Lidovky.cz

Ekonomika

Lidé jsou naštvaní, že nevidí od vlády žádný plán, říká Tomáš Prouza. České hotely podle něj neuspokojí všechny


Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza | foto: ČTK

Premium
Praha - Tuzemské hotely či penziony se zvládnou na nápor turistů připravit, musejí ale od vlády slyšet jasný plán, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Kapacity jsou ale omezené. „Rozhodně to neuspokojí všechny,“ zdůrazňuje.

Dovolená v Česku: mnohé hotely a penziony už hlásí vyprodáno. Sezona se může protáhnout

Lidovky.cz: Jak to bude v létě vypadat s cestovním ruchem? Očekáváte nápor domácích turistů?
Pokud to bude možné, lidé budou chtít cestovat alespoň po Česku. Málokdo ale pojede na dva týdny, jako jezdívá do zahraničí. Otázkou je, jak na tom lidé reálně budou, kolik budou mít peněz, jak budou šetřit, co si budou moct dovolit. Myslím si, že budou fungovat víkendy a prodloužené víkendy, to si umím představit, možná někde týdenní pobyt.

Bude strašně dlouho trvat, než se to rozjede. To platí i pro restaurace. Jakmile se otevřou, rozhodně nebudou hned plné. Lidé se budou bát přijít. I tam nájezd odhadujeme na tři až čtyři měsíce.

Lidovky.cz: Mohou Češi doufat, že od 1. července nasednou do aut a vyrazí na tuzemskou dovolenou?
Myslím, že ano. Pokud lidé nyní budou dodržovat všechna opatření, která jsou, tak si myslím, že léto už bude v pohodě. Samozřejmě ale je to o disciplíně a o tom, jak dlouho to vláda dokáže udržet. Vidíme, že spousta lidí už je naštvaných, unavených, ale zejména proto, že nevidí žádný plán. Kdyby slyšeli například „Ještě tři týdny to takto vydržte, pak bude nějaká změna“, budou to přijímat mnohem líp než to, když jim každý ministr říká opak toho, co řekl jiný před pěti minutami. Lidé se bojí toho, že vláda nemá žádný konkrétní plán, že je to vše založené na pocitech konkrétního ministra, každý říká něco jiného...

Lidovky.cz: Zvládne Česko případný příliv tuzemských turistů?
Není tolik kapacit, aby to v létě pobralo všechny Čechy, kteří jezdí ven. Jestliže každý rok jezdí do Chorvatska 800 tisíc Čechů, tak tady rozhodně není tolik volných míst. Rozhodně to neuspokojí všechny.

Vojtěch: Je reálné, že cestování v rámci Česka v létě povolíme. Restaurace otevřeme nejdřív přes den

Lidovky.cz: A co personálně, je sektor připraven?
To ano. Řada těch lidí je dnes na úřadu práce, tak se prostě vrátí. Bezpochyby přijdou o práci lidé z různých průmyslových firem, kde ty otřesy mohou být velké, tak to pak rádi vezmou práci v cestovním ruchu.

Plus ale je i potřeba dostat sem zpátky lidi z Ukrajiny, protože Češi už spoustu práce dělat nechtějí a nebudou. Tam bychom chtěli, aby česká ambasáda v tuto chvíli vyřizovala žádosti o víza, ať mají odkladnou účinnost, ať se třeba řekne, že vízum platí den po zrušení zákazu cestování. Tohle už řada zemí na Ukrajině dělá, jen Češi vlastně jsou jedni z mála, kdo všechno zavřeli.

Lidovky.cz: Pokud skončí nouzový stav 30. dubna, dá se již od 1. května očekávat, že otevřou hotely?
Když se Ukrajinec bude rozhodovat, jestli pojede do Čech, nebo do Rakouska či do Německa, tak už jen proto, že ti Němci mu to vízum budou vyřizovat, se logicky rozhodne pro ně. A tohle je strašně nebezpečné, protože si nemůžeme namlouvat, že Češi budou dělat různé pomocné práce. Nebudou. Speciálně v turistickém ruchu jako uklízečky, mytí nádobí, údržbáři a podobně.

To nečekám. Pořád je může nechat vláda zavřené přes mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a přes zákon o veřejném zdraví. A samozřejmě se ještě i ten nouzový stav může prodloužit. Květen tedy bude patrně pro hotely ještě dost mrtvý.

Už jsem to nemohl vydržet, když nevidím žádný plán, říká rektor Zima o dopisu vládě

Lidovky.cz: Jak dopředu by ideálně vláda měla oznámit, že chystá otevření hotelů a restaurací?
Musí se to vědět dostatečně dopředu, aby si hotel stihl zajistit i personál, hygienické pomůcky, které nejsou k sehnání. Čtrnáct dní dopředu by bylo ideální. Umožní to spoustu věcí – vyčistit, uklidit, vydezinfikovat, nakoupit nové suroviny, to vše chvilku trvá. Když bude ten byznys vědět, že budou moct otevřít v červnu, ale řekne se jim to teď, tak jsou schopni za měsíc či dva spoustu věcí zainvestovat a udělat, ale když pak 18. června řeknou, že 20. června můžou otevřít, nikdo neudělá vůbec nic.

Proto stále naléháme na vládu, aby se s námi bavila, aby udělala plán. Všichni pochopí, že se pak ten plán může změnit, pokud by opět nastala kritická situace. To, co vidíme v Rakousku, v Německu, tam přesně ty plány mají, vědí, jak budou pokračovat, jestliže vývoj nákazy bude příznivý. To je naprosto férové. Máte šanci se na něco připravit, ale zároveň víte, že se to může změnit.

Lidovky.cz: Česku stále chybí zákon o cestovním ruchu. Mohla by tato situace nastartovat debatu o jeho přijetí?
Já bych si to moc přál. Poslední tři čtvrtě roku jsme to opakovaně nabízeli paní ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO), že klidně připravíme teze, aby alespoň bylo něco na stole, abychom se o tom začali bavit. Vždy jsme ale slyšeli, že teď na to není ten správný čas. Možná že tedy konečně nastal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.