Lidovky.cz

Ekonomika

Míra nezaměstnanosti v USA vystoupila na poválečné maximum. V dubnu zaniklo přes 20 milionů míst

Vlajky a cedule, které po sobě protestanti zanechali. foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech v dubnu zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Vyplývá to podle agentury AP z pátečních údajů amerického ministerstva práce, které odrážejí negativní dopady koronaviru na největší ekonomiku světa.
  15:28aktualizováno  17:40

O podporu v nezaměstnanosti v USA požádaly za týden další více než 3 miliony lidí

Dubnové údaje jsou nicméně o něco příznivější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zánik 22 milionů pracovních míst a nárůst míry nezaměstnanosti na 16 procent.

Vláda upozornila, že mezi nezaměstnané nebyla započítána řada lidí, které zaměstnavatelé v důsledku koronavirové krize dočasně uvolnili z práce. Po jejich zahrnutí by podle vlády míra nezaměstnanosti dosáhla 19,5 procenta, píše Reuters.

Podnikatelskou aktivitu v USA těžce zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Dubnová míra nezaměstnanosti výrazně překonala předchozí poválečný rekord 10,8 procenta z listopadu 1982. Ještě v únoru se míra nezaměstnanosti v USA nacházela na 3,5 procenta a byla nejnižší za pět desetiletí.

Ekonomové podle Reuters nepředpokládají, že trh práce nyní čeká rychlé oživení. „Vzhledem k předpokládané změně v postojích spotřebitelů, odrážejících nejistotu ohledně zdraví, majetku, příjmů a zaměstnanosti, neobnoví řada podniků provoz. A pokud ho obnoví, přijmou méně lidí,“ uvedl ekonom Steve Blitz ze společnosti TS Lombard.

Trump epidemii koronaviru označil za nejhorší útok, jaký kdy USA zažily. V zemi zemřelo dalších 2073 lidí

Ekonomické problémy způsobené koronavirovou krizí jsou podle Reuters špatnou zprávou pro úsilí amerického prezidenta Donalda Trumpa o znovuzvolení v listopadových volbách. Trump nyní prosazuje obnovování hospodářského života v USA, přestože země stále vykazuje vysoké přírůstky počtu potvrzených případů nákazy koronavirem.

„Pokud lze v dnešní ponuré zprávě o trhu práce najít něco pozitivního, je to zjištění, že stav ekonomiky se již nemůže zhoršovat,“ uvedl analytik Chris Rupkey ze společnosti MUFG. „Nezaměstnanost se může pouze snižovat, protože mnoho států začíná znovu otevírat (ekonomiku),“ dodal.

Vývoj míry nezaměstnanosti v dalších státech

  • Mezinárodní organizace práce (ILO) začátkem dubna varovala, že nynější pandemie a s ní spojená globální ekonomická krize by mohla na celém světě vést k zániku až 30 milionů pracovních míst. Globální finanční krize z let 2008 až 2009 přitom zvýšila počet nezaměstnaných zhruba o 25 milionů. Pandemie nemoci covid-19 sníží podle ILO ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 procenta, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek.
  • Zatím nejhorší čísla i odhady zaznívají ze Spojených států, které evidují největší počet nakažených. V dubnu v USA zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta (ještě v únoru přitom činila 3,5 procenta a byla nejníže za padesát let) a dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Vyšší míra nezaměstnanosti v USA byla naposledy v roce 1939, kdy činila 17,2 procenta (nejvyšší byla v roce 1933 - 24,9 procenta). Podle americké centrální banky (Fed) by mohla míra nezaměstnanosti překročit až 32 procent.
  • Také Kanada hlásí výrazný nárůst nezaměstnanosti - v dubnu stoupla na 13 procent (o 5,2 procenta více než v březnu), což je nejvyšší měsíční nárůst od roku 1982.
  • Podle květnových odhadů Evropské komise vzroste nezaměstnanost v EU z loňských 6,7 procenta na devět procent a hospodářství EU, ochromené pandemií v důsledku šíření koronaviru, čeká letos propad o rekordních 7,4 procenta.
  • Podle poradenské společnosti McKinsey by se nezaměstnanost v Evropě v příštích měsících mohla téměř zdvojnásobit. V ohrožení by se kvůli škrtům, snižování mezd a pracovních hodin mohlo ocitnout asi 59 milionů pracovních míst. McKinsey se domnívá, že míra nezaměstnanosti ve 27 zemích unie by letos mohla vystoupit na 7,6 procenta, v nejhorším scénáři ale společnost odhaduje, že se míra nezaměstnanosti příští rok vyšplhá na 11,2 procenta.
  • V Německu v dubnu počet lidí bez práce kvůli dopadům krize způsobené šířením koronaviru vzrostl o 308.000 a dostal se na 2,64 milionu. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 5,8 procenta, zatímco v březnu činila 5,1 procenta.
  • Ratingová agentura Fitch Ratings odhaduje, že francouzská ekonomika letos klesne o sedm procent, nezaměstnanost dosáhne 11 procent a zanikne 1,4 milionu pracovních míst.
  • Ve Španělsku by se míra nezaměstnanosti měla letos podle vládních odhadů zvýšit na zhruba 19 procent ze 13,8 procenta, kde byla koncem roku 2019.
  • Ekonomové v Itálii odhadují, že letos stoupne nezaměstnanost na 11,2 procenta. V Itálii ale byla vysoká nezaměstnanost již před vypuknutím pandemie, loni činila 9,9 procenta. Po hospodářské krizi v letech 2008 až 2010 se nezaměstnanost vyšplhala na svém vrcholu na 12,7 procenta.
  • Podle odhadů slovenské centrální banky (NBS) z konce března povede předpokládaný pokles výkonu slovenské ekonomiky ke ztrátě 75 000 až 130 000 pracovních míst, což by znamenalo zvýšení míry nezaměstnanosti na 7,5 až deset procent z nynějších šesti.
  • V ČR bylo v dubnu bez práce 254 000 lidí, což je nejvíce od března 2018. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.