamní výrobní kapacita?
Asi šest tisíc masek za den. Teď jsme se ale rozhodli, že uděláme strategickou výrobu zde v Česku.

LN: Kde přesně?
Budeme vyrábět v Brně. Už jsme zaplatili i za výrobní linku, která by nám měla dorazit v druhé půlce dubna a začít produkovat roušky na konci května. V tuto chvíli máme dokonce i první předobjednávky.

LN: Kolik bude činit její kapacita?
Jde o plně automatickou linku, která má denní kapacitu 70 tisíc kusů. S ohledem na to, že jsou tam nějaké ztráty, kdy ne každý kus projde kontrolou, měla by linka ročně vyrobit asi 20 milionů kusů masek s nanotechnologií oxidu mědi.

Roušky vhodné pro ochranu před koronavirem.
Jaké typy roušek vás před koronavirem ochrání a které ne?

Budeme tedy mít dvě výroby, jedna bude u nás a druhá v Izraeli. Kapacita je dostatečná. Už teď máme předobjednávky a podepsané kontrakty na asi pět let dopředu. Rozhodně nejde jen o to, že tu je teď nějaká epidemie. Máme zákazníky, kteří mají dlouhodobý zájem.

LN: Jakou tedy teď registrujete poptávku po těchto ochranných maskách?
Nerad bych mluvil o konkrétních číslech, ale můžu říci, že jde o stamiliony kusů.

Ochrana úst a nosu je klíčová, roušky ale v Česku nutné nejsou, říká přední epidemiolog

LN: Zvažujete výrobu rozšířit?
Může se zdát, že jde o obří poptávku, ale ve skutečnosti je to relativně malé číslo. Uvažujeme o koupi druhé linky pro Brno, to bude ale záležet na tom, jak se bude zájem vyvíjet.

LN: Už dříve jste říkal, že jednáte o výrobě ochranných pomůcek i v dalších asijských zemích, jako je Malajsie či Kambodža. Znamená to, že s rozjetím výroby v Česku už v těchto zemích vyrábět nechcete?
Ne, určitě to nic takového neznamená. Naopak se tam teď jednání posouvají kupředu právě kvůli Číně. I když to tak z mediálního pohledu nemusí úplně vypadat, situace v Číně se začíná trochu stabilizovat. Rozhodně tamní produkce už není pod takovým tlakem jako při vypuknutí epidemie.

LN: Kdy tedy začnete s výrobou v Asii?
V některých továrnách už jsou uvolněné výrobní kapacity. Samozřejmě je třeba výrobu ještě odsouhlasit a odjet tam podepsat smlouvy. Upřímně se tam teď ale nikomu moc nechce jet. Je poměrně složité vzít si na triko to, že tam někoho v současné situaci pošlete. Vlastně je to hlavně otázka etiky.

LN: Šlo by o výrobu pro tamní trh?
Ano, výrobky vyrobené v Kambodži a Malajsii by šly na asijský trh. Co se týče výroby v Izraeli a v Brně, ta by byla určená primárně pro Evropu a Česko, protože nemá smysl to dovážet odjinud.

Pokud by poptávka vzrostla, budeme v Česku linku schopni rozšířit a vyvážet tam, kde budou roušky třeba.

LN: Jaká je vaše představa o ceně těchto roušek pro koncového zákazníka? Původně jste mluvil asi o pěti dolarech za masku, což je asi 115 korun.
Ta cena je dle mého názoru stále reálná.

LN: Jak jste na tom teď? Děláte i normální masky s nanovlákny, které brání průchodu různých částic a virů. Máte pořád prázdné sklady?
Ano, v tuto chvíli máme prázdné sklady. Cokoliv, co teď přijde, je okamžitě pryč.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.