Lidovky.cz

Ekonomika

Nelegální prodej na internetu roste. Na darknetu prodejci nabízejí masky za bitcoiny

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Londýn - Elektronická tržiště sítě darknet, kde se na internetu obchoduje s nelegálním zbožím, od drog po ukradené platební karty, nyní za bitcoiny nabízejí obličejové masky a další zboží související s koronavirovou pandemií. Spolu s tím, jak roste poptávka po ochranných pomůckách, objevily se stránky prodejců těchto věcí registrovaných od USA přes Evropu po Rusko. Upozornila na to agentura Reuters s odvoláním na výzkum analytické společnosti Elliptic.
  8:00

Protidrogová centrála odkryla prodej drog z Česka přes ‚darknet‘ do celého světa

Darknet, tedy „tmavou“ nebo „černou“ síť, tvoří stránky s elektronickými obchody navržené tak, aby byly mimo dosah běžných vyhledávačů. Jsou oblíbené u zločinců, protože kupující a prodávající jsou do značné míry nevysledovatelní a platba je anonymní v kryptoměnách, jako jsou bitcoiny.

Vlády po celém světě se snaží zajistit kvůli koronavirové pandemii dodávky masek a dalších ochranných pomůcek pro svůj zdravotnický personál. Nemocí covid-19 způsobené koronavirem se po celém světě již nakazilo přes 1,3 milionu osob a téměř 73 tisíc jich přišlo o život. Konkurence při omezených dodávkách těchto pomůcek už změnila i legitimní trh na „divoký západ“, uvádějí někteří evropští představitelé.

Agentura Reuters minulý měsíc zjistila, že jednotliví zprostředkovatelé prodávají masky s nejvyšší ochranou za ceny, které vysoce překračují úroveň před krizí. Šílenství narušilo i standardní kontroly kvality a otevřelo trh přílivu masek nejistého původu a účinnosti.

Monitorovací nástroj Recon, který umožňuje vyhledávání zboží uvnitř darknetu, za poslední čtyři týdny zaregistroval na některých trzích zboží spjaté s pandemií, uvedl Elliptic. „Prodejci jsou oportunističtí, skočí po jakékoliv příležitosti k dodávce zboží, které je obtížné získat,“ dodává Elliptic.

Výzkumníci zjistili, že nedávno se objevily stovky nabídek žádaných masek N95, jejichž ceny se výrazně liší. Někteří prodejci na darknetu je nabízejí za téměř devět euro (250 Kč) za kus, zatímco jiní nabízejí stejné položky ve větším balení za zhruba 1,5 dolaru (38 Kč) za kus.

Policie cílí na černý trh s léky. Nelegální prodej sedativ či opioidů na webu narůstá

Prodejci také nabízejí sady na testování koronaviru, jeden příspěvek dokonce slibuje nespecifikované a neověřené „testovací proužky covid-19“ za více než 90 USD za kus. Další prodávají lék na malárii chloroquine jako údajný lék na covid-19 a odkazují na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně jeho potenciálu.

I když není možné potvrdit, zda jsou tyto položky pravé, Elliptic se domnívá, že zhruba dvě třetiny prodejců je možné považovat za skutečné vzhledem k jejich hodnocení od uživatelů a velkému počtu předchozích prodejů.

Více než třetina těch, kteří prodávají položky související s koronavirem, se obvykle zaměřuje na prodej drog a drogového vybavení a 45 procent prodává položky související s podvody, jako hackerské služby nebo padělky bankovek, dodal Elliptic.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.