Lidovky.cz

Ekonomika

Dovolená v Česku: mnohé hotely a penziony už hlásí vyprodáno. Sezona se může protáhnout

Český Krumlov je teď kvůli pandemii koronaviru a karanténě téměř prázdný, v ulicích i na zámku tak nenajdete tisíce zahraničních turistů. | foto: Petr LundákMAFRA

Premium
PRAHA - Všude dobře, doma nejlíp. Tímto heslem se letos budou řídit dovolenéchtiví Češi, jimž pandemie zhatila cestu k moři či třeba do Alp. Vláda opatrně slibuje, že léto už budou moci trávit v českých hotelích, penzionech či kempech, a ne jen doma nebo na zahradě své chaty. Domácí cestovní ruch se podle ministerstva pro místní rozvoj musí oživit. Pomoci tomu mají dovolenkové poukázky nebo třeba Jaromír Jágr.

„Poukazy na dovolenou po tuzemsku by zaměstnancům poskytoval zaměstnavatel jako benefit a zároveň by si je mohl částečně odečíst z daní,“ řekla pro Lidovky.cz ministryně Klára Dostálová (ANO) s tím, že cílem je restart cestovního ruchu. „Věříme v úspěšnou letní sezonu,“ dodala ministryně, podle níž by zaměstnanci mohli poukázky využít už o prázdninách. 

S marketingovou pomocnou rukou přichází agentura CzechTourism, která připravuje kampaň #světovéČesko. „Využijeme v ní známé osobnosti, jako je Jaromír Jágr, Jaroslav Kulhavý nebo Gabriela Koukalová. Známé tváře budou vystupovat ve spotech a představí se v roli ‚ambasadorů‘ jednotlivých regionů,“ sdělil pro Lidovky.cz ředitel státní agentury Jan Herget.

Cílem kampaně, jejíž rozpočet obnáší 20 milionů korun, je podpořit zájem o cestování po Česku, představit méně známá místa a prodloužit sezonu až do října.

Na léto již nyní mnohé hotely a penziony hlásí vyprodáno. Stěžují si ale, že lidé se zdráhají platit zálohy, neboť panuje nejistota ohledně konce „koronavirových“ omezení. Podle některých odborníků navíc případný nápor domácích turistů prověří kapacitu a infrastrukturu regionů.

Podle některých se ale výsledky kampaně neprojeví už v létě, ale spíš až na podzim. „Našim cílem je rozprostřít návštěvnost do celého roku. Důležité tak bude, aby české regiony dokázaly nalákat hosty i na podzim,“ dodal Herget.

Vyprodáno, ale...

Některé hotely či penziony sice hlásí na léto vyprodáno, obavy jejich majitelů i samotných hostů se kupí. Otazníky jsou zejména kolem data otevření a vládou nastavených opatření. Někteří hoteliéři nevyloučili ani zdražování, většinou ho ale chystají až na podzim. Přestože nikdo dnes neví, jaký vývoj pandemie nabere, Češi se na dovolenou už připravují. Většinou počítají s týdenními pobyty.

„Měli jsme jet na kola do Itálie, ale zrušilo se to. Tak v červenci pojedeme na jižní Moravu,“ řekla webu Lidovky.cz paní Gábina s tím, že rezervaci udělala radši hned, protože kapacity jsou omezené.

Dan Materna - Česko z letadla.
V období karentény zeje prázdnotou i jihočeská náves vsi Holašovice, které jsou...

Podobně se na tuzemskou dovolenou chystá i paní Alice z Prahy, která ale z opatrnosti ještě nic nerezervuje. „Počkáme, až to bude vše jasné. Ale určitě se na dovolenou v Čechách těším, je spousta míst, která stojí za prozkoumání.“

Sami hoteliéři neskrývají rozpaky. Na jedné straně připouštějí, že zájem Čechů letos vzrostl, na druhé straně jim klesá počet lidí, kteří jsou ochotni již nyní závazně rezervovat a platit zálohy.

Opatrné rezervace

„Ještě se mi nestalo, že bych kdy dělal tolik nabídek, které pak většinou lidé nechtějí. Jak totiž zjistí, že mají něco zaplatit, odmítnou. Přitom o peníze by nepřišli, v případě nerozvolnění pandemických opatření bychom jim přesunuli termín,“ řekl webu Lidovky.cz Pavel Šulek, majitel penzionu na šumavské Kvildě. Ačkoli na zhruba polovinu léta má již nyní plno, je to hlavně díky tomu, že objednávky přišly ještě předtím, než celé koronavirové běsnění vypuklo. Obavy má Šulek také z toho, jak se do jeho finančního plánu promítnou náklady na případná přísnější hygienická a jiná opatření.

„Všechno je nyní dražší. Co jsme dřív kupovali za 80 korun, stojí teď 500,“ doplnil s tím, že výrazně zdražovat pobyt nehodlá, oproti loňsku zvedl cenu jen na noc o zhruba 50 korun.

Majitel cyklistického penzionu v Jeseníkách Jan Šembera strach o nezájem turistů nemá. „Úplně plno ještě nemáme, ale hodně lidí se nyní ozývá. Počítají s tím, že se letos nikam za hranice nedostanou,“ uvedl pro Lidovky.cz. Přestože mu ubudou zahraniční turisté, zejména tradiční hosté z Polska, Čechů čeká hodně. „Zdražovat letos nebudeme, ale ani zlevňovat,“ shrnul.

Úbytek turistů pocítí v létě nejvíce Praha a lázeňská města. Podle Jana Hergeta z CzechTourismu ale jejich chvíle přijde. „Z průzkumu mezi provozovateli lázeňských a wellness služeb víme, že po odeznění krize vzroste například zájem o pobyty spojené s péčí o duševní i tělesnou kondici,“ tvrdí.

Případný nápor tuzemských turistů sice místy vyváží absenci těch zahraničních, prověří ale i kapacitu a infrastrukturu českých regionů. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2019 bylo v Česku 9383 hromadných ubytovacích zařízení, tedy hotelů, penzionů, kempů či turistických ubytoven. Počet lůžek dosáhl čísla 539 685. Pro stany a karavany pak bylo 53 772 míst.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.