Lidovky.cz

Ekonomika

Respirátory už chybí i ve firmách. Společnosti musí zpomalovat či zastavovat výrobu

Lékárna a prodejna zdravotnických potřeb oznamuje, že nemá respirátory. foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha - Respirátory, které dokážou bránit přenosu kapénkových infekcí, včetně nebezpečného koronaviru, se nesmí od středy vyvážet mimo Českou republiku. Omezení, jež ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví, se týká i jejich prodeje. Stát tak chce zajistit dostatek respirátorů pro zdravotníky.
  5:00

„Výjimkami ze zákazu prodeje respirátorů třídy FFP3 jsou poskytovatelé zdravotních služeb, poskytovatelé sociálních služeb, Česká republika a její organizační složky. Mohou je poptávat distributoři, kteří je ale prodávají pouze výše zmíněným,“ řekla ve středu serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Petra Pokorná.

Nedostatek ochranných respirátorů se však nedotýká jen zdravotnických zařízení a záchranných sborů. Nepostradatelné jsou také pro dělnické profese, například ve stavebnictví. Ty teď ovšem mají z důvodu mimořádného opatření smůlu.

Bez respirátorů stojí výroba

Lidé vydělávají na panice. V e-shopu se objevil ‚speciální‘ amulet proti koronaviru

„Respirátory používáme především na lakovně, kde se na stroje nanáší barva v prášku a je tam velká prašnost. Také máme ve firmě několik chemiků, kteří je při práci taktéž využívají,“ sdělila serveru Lidovky.cz pod podmínkou zachování anonymity bezpečnostní inženýrka výrobního závodu stavební techniky. Své jméno nechtěla zveřejnit v obavě z možné kontroly z inspektorátu práce, zaměstnavatel totiž ze zákona musí pracovníky vybavit vhodnými ochrannými prostředky.

Lékárna je připravena na nával zákazníků.

„V posledních měsících se dodávky respirátorů zpožďují a nechodí pravidelně. Došlo také ve dvou etapách ke zdvojnásobení ceny. Dříve jsme respirátor kupovali za 200 korun, nyní stojí 400,“ posteskla si inženýrka. Navíc se obává, že brzy dojdou zásoby a společnost bude nucena pozastavit výrobu – už teď čerpá z posledních zásob.

„Náš dodavatel má pro nás momentálně k dispozici 310 kusů respirátorů, čímž nepokryje ani naši obvyklou objednávku 500 kusů. Pokud to takhle půjde dál, zásoby brzy dojdou,“ dodala.

Co víme o zákazech hromadných událostí? ‚Domácí’ akce nejsou riziko, jde především o příjezdy cizinců

To potvrdil také internetový obchod Inzep, jenž prodává pracovní oděvy a obuv. „Trojkové respirátory už lidé úplně vykoupili. Obracejí se na nás firmy, které je potřebují pro výrobu. Vím, že u některých hrozí omezení, nebo dokonce zastavení výroby,“ řekla vedoucí expedice Zuzana Palátová.

V současné době e-shop prodává pouze jiný typ respirátoru, který ale neposkytuje ochranu před kapénkovou infekcí.

Obchod se strachem

Lidé však v obavách z nákazy vykoupili také polomasky a masky, jež například slouží pro ochranu pracovníků v lakovnách.

„Lidé nám volali a nadávali, že nemáme respirátory. Zároveň byli rozčarováni z toho, že si musí k maskám dokoupit zvlášť správný filtr. Je to hysterie,“ řekl Petr Novák, nákupčí společnosti Brudra, jež prodává pracovní oděvy a ochranné pomůcky. Podle jejich dodavatele budou respirátory k dispozici možná až za pět měsíců.

Některé lékárny v Českých Budějovicích už vyprodaly zásoby roušek a respirátorů kvůli koronaviru.

Řecká lékárnice hovoří s dodavatelem.

Respirátorů klíčové třídy FFP3 se týká také cenová regulace ministerstva financí. V případě respirátorů vyrobených v Evropské unii je maximální cena stanovena na 175 korun bez DPH, zatímco u respirátorů vyrobených mimo EU je limit nastaven na 350 korun bez DPH.

„Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Respirátory ale nejsou jediné, čeho je v souvislosti s koronavirem nedostatek. Lidé za poslední týden zcela vykoupili i různé dezinfekce.

„Zájem o antibakteriální gely se během posledního týdne zvýšil asi tisíckrát. Naše poslední zásoby se vyprodaly během hodin,“ řekl ve středu serveru Lidovky.cz Jan Kodeš z výrobní společnosti kosmetiky Green Idea. Firma se podle něj bude snažit silně nadprůměrnou poptávku pokrýt. „Příští týden začneme vyrábět i větší rodinná balení,“ slíbil.

Dezinfekční gely a dezinfekce na ruce jsou nedostupné také v síti lékáren BENU nebo Dr. Max. Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje zákaz vývozu rozšířit i na dezinfekce.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.