Lidovky.cz

Ekonomika

Útlum kvůli španělské chřipce americké ekonomice překvapivě pomohl, zjistili výzkumníci

Situace v Česku, vláda kvůli koronaviru zavřela restaurace, obchody i služby. foto:  Dan Materna, MAFRA

Vládní nařízení, která byla v posledních týdnech nastavena ve snaze zabránit šíření nákazy koronavirem, se nevybíravě dotkly většiny podniků. Existence mnoha firem je ohrožena, živnostníci zůstali bez příjmu, rapidně stoupá nezaměstnanost. Může ale nárazové zpomalení ekonomiky nakonec vést k jejímu rychlejšímu růstu?
  5:00

Podle průzkumu americké centrální banky to dokazuje srovnání s tragickou pandemií španělské chřipky, která lidstvo postihla před sto lety. Píše o tom server bloomberg.com.

Ač se v současnosti zdá, že snahy vlád minimalizovat shlukování lidí a co nejvíce omezit fyzický kontakt, jsou radikální a přímo napomáhají tomu, aby se zastavily zavedené finanční toky, podle amerických vědců tomu může být naopak. Věří totiž, že nekompromisní a včasná řešení zkrátí dobu, po kterou bude ekonomika trpět.

Předběžný rozbor ukázal, že pandemie španělské chřipky, při níž zemřelo mezi 50 a 100 miliony lidí, způsobila prudký a dlouhotrvající propad ekonomické činnosti. Například ve Spojených státech, které svou ekonomiku vystavily krizi průměrně, došlo během prvního roku trvání chřipky k 18% úbytku místní výroby a nedařilo se jej roky dohnat – především v nejvíce postižených regionech.

Podnikatelé postižení pandemií dostanou od státu 25 tisíc korun, vláda schválila i pravidla kurzarbeitu

„Nefarmakologické“ kroky proti nemoci, jako je právě vládní nařízení o preventivní karanténě, by se podle průzkumu na větším ekonomickém propadu neměly projevit. „Města, která nastavila razantnější opatření, neprošla větší krizí,“ píšou analytici. „Naopak,“ dodávají. Za příklad uvedli třeba Tchaj-wan nebo Singapur, kde včasný politický zásah dokázal zmírnit jak šíření nákazy, tak ekonomický propad.

S laxním přístupem politiků by se podle vědců mohla vrátit k růstu za výrazně delší dobu. Ekonomové zároveň upozornili, že pokud bychom se návrat k „normálu“ snažili urychlit, ve finále by byl dopad mnohem výraznější, než předpovídá současná krize.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.