Lidovky.cz

Trh s nemovitostmi polevil. Ceny bytů ve velkých městech klesají, realitky nabízejí virtuální prohlídky

Ekonomika

  7:34
Praha - Ceny bytů ve velkých městech Česka do konce března stále rostly, opatření „byty jsou v Praze s průměrnou cenou 98 823 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem (21 179 Kč/m2). Meziročně vzrostly ceny nejvíce v Ostravě (o 26,6 procenta), nejméně v Českých Budějovicích (o deset procent). Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která porovnávala data v osmi z devíti největších měst v Česku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: central-group.cz

Majitelé bytů ‚umrtvují’ Airbnb. Trh se připravuje na renesanci klasických nájmů

„Trh s nemovitostmi v posledních týdnech polevil. Obchodů je méně a realitní kanceláře musí povzbuzovat poptávku například virtuálními prohlídkami. Zatímco v lednu a únoru byty a domy v průměru ještě zdražovaly, v březnu už ne. Sledujeme růst průměrné délky inzerce. Prodávající zatím nechtějí slevit a vyčkávají,“ uvedl jednatel FérMakléři.cz Jan Boruta.

Po Praze byly nejdražší byty v Brně (67 380 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (51 038 Kč/m2) a Olomouci (49 308 Kč/m2). Naopak za nejlevnějším Ústím nad Labem následovaly Ostrava (28 152 Kč/m2) a České Budějovice (43 867 Kč/m2).

Po Ostravě stouply ceny nejvíce v Olomouci (téměř o pětinu) a v Brně (o 14,9 procenta). Také v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku vzrostly ceny nejvíce v Ostravě, o 11,8 procenta. Následují Hradec Králové (o deset procent) a Ústí nad Labem (o 9,3 procenta).

Další vývoj je podle Boruty obtížné předvídat. V datech za první čtvrtletí letošního roku ještě krize není zaznamenána. Jak dále uvedl, pokud se budou vládní opatření protahovat, hrozí, že více lidí nebude moci hypotéku splácet z důvodu ztráty zaměstnání nebo části příjmu.

„Nabídku může ovlivnit také případný strach z poklesu cen u stávajících vlastníků, kteří uvažují o prodeji nemovitosti v horizontu půl roku až roku. Právě ty nejistota přiměje začít prodávat v nejbližší možné době. Kombinace snižující se poptávky po nemovitostech a zvyšující se nabídky by pak přirozeně vedla k poklesu cen,“ doplnil Boruta.

Podle něj teď investoři přesně nevědí, co bude dál. „Ve firmách je třeba dělat razantní opatření a často si majitelé musí sáhnout do vlastních bonusů. Firmy zkrátka potřebují kapitál, který pak ale nebude na investice do nemovitostí. Pak jsou zde tací investoři, kteří mají peníze připravené, ale čekají na výprodeje,“ dodal Boruta.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.