Lidovky.cz

Ekonomika

Získat levný tarif je těžší, ale jde to, nové nabídky mají potlačit ty podpultové. Podívejte se na ceny operátorů


Telefonování ze zahraničí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Premium
PRAHA - Ceny českých mobilních tarifů ve druhé polovině loňského roku mírně klesly. Zlevnění není dramatické, operátoři spíš přidali na službách. Nové rodiny tarifů jsou také svým způsobem postaveny tak, aby potlačily takzvané podpultové nabídky. Ty ale tak úplně nezmizely.

Ještě donedávna u mobilních tarifů platilo, že kdo chce atraktivní nabídku za lákavé peníze, musí se o ni s operátorem doslova pohádat. Kdo lákavou cenu neuhádal, platí většinou ceny ceníkové, jež ještě v průběhu loňského roku patřily podle všemožných mezinárodních průzkumů mezi nejvyšší v Evropě.

Autoři:

Od té doby se situace na českém trhu mírně změnila. Operátoři se opět dostali pod tlak veřejného mínění i vládních činitelů, navíc se přiblížilo období chystané (a teď opět odkládané) aukce nových frekvencí pro budoucí sítě 5G. V aukci typicky velká trojice operátorů (ukázala to historie) vidí určitý rizikový potenciál – třeba v podobě nástupu konkurence –, a tak se na ni předem připravili. Podobně jako v roce 2013, kdy uvedli první takzvané neomezené tarify.

Mobilní internet se zasekl. Operátoři loni navýšili datové tarify, rychlost se však propadla

Tentokrát se nabídka služeb neměnila tak zásadně, operátoři ani dramaticky nehýbali ceníky. Zlevnění se pohybuje v řádu maximálně desítek procent u základních tarifů, u dražších tarifů, s cenou ve spektru 700–900 Kč měsíčně, pak operátoři přidali rozumnou porci dat, takže teď v přepočtu za GB zákazník zaplatí výrazně méně než dřív, třeba třetinu.

Nová strategie, zdá se, funguje, na nové tarify zákazníci houfně přecházejí. Na první pohled to tedy vypadá, že jsou zákazníci se stávající nabídkou spokojeni. Částečně to bude pravda, na druhou stranu případná sleva by se jistě hodila každému. A se slevami, jako obvykle, už je to u operátorů složitější. S postupnými změnami tarifů v uplynulých letech totiž výrazně utlumili takzvané podpultové nabídky. Ty byly omezeny už v roce 2017 při předchozí dílčí úpravě tarifů, již operátoři opět provedli svorně v jednom roce. A i když se tyto nabídky postupně vrátily s tím, jak operátoři zjistili, že určitá lákadla na některé zákazníky potřebují, nejsou už tak radikální.

Slevy hezky v ceníku

Jednou z výrazných změn oproti minulosti je, že některé slevy zamířily rovnou do ceníků mobilních operátorů. Většinou zákazník získá slevu v momentě, kdy od operátora odebere více služeb, zákazník s jedním tarifem jednoduše na slevu nedosáhne.

„Vodafone poskytuje zákazníkům zajímavé nabídky při využití mobilních služeb v kombinaci s pevným internetem na doma, slevy na zařízení a podobně,“ potvrzuje Ondřej Luštinec, zástupce operátora, v reakci na otázku, jak se Vodafone staví k podpultovým nabídkám. Oficiálně tedy nijak.

Tarify

Stejné je to u ostatních operátorů. „Nové tarify včetně těch neomezených O2 nabízí nejvýhodněji v balíčcích O2 Spolu. Ty umožňují jednotlivcům, rodinám i početnějším skupinám flexibilně kombinovat různé služby, a díky tomu ušetřit stovky korun měsíčně,“ potvrzuje novou strategii Lucie Jungmannová z O2.

„Díky více službám na jedno rodné číslo či IČO spojeným do Magenty 1 mohou zákazníci získat slevu až 25 procent, u živnostníků a malých podnikatelů až 30 procent, či sdílená data navíc,“ popisuje nabídku operátora T-Mobile jeho zástupce Jiří Janeček.

Balíčky služeb přinášejí slevu

Kombinace služeb na jeden účet tedy slevu vynese, byť není tak výrazná, jako bývala u podpultových nabídek, k nimž se operátoři momentálně oficiálně staví vcelku odmítavě. Neznamená to však jejich úplný konec. Ostatně dle dat Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) volá za výhodnější než ceníkové částky stále asi třetina zákazníků a výše slevy se v těchto případech pohybuje od 21 do 79 procent. Jen je dnes složitější takovou slevu získat a zákazník musí mít na operátora určitou páku.

O slevu si musíte říct

Tou může být například výhodná konkurenční nabídka. Ale pozor, pokud máte extrémně výhodný tarif, konkurenční operátor může vyhodnotit, že nabízet vám něco lepšího se mu nevyplatí. Určitou výhodou může být situace, kdy operátor, přesněji jeho zaměstnanec, vidí v zákazníkovi jistý dlouhodobý potenciál.

To jsme si nedávno vyzkoušeli při zřizování nové přípojky k internetu přímo v prodejně jednoho z operátorů. Zřízením služby na IČO a zároveň pořízením služby IPTV jsme automaticky získali vyšší slevu, než jakou operátor nabídne běžnému zákazníkovi dle ceníku. Pomohl tomu nejen drahý mobilní telefon v ruce, ale také potenciál převedení jednoho až dvou dalších mobilních tarifů pod stejnou smlouvu, až doběhne aktuální závazek u jiného operátora. I tak je třeba si o slevu říci. Podnikatelům přitom obvykle operátoři nabídnou vyšší slevy než rezidenčním zákazníkům. S jejich obsluhou totiž mají méně starostí: případné spory se řídí jinými pravidly a podnikatelé nejsou tak chráněni jako spotřebitelé.

T-Mobile nabídne od září tarify s možností neomezených dat. Vodafone je již nabízí, O2 nabídku představí v září

Co se závazků týče, je dobré připomenout, že od letošního dubna bude změna operátora i v případě, že máte tarif s aktuálním závazkem na dobu určitou, o něco jednodušší a levnější. Pokuta, jíž se „vyplatíte“ od stávajícího operátora, totiž poklesne z 20 na pouhých pět procent z ceny, kterou by zákazník zaplatil do konce smluvního období. Zkracuje se také lhůta na přenesení čísla – z deseti dnů na dva – a nově nebude nutné kontaktovat stávajícího operátora, vše by měl zařídit operátor nový.

Jednou z cest, jak zákazníci získávali a nadále získávají výhodné tarify, jsou pak různé rámcové smlouvy a s nimi související šedí operátoři. Ti často fungují tak, že si u operátora vyjednají výhodné podmínky na velké množství čísel – a tyto služby pak přeprodávají. Velcí mobilní operátoři ovšem proti těmto přeprodejcům v minulých letech výrazně zakročili – řadu takových firem koupili, jiným rámcové smlouvy vypověděli, takže najít takovou výhodnou nabídku je opět těžší. Navíc staré rámcové smlouvy a nové podmínky se k sobě dost přiblížily, takže výhody už nejsou tak dramatické.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.