Lidovky.cz

Ekonomika

Bojujeme o život. Peníze od státu musí firmám přijít hodně rychle, říká Špicar

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. | foto: Svaz průmyslu a dopravy

Premium
PRAHA - Restauratéři, výrobci autodílů i hoteliéři bojují o přežití a čekají, až jim vláda pošle peníze, aby zaplatili lidi a nemuseli propouštět. Pomoc musí být dost rychlá i objemná, říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Současnou českou ekonomiku přirovnává k pacientovi, který leží ve vážném stavu v nemocnici, nedostává živiny a krvácí. „Jestli mu vláda chce pomoci přežít a zotavit se, musí udělat tři věci správně,“ líčí Špicar.

Lidovky.cz: Které to jsou?
Musí reagovat rychle. To se stalo. Vláda například velmi rychle přijala rámcové podmínky pro kurzarbeit (příspěvek na mzdy zaměstnanců – pozn. red.). Druhou věcí je přijetí dostatečně robustních opatření, což se u nás zatím nestalo. Třetí věcí je správně stanovit dobu, kdy poslat pacienta domů, aby neměl proleženiny a neumřel v nemocnici. Je na vládě a epidemiolozích, aby hned jak to situace umožní, začali postupně uvolňovat restriktivní opatření a umožnili ekonomice se nadýchnout a začít rehabilitovat.

Autor:

Lidovky.cz: V čem jsou vládní opatření málo robustní?
Například původní vládou přijaté parametry u kurzarbeitu byly nedostatečné. Některé podniky si spočítaly, že když budou za své lidi dál odvádět zdravotní a sociální pojištění, nedokážou je udržet. K tomu by potřebovaly hotovost, která jim kvůli výpadku příjmů chybí. Třeba v autoprůmyslu klesly tržby během několika dnů až o 90 procent. Taková firma ale zaměstnává 500 lidí, kterým musí poslat mzdy, k tomu platí nájem a splátky půjček. To jsou desítky milionů měsíčně. Podporu bude nejspíše nutné navýšit i u plánovaných státních garancí za úvěry pro podnikatele.

Radek Špicar (43)
- Absolvoval Univerzitu Karlovu a University of Cambridge.

- Je bývalým náměstkem místopředsedy vlády pro ekonomiku a později členem managementu Škody Auto.

- Několik let také vedl středoevropskou pobočku amerického think tanku Aspen Institute.

- Působí jako viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a export.

- Je ženatý a má dvě dcery.

Lidovky.cz: Včera prošla vládou verze kurzarbeitu, která počítá s tím, že fungujícím podnikům postiženým třeba nižší poptávkou, stát přispěje na mzdy 60 procenty ze superhrubé mzdy. To považujete za dostatečné?

Tato verze, která zohledňuje sociální a zdravotní pojištění, je mnohem lepší. Od firem víme, že takováto dodatečná úprava by už mohla pomoci. Původní verze by zaměstnanost neudržela. Je ale potřeba ještě zahrnout nepřetržité provozy, které nelze z technologických důvodů zastavit, i když se potýkají s dramatickým pokles poptávky.

Podnikatelé postižení pandemií dostanou od státu 25 tisíc korun, vláda schválila i pravidla kurzarbeitu

Lidovky.cz: Může tedy takový příspěvek na mzdy zarazit či spíše zmírnit propouštění?
Schválená změna parametrů byla nutná, nikoliv dostačující. První peníze musí firmy dostat do týdne, nejpozději do dvou od vyplacení zaměstnanců. Ale hlavně: administrace státních příspěvků musí být jednoduchá a rychlá. Všechny schválené podpory by měl stát zveřejnit na jedné stránce s jasným návodem jak postupovat při žádostech o ně. Není možné lidi posílat pro potvrzení na deset úřadů a chtít po nich dvacet potvrzení. Je potřeba vše maximálně elektronizovat. Úřady jsou už teď přetížené.

Lidovky.cz: V jakých oborech lze i přes státní příspěvky na mzdy čekat propouštění?
Týká se to těch, které byly nejvíc zasažené: pohostinství, ubytovacích služeb a turistického ruchu. Automobilový průmysl je na tom také hodně zle. My máme zkušenost s něčím podobným: s hospodářskou krizí v době 2009. Tehdy průmyslové firmy prokázaly obrovskou společenskou odpovědnost. Tržby a zakázky jim dramaticky klesaly, ale míra propouštění tomu neodpovídala. Zuby nehty si držely lidi za cenu větších ztrát. Byly v tom filantropické důvody, ale firmy zároveň věděly, že krize jednou přejde a po ní bude těžké lidi znovu hledat.

