Lidovky.cz

Ekonomika

Akcie v Asii po rozhodnutí americké centrální banky klesají, australské nejvíce od roku 1987

Muž se ochrannou maskou na šanghajské burze. Koronavirus znepokojuje investory, globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. foto: Reuters

Tokio/Sydney - Akcie v Asii klesají po nedělním rozhodnutí americké centrální banky (Fed) snížit základní úrokovou sazbu téměř na nulu. Australský akciový trh v pondělí klesl nejvíce od roku 1987, zatímco hlavní index japonských akcií Nikkei 225 uzavřel nejníže od listopadu 2016.
  8:59

V reakci na kroky Fedu v pondělí podporu svým ekonomikám poskytly také centrální banky Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Japonský premiér Šinzó Abe pak oznámil, že představitelé skupiny největších ekonomik světa G7 plánují na pondělních 15:00 SEČ telekonferenci.

Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod, snaží se tak chránit ekonomiku před dopady epidemie

Cílem kroků centrálních bank je zmírnění hospodářského dopadu šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem. Vyděšené investory však uklidnily jen částečně.

Index MSCI, který sleduje vývoj akcií v oblasti Asie a Tichomoří bez Japonska, odepisuje asi čtyři procenta a je nejníže od roku 2017. Ztrácejí také akcie v Číně a Hongkongu.

Noční můra na akciových trzích. Kvůli koronaviru si lížou rány, ale vzápětí inkasují nové

Na čínské akcie měla negativní vliv i nejnovější statistika, která ukázala, že průmyslová výroba v Číně v lednu a v únoru ve srovnání se stejným obdobím loni klesla o 13,5 procenta, nejvíce za 30 let. Výrazně se propadly i maloobchodní tržby a vzrostla nezaměstnanost. Vláda ve druhém čtvrtletí očekává pokles ekonomiky.

K intervenci Fedu se připojilo pět dalších centrálních bank. Společně nabídnou levné dolary finančním institucím, které čelí stresu na úvěrových trzích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.