Lidovky.cz

Budovatelé kapitalismu

Pandemie? Podobné jako exploze SSSR v 80. letech, vidí souvislost ‚otec‘ kuponové privatizace Tříska


Dušan Tříska. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Svět je na vnější šok v podobě koronaviru stejně nepřipraven jako v 80. letech na brutální národohospodářské důsledky exploze Sovětského svazu a jeho kolosálního impéria, říká autor koncepce kuponové privatizace Dušan Tříska v dalším z rozhovorů, které navazují na seriál Budovatelé kapitalismu k 30. výročí Listopadu 1989.

LN: Jakým způsobem zasáhne koronavirus Českou republiku? Jaké očekáváte důsledky v krátkém časovém horizontu a jaké v tom dlouhém?

Pro mnohé se ekonomická teorie vyjadřuje necitlivě, někdy až cynicky, když například bude považovat každou krizi za standardní, cyklické, či dokonce nezbytné čištění trhu. V této politicky jistě nekorektní dikci jde tedy o to, aby z trhu vypadly články, které tam již nějakou dobu neměly být, a uvolnil se prostor pro subjekty, které si to chtějí také zkusit.

LN: Kde bude největší problém? Čeho se vy osobně nejvíc obáváte?Očekávám, že vláda, zejména pokud by se ocitla na vlně koronavirového úspěchu, se nás pokusí i nadále řídit jako firmu, respektive jako pseudofirmu, která není omezena. Svým finančním rozpočtem.

Nejsme Amerika. Se vstupem státu do ohrožených podniků bych byl opatrný, míní ekonom Karel Dyba

LN: Má vývoj, který nás patrně čeká, při pohledu zpátky nějakou obdobu? Někdo možné důsledky koronaviru přirovnává k působení krize 2008–2009. Co tomu říkáte?
Z hlediska globální nepřipravenosti na externí šoky se mi spíš vybavují osmdesátá léta a brutální národohospodářské důsledky exploze Sovětského svazu a jeho kolosálního impéria.

LN: Jak hodnotíte dosavadní kroky vlády?
Vláda nám vcelku komfortně nabídla dostatečný čas pro pochopení toho, že v zásadě nikdo neví, oč se vlastně jedná, a že je tedy už jen na nás, pro jakou míru rizika – zdravotního a podnikatelského – se každý z nás rozhodne.

LN: Jaké další kroky by měla udělat vláda?
Na takovéto otázky nelze odpovídat jinak než v extrémních zkratkách. Takže: pokud je to tak, že zdravotnický materiál je zabezpečen a lůžková rezerva vytvořena, docela postačí, když nám vláda vytvoří prostor, abychom si se vším ostatním poradili sami.

LN: Jaký je váš názor na myšlenku, aby stát dočasně kapitálově vstoupil do některých podniků a převzal v nich kontrolu s cílem je ozdravit? Nyní se hovoří například o podnicích typu aerolinie.
Vždy jsem říkal, že nemohu za skutečně soukromopodnikatelský subjekt považovat někoho, komu není dovoleno zbankrotovat. Upozorňuji, že u nás jsme v devadesátých letech privatizovali postsocialistickou ekonomiku, která byla – podle mnoha analýz – neschopná života z 80 procent. Pokud by tedy měl stát revitalizovat nějaké podniky, mělo by to být financováno z rozpočtové kapitoly sociálního zabezpečení.

Dušan Tříska (74)

V 90. letech minulého století si vysloužil přezdívku otec kuponové privatizace, vystudoval práva a jadernou fyziku a pak si k tomu přidal ještě ekonomii. Stal se kandidátem věd Vysoké školy ekonomické. V letech 1979 až 1990 byl vědeckým pracovníkem Ekonomického ústavu ČSAV. Následně se stal poradcem a pak náměstkem federálního ministra financí Václava Klause. Po odchodu z této funkce založil soukromou společnost zaměřenou na vývoj softwaru, například pro administraci životního prostředí.Přednáší na VŠE a na soukromé vysoké škole CEVRO Institut.

LN: Jaký dopad bude mít podle vás koronavirus na průmysl?Sektorové uvažování mi bylo cizí už v roce 1990. Pokud tedy opět zjednoduším, vláda by měla prostě jen uvolnit vstupy do odvětví – a ono se ukáže, které z nich se takzvaně chytne.

LN: Bude důsledkem koronavirové krize nějaké přerozdělení trhu, půjdou třeba nahoru nějaká odvětví (výroba a rozvoz jídel, aplikace pro home office atd.) a některá naopak dolů (cestovní ruch)?
Jak už jsem říkal, zásadní politikou by měla být významná deregulace podmínek pro vstup na trh. Protože je to jeho neviditelná ruka, co se už postará o zbytek. Samozřejmě s výhradou, že paní ministryně Schillerová třeba bude mít ve svém týmu nějakou viditelně chytřejší ruku.

LN: Změní koronavirus strukturu zaměstnanosti? Zmizí třeba nějaké profese anebo se nějaké nové profese objeví?
Velice bych si přál, aby došlo k významnému narušení zabetonované struktury naší ekonomiky, a tedy i zaměstnanosti.

LN: A co zahraniční dělníci? Bude Česko i nadále tak závislé na dovozu pracovních sil ze zahraničí?
Kéž bych se dožil dne, kdy by firma, která nestíhá zakázky a před níž se zákazníci tlačí ve frontě, prostě a jednoduše zvýšila ceny svých dodávek. Místo toho, aby na vládě žadonila o další přísuny gastarbeiterů. Hodně by to totiž vypovědělo o sebevědomí a suverenitě té firmy.

LN: Jak – viděno v kratším časovém horizontu – dopadne pandemie koronaviru na světovou ekonomiku?
Dopad může být nadmíru pozitivní, pokud nám krize umožní pochopit vážné důsledky takzvané globalizace, ať už je tento fenomén reprezentován Evropskou unií, nebo firmou Microsoft.

LN: Jaký dopad lze čekat v delším časovém horizontu? Ovlivní to nějak poměr sil ve světě? Mezi Evropskou unií a Spojenými státy a Čínou, případně dalšími zeměmi?
Neblahou vlastností globalizace je samozřejmě i to, že s ní kdekdo umí nakládat lépe než ten náš dnešní, postmoderní kapitalismus, je-li to vůbec ještě kapitalismus.

LN: Změní se nějak role Číny? Ovlivní to nějakým způsobem globalizaci?
Pouze připomenu, že ve srovnání s Čínskou lidovou republikou se za posledních třicet let postavení nikoho a nikde neposílilo tak dramatiky.

LN: Říká se, že všechno špatné je pro něco dobré. Platí to i pro koronavirus?
Často opakuji, že před pár lety jsem dostal příležitost napsat komentář k otázce nobelisty Edmunda Phelpse „What is wrong with the West’s Economy“ (Co je špatně na západní ekonomice – pozn. red.). Třeba si tu otázku dnes položíme znovu a s ještě větší naléhavostí.

Další rozhovory z volného pokračování seriálu k 30. výročí ekonomické transformace:

Ivan Kočárník

Vratislav Kulhánek

Karel Dyba

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.