Lidovky.cz: Jak je to dnes?
Zatím vidím stejnou snahu. Když se zástupci firem mluvím, říkají, že se lidi pokusí udržet, dokud to jen půjde, protože jim dalo obrovskou práci je sehnat. Ale současná situace je oproti roku 2009 horší v tom, že v některých sektorech ekonomika úplně zamrzla. Pro mě je symbolem tohoto stavu Škoda Auto, ve které jsem prožil hospodářskou krizi před deseti lety. Tehdy to měla také těžké, ale nezastavila se ani na den. Teď stojí a musíme si uvědomit, že sama o sobě představuje devět procent HDP naší země. To má samozřejmě dramatické důsledky pro celý její dodavatelský řetězec.

Lidovky.cz: Ještě se ale vrátím k těm nejpostiženějším oborům: tam asi propouštění zabránit nelze.
K propouštění už dochází, ale jak masivní nakonec bude, se teprve uvidí. Firmám v pohostinství by mohl přinést úlevu příspěvek na nájemné. Ale není dobré řešit ho plošně. Podnikatelé na tom nejsou stejně, někteří na tom paradoxně mohou být lépe než v minulosti. Proto není dobré utrácet za ty, kteří to nepotřebují. V tom je náš postoj podobný jako u plošného odkladu splátek, který vláda navrhuje. Banky by měly pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, a ne těm, kteří nebyli krizí dotčeni. Tak jako potřebujeme chytrou cílenou karanténu proti pandemii, tak potřebujeme i chytrá a cílená protikrizová opatření na podporu ekonomiky. Žádné kobercové nálety s nezamýšlenými vedlejšími negativními důsledky.

Lidovky.cz: Jak by tedy pardon na nájmy mohl vypadat? Když budou úředníci posuzovat žádosti samostatně, bude to zdlouhavé.
Dovedu si představit, že stát – po skandinávském vzoru – by například mohl postiženým podnikatelům přispět čtvrtinou na nájem. Ne všem, ale těm, které krize připravila o příjmy. Ta pomoc ale musí přijít rychle a být co nejméně administrativně náročná. Bojujeme o život, proto i stát musí jednat rychleji, než u něj bývá zvykem.

Lidovky.cz: Co dál může firmám pomoci přežít?
Nechceme spoléhat jen na vládu. Průmysl je zvyklý na to, že si zvlášť v Česku musí pomoci především sám. Jsme v situaci kdy některé firmy mají málo práce, ale hodně zaměstnanců. Na druhou stranu jsou podniky, které mají i nyní plno práce, ale chybí jim lidé. Tyto dva světy se musí spojit. Proto jsme společně s ministerstvy průmyslu a zdravotnictví dali dohromady webové stránky Spojujemecesko.cz, kde si podniky mohou navzájem pomoci.

Lidovky.cz: Máte nějaký konkrétní příklad, kdy se to povedlo?
Hned na úplném začátku projektu se podařilo propojit ČVUT s jejich skvělými 3D respirátory s firmou Sigma Lutín, která jim k nim poskytla potřebné filtry. Ty teď pomáhají zdravotníkům v první linii u nás i v zahraničí.

Lidovky.cz: A co „těžší“ průmysl? Kdo je tam nejohroženější?
Už jsme zmiňovali autoprůmysl. Vzhledem k tomu jaký dostal zásah se to samozřejmě týká na něj navázaných oborů, ať jsou to oceláři, skláři, nebo plastikáři.

Opozice bude mít v krizovém štábu čtyři členy. Mimo jiné Šmuclera nebo Červíčka

Lidovky.cz: Jak dlouho mohou firmy dotované příspěvky na mzdy ještě vydržet?
Jsou rodiny, které mají rezervy, že vydrží dva měsíce bez příjmů. Jiné ale jedou nadoraz a žádné rezervy nemají. Stejně jsou na tom firmy. Některé s vypětím všech sil dva měsíce vydrží. Jiné na konci března vyplatí mzdy a na další měsíc jim nezbude nic. Chci říci ještě jednu věc. Máme zhruba milion lidí v exekuci. Vláda by neměla dopustit, aby po této krizi přibyl další milion. I za cenu dočasné úpravy insolvenčního zákona.

Škoda stejně jako automobilka TPCA uzavřela výrobu z důvodu pandemie koronaviru.
‚Škodovku‘ zavřel koronavirus.

Lidovky.cz: Je země, kterou byste dal naší vládě za vzor?
Naše vláda si zaslouží pochvalu za rychlou reakci. Nedostatečný je ale rozsah opatření. V tom nás překonávají skoro všechny evropské země. Vzorem je Německo, které na rozdíl od nás dokázalo v posledních letech díky hospodářskému růstu tvořit rozpočtové přebytky a teď má díky tomu z čeho brát. Podpořit ekonomiku se chystá v přepočtu 13 biliony korun. O této částce si můžeme nechat jen zdát, ale i naše vláda musí přidat. A to i kvůli sobě samé. Když pomůže udržet lidi v práci, o náklady se podělí se zaměstnavateli. Když ne, tak se o ně na dávkách v nezaměstnanosti bude muset postarat sama

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.