Lidovky.cz

Smartwings kvůli koronaviru mění letový řád. Snižuje náklady na mzdy a zastavuje nábory zaměstnanců

Ekonomika

  15:26aktualizováno  16:32
PRAHA - Největší tuzemská letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců. Zároveň připouští další redukci letů v případě poklesu poptávky. Skupina to oznámila v tiskové zprávě.

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. Jde o první letadlo z objednaných 39 strojů, které přistálo v Praze. foto: Travel Service

Podle serveru Zdopravy.cz ČSA po Milánu, Boloni a Soulu přestane dočasně létat do Říma. Spojení Praha - Řím přeruší zatím od 10. března do 7. dubna. Reaguje tak na masivní propad poptávky. Cestujícím vrátí peníze nebo je přesměruje na jiné lety. V posledních dnech se stává, že se více než polovina cestujících nedostaví k odletu.

„Další opatření a kroky budou záviset na dalším vývoji epidemie v Evropě v následujících týdnech. Celkový dopad současného vývoje na celkové příjmy skupiny není zatím možné odhadnout, nicméně očekávání těch největších leteckých společností je takové, že by se do dvou týdnů mohla situace postupně začít zlepšovat,“ uvedla mluvčí Vladimíra Dufková.

Smartwings podle mluvčí již podruhé během jednoho roku musí čelit bezprecedentním a mimořádným okolnostem, které nemohla nijak ovlivnit. Od loňského března nemůže provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 kvůli jejich globálnímu uzemnění. Ve flotile jich má sedm a dalších 15 měla společnost obdržet do ledna 2020. Škoda, kterou z tohoto důvodu společnost do dnešního dne utrpěla, přesáhla dvě miliardy korun a o způsobu její úhrady průběžně jedná s Boeingem.

Úsporný program vesměs kopíruje opatření, která již zavedly či zavádějí všechny velké evropské společnosti jako například Lufthansa, British Airways, Emirates a Ryanair. „ČSA, které jsou touto situací dotčeny nejvíce, byly již v minulých dnech nuceny přistoupit k rušení letů do italských destinací Milán a Boloňa a do korejského Soulu. K další redukci letů a revizi letového řádu může dojít v případě dalšího poklesu poptávky,“ dodala Dufková.

Opatření dále zahrnují nabídku možnosti dočasného přechodu na zkrácený pracovní úvazek a neplacené volno, pozastavení plánovaných výcvikových kurzů, omezení výdajů na administrativu, pozastavení plánovaných projektů nebo odložení stávajících na pozdější datum. Obdobná opatření pro zaměstnance společnost nastavovala již v minulosti po celosvětovém uzemnění zmíněného Boeingu 737 MAX 8.

Další letecké společnosti, jako WizzAir nebo easyJet, rovněž kvůli nižší poptávce zrušily některé lety. Podobně reagoval Ryanair. Lufthansa kvůli propadu zájmu odstavila 150 letadel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.