Lidovky.cz

Ekonomika

Pojistka proti viru není běžná. Pro případ onemocnění koronavirem v zahraničí ji nabízejí jen některé společnosti

Policisté kontrolují vozidla projíždějící česko-německým hraničním přechodem Hřensko/Schmilka na Děčínsku. | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Praha - Řada českých rodin i přes pandemii koronaviru nakonec přece jen stráví vysněnou letní dovolenou u moře. Opět totiž můžeme cestovat třeba do Chorvatska, dlouhodobě jedné z nejoblíbenějších prázdninových destinací. Cestovatelé však řeší otázku, co by se stalo, kdyby v zahraničí onemocněli koronavirem.

Řada pojišťoven lékařskou péči spojenou s onemocněním koronavirem nehradí. Cestovním kancelářím se praxe komerčních pojišťoven nelíbí, ale nemají na ně žádné páky. Žádný rozdíl mezi chřipkou, koronavirem či zlomenou nohou sice nedělají zdravotní pojišťovny, ale ty zase pokrývají jen základní ošetření v zemích EU.

Státům, v nichž má epidemie koronaviru velké rozměry, by se měli cestovatelé přirozeně vyhnout. Tam jim žádná pojišťovna pomocnou ruku nepodá.

Pozor na cestovní pojištění

Cestovní pojištění, které nabízí většina tuzemských pojišťoven, kryje obvykle kromě třeba ztracených kufrů či storna zájezdu i náklady na ošetření u lékaře, předepsané léky, zdravotní pomůcky či hospitalizaci v nemocnici i individuální dopravu domů. Na výjimečné situace, mezi něž pandemie jistě patří, se však často vztahují výjimky.

Dva zaměstnanci se budou moct dělit o jednu pracovní pozici, schválili poslanci

„Pokud by klienti v zahraničí onemocněli a byli hospitalizováni v souvislosti s nákazou koronavirem, pak mohou využít pojistné plnění z titulu léčebných výloh, které je součástí cestovního pojištění. Ale velmi záleží na tom, co mají pojišťovny uvedené v podmínkách smlouvy – každá pojišťovna a každý produkt cestovního pojištění může mít jiné výluky, nastavení,“ potvrzuje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Například jednička cestovního pojištění, Evropská cestovní pojišťovna (ERV), jež pokrývá čtvrtinu českého trhu, má zatím u koronaviru stopku. „Onemocnění covid-19 je bohužel zatím z pojistné ochrany vyloučeno, protože jde o pandemii. Aktuálně jednáme s mateřskou společností i se zajistiteli, zda bychom byli schopni do budoucna toto riziko krýt,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vlastimil Divoký z ERV.

Koronavirus dala do klatby i Kooperativa, druhá největší tuzemská pojišťovna. „V současné době stále trvá pandemie v souvislosti s nemocí covid-19 a epidemie nebo pandemie je z pojištění léčebných výloh vyloučena,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Hodiny určené pro nákupy seniorů končí, lidé mohou v práci při dodržení rozestupů odložit roušky

Další z trojice největších poskytovatelů cestovního pojištění a zároveň největší pojišťovna v Česku Generali Česká pojišťovna nový typ viru ve svém portfoliu rizik má. Stejně jako třeba pojišťovna Uniqa, šestka českého pojistného trhu.

Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým...
Rakouské hranice (ilustrační snímek).

„Na onemocnění koronavirem nahlížíme stejně jako na chřipku či zlomenou nohu. Hradíme ošetření, léky, hospitalizaci i repatriaci,“ potvrzuje Eva Svobodová, mluvčí Uniqy.

S modrou kartičkou pojištěnce

Ti, kdo se chystají do některé z členských zemí Evropské unie, mohou samozřejmě využít pojištění od své zdravotní pojišťovny. Modrá karta pojištěnce, kterou mají ze zákona všichni občané Česka, otevírá dveře do smluvních zdravotních zařízení i turistům, jež by postihl koronavirus.

„Žádná speciální pravidla pro koronavirus nemáme, režim úhrad lékařské péče v zahraničí je stejný jako u jiných nemocí či úrazů,“ řekl serveru Lidovky.cz Vlastimil Sršeň, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), největší zdravotní pojišťovny u nás.

Trest za drahé testy na koronavirus? Musíte se řídit maximální cenou, vzkazuje odběrovým místům ministr Vojtěch

Problém je ale v tom, že zdravotní pojišťovny hradí jen nejzákladnější úkony. Neproplácejí doplatek, respektive spoluúčast pacienta, která je v oblasti lékařských služeb v zahraničí běžná a vzhledem k cenám zdravotních úkonů nezanedbatelná. Jak plyne z údajů ministerstva zdravotnictví, například v Chorvatsku představuje spoluúčast 20 procent. A modrá kartička nepomůže ani s repatriací.

Výhodné připojištění

Samy zdravotní pojišťovny proto doporučují, aby si lidé pro své cesty do zahraničí sjednali ještě komerční připojištění. Dvě ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, VZP a Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven (OZP), přitom mají vlastní dceřinou komerční pojišťovnu. „Pro naše pojištěnce je naše cestovní pojištění výrazně levnější,“ říkají shodně mluvčí VZP o OZP Vlastimil Sršen a Jiří Sochor.

Všechny pojišťovny, ať už komerční, či zdravotní, však mají jednu striktní podmínku: zaplatí pouze v případě, že jde o zemi, která není na černé listině. „Doporučujeme sledovat stránky ministerstva zahraničí, kde jsou uvedeny skutečně aktuální informace o možnostech a pravidlech cestování do konkrétních zemí,“ zdůrazňuje mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Přístup pojišťoven odmítajících pojistit riziko spojené s koronavirem způsobuje problémy cestovním kancelářím. Ty totiž na partnerské bázi často nabízejí spolu se zájezdem také pojištění. Hlavním partnerem cestovek je přitom právě Evropská cestovní pojišťovna, jež koronavirus nepojišťuje.

„Je to věc pojišťoven, do které my nemůžeme zasahovat,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „I když nám to přijde nefér a krajně nelogické. Většina zájezdů je na týden či deset dní. Přitom inkubační doba koronaviru je čtrnáct dní. Takže člověk, který na zájezdu onemocní, si jej musel přivézt z Česka,“ vysvětluje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.