Lidovky.cz

Ekonomika

Koronavirus zasáhl i byznys s luxusem. Číňané v Pařížské ulici průměrně utratili 47 tisíc korun


Rozsvícená Pařížská ulice v centru Prahy | foto: MAFRA - Jan Zátorský

Premium
Praha - Dopad epidemie koronaviru se nevyhýbá ani trhu s luxusním zbožím. Pravděpodobně se dotkne také Pařížské ulice v Praze, kde loni čínští zákazníci tvořili téměř polovinu všech turistických nákupů.

„Čínští turisté u nás nakupují výhradně luxusní zboží. Průměrný nákup v této lokalitě dosahoval v loňském roce částky 47 tisíc korun,“ řekl LN Jiří Macas ze společnosti Global Blue, která sleduje útraty, u nichž Číňané žádají o vrácení DPH.

Podle agentury CzechTourism přicestuje do Česka ročně průměrně asi 600 tisíc turistů z Číny, což je zhruba pět procent celkového příjezdového cestovního ruchu. V současné době jsou však všechny lety mezi Českem a Čínou zrušeny.

Autor:

Tamara Kotvalová, majitelka společnosti Carollinum, která nabízí především luxusní hodinky, se přesto podle svých slov poklesu klientů z kontinentální Číny neobává. „Čínští turisté jsou důležitými klienty. Turistická sezona čínských zákazníků ale začíná spíše v březnu či dubnu, úbytek tudíž zatím nepozorujeme,“ řekla LN a dodala, že v jejich obratu nepřevažují čínští zákazníci nad lokální klientelou. Redakce LN kontaktovala také další prodejny v Pařížské ulici, ty však situaci ohledně koronaviru odmítly komentovat.

Zpomalení prodejů

Po celém světě zákazníci loni utratili asi 281 miliard eur za luxusní zboží, přičemž Číňané se na tom podíleli ze 40 procent. Tržby francouzského módního giganta LVMH, pod který spadají velikáni jako Louis Vuitton nebo Tiffany, ovlivňují Číňané s podílem 80 procent.

Právě koncern LVMH však podle Financial Times oznámil zpomalení prodejů. Podobně je na tom také italský dům Salvatore Ferragamo.

Pařížská ulice.

„Odbyt luxusního zboží může být v prvním čtvrtletí těžce poznamenán. Pokud se přikloníme k optimistickému výhledu, dojde opět ke zlepšení v druhé polovině roku. V tuto chvíli je však poptávka Číňanů na velmi nízké úrovni,“ uvedl analytik německé banky Bernstein Luca Solca. Podobně situaci hodnotí také organizace The National Chamber for Italian Fashion, která koordinuje italský módní průmysl. Ta předpokládá, že vývoz italské módy klesne o sto milionů eur v prvním čtvrtletí. Pokud půjde o dlouhodobější krizi, ztráty se vyšplhají v první polovině roku prý na 230 milionů eur.

Pohotovostní plány

Módní značka Bvlgari oznámila, že se letos nezúčastní světového veletrhu hodinek a šperků Baselworld, který se pravidelně koná ve švýcarské Basileji. „S ohledem na aktuální socio-ekonomickou situaci včetně rostoucí nejistoty spojené s cestováním pro zahraniční návštěvníky se divize Bvlgari Horlogerie rozhodla veletrhu nezúčastnit,“ uvedla mluvčí společnosti Alessandra Tirolo. Módní návrhář Giorgio Armani oznámil, že jeho na neděli plánovaná přehlídka v Miláně bude pokračovat v prázdném divadle bez jakéhokoliv tisku nebo kupujících.

Letiště Praha má speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich cílený screening pasažérů

Server Financial Times zároveň uvedl, že společnosti s luxusním zbožím už aktivovaly své pohotovostní plány. Ty mimo jiné zahrnují zavírání prodejen a kanceláří v Číně a omezování výdajů na reklamu. „V současnosti přesouváme inventář brand po brandu do jiných částí světa, aby vše neleželo na skladu v Číně,“ řekl François-Henri Pinault, generální ředitel společnosti Kering. Zároveň dodal, že se čínské prostředí „výrazně změnilo“ a je složité předvídat, jak se bude vyvíjet nadále.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.