Lidovky.cz

Ekonomika

Ceny rostou, ale pomaleji. Inflace v květnu vzrostla o 0,4 procenta oproti dubnu

ilustrační snímek foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

PRAHA - Koronavirová krize zatím peněženkám českých spotřebitelů příliš neodlehčila. České zboží a služby v květnu oproti dubnu zdražovaly. Za nárůstem o 0,4 procenta mezi oběma měsíci jsou zejména vyšší ceny v kategorii tabákových výrobků a alkoholu. Na pulty prodejen se totiž už v plné míře dostávají cigarety a lihoviny s letošní výrazně vyšší spotřební daní.
  5:00

Za květen vzrostla inflace, je o 0,4 procenta vyšší než v dubnu. Dražší jsou cigarety nebo některé potraviny, zlevnila naopak voda.

Ze včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu také plyne, že proti výraznějšímu růstu květnové inflace naopak působilo zlevnění vodného a stočného, a to díky od května snížené sazbě DPH z 15 na deset procent. Oproti dubnu klesly také například ceny oděvů a některých potravin. Což ale neplatí třeba pro uzeniny, brambory nebo vejce, u kterých jsme si naopak museli připlatit.

„Evergreenem zdražování posledních měsíců a čtvrtletí je růst cen bydlení a energií. Nicméně i v případě nájemného či elektřiny tlak na růst cen postupně zmírňuje,“ komentuje situaci ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Koronakrize podle něj postupně způsobí stagnaci cen elektřiny a pokles cen plynu, neboť po energiích kvůli hospodářskému útlumu celosvětově klesá poptávka.

Zdražování větší než v EU

Dosud ale citelný nárůst tuzemských cen je vyšší než v ostatních zemích Evropské unie, také zasažených koronavirovou krizí a propadem ekonomik.

Údaje českých statistiků ale dávají naději na obrat. V meziročním srovnání už jde u nás o pokles – spotřebitelské ceny jsou oproti loňskému květnu o 2,9 procenta vyšší, zatímco v dubnu byl meziroční nárůst 3,2 procenta. V Česku se totiž vliv krize projevuje pomaleji. Zvyšování cen způsobuje především doznívání nedávného výrazného nárůstu mezd, který zaměstnavatelé často promítali do cen zboží a služeb.

Oproti dubnu rostly nyní v květnu pomaleji v meziročním srovnání třeba ceny masa (o 10,8 procenta, v dubnu o 12,8 procenta), sýrů a tvarohů, zeleniny nebo cukru, ale také třeba oděvů. Naopak významný nárůst cen i v meziročním srovnání zažil květen u již zmíněných cigaret. Ke komoditám, které naopak výrazně zlevnily, patří především pohonné hmoty.

Po červnu ceny klesnou

Analytici naznačují, že v červnu může inflace ještě růst, ale pak se postupně dostane do nižších hodnot, očekávaných u nás původně i Českou národní bankou. Červen může být například podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského ještě ve znamení vyšších cen kvůli konci zlevňování benzinu a doznívání zdražení u cigaret.

„Trend klesající inflace se pod vlivem slábnoucí spotřebitelské a investiční poptávky pravděpodobně obnoví hned v úvodu druhé poloviny roku. Odhadujeme, že se inflace do konce roku bude postupně blížit úrovni dvou procent,“ soudí Rožumberský.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.