Lidovky.cz

EK vyšetřuje Apple kvůli 2 podezřením z porušování férové hospodářské soutěže. Jednu stížnost vznesl Spotify

Ekonomika

  12:52aktualizováno  18:16
Brusel - Evropská komise (EK) začala kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže vyšetřovat americkou technologickou společnost Apple. Komise v úterý uvedla, že vyšetřování vede ve dvou samostatných případech, které se týkají služeb App Store a Apple Pay.

Apple (ilustrační foto). foto: AP

Americký podnik uvedl, že vyšetřování jsou podle jeho názoru založena na neopodstatněných obviněních ze strany několika podniků.

Apple představil další ‚levný‘ iPhone. Poměr cena a výkon je u SE slušný, má ale několik nedostatků

První vyšetřování přezkoumá pravidla, kterým podléhají vývojáři při distribuci aplikací prostřednictvím obchodu App Store. „Musíme zajistit, aby pravidla Applu nenarušovala hospodářskou soutěž na trzích, na kterých Apple soupeří s ostatními vývojáři aplikací,“ uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Druhé vyšetřování se soustředí na podmínky pro integraci platební služby Apple Pay do aplikací a webových stránek obchodníků. „Je důležité, aby opatření Applu neupírala spotřebitelům výhody nových platebních technologií, včetně lepšího výběru, kvality, inovace a konkurenčních cen,“ uvedla Vestagerová.

Do Prahy dorazí spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Počítačový guru promluví o umělé inteligenci

Vyšetřování týkající se obchodu App Store předcházela stížnost švédské služby pro streamování hudby Spotify. Ta loni v březnu firmu Apple obvinila, že ve svém obchodě zavedla podmínky, které mají potlačit konkurenty její vlastní služby pro streamování hudby Apple Music. Později si na podmínky obchodu App Store stěžovala také firma Kobo, která působí v oblasti elektronických knih.

Společnost Spotify oznámení Evropské komise o vyšetřování Applu vítá, zatímco Apple se k vyšetřování postavil kriticky. „Je zklamáním, že Evropská komise podporuje neopodstatněné stížnosti ze strany hrstky firem, které jednoduše chtějí bezplatnou jízdu a nechtějí hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní,“ uvedl americký podnik.

Internetové služby kompenzují prodej hardwaru

Apple se v poslední době snaží zvyšováním příjmů ze svých služeb kompenzovat zpomalování růstu prodeje svých chytrých telefonů iPhone a dalšího hardwaru, upozornila agentura AP. Poplatky ve službě App Store podle odhadů přinášejí firmě přes miliardu dolarů (zhruba 23,5 miliardy korun) každý měsíc.

Úspěch produktů firmy Apple je podle IT experta ze společnosti Algotech Petra Loužeckého založen na kvalitní spolupráci jejich služeb. Postupný přechod od prodeje zařízení ke službám se firmě vyplácí a je podle něj ekonomicky pochopitelné, že z preference zákazníků chce mít zisk. Ze stejného důvodu chtějí mít vývojáři své aplikace na Apple Store a zde jsou podmínky komerčně dané, od kontroly kódu až po provizi 30 procent z každé aplikace, která se prodá v rámci ekosystému Apple.

Apple představil další ‚levný‘ iPhone. Poměr cena a výkon je u SE slušný, má ale několik nedostatků

„Spotřebitel má stále na výběr díky ostatním platformám, které jsou otevřenější, někdy i levnější, a podobné je to i s platebními technologiemi. Neumím si podobnou paralelu představit například v automobilovém průmyslu ve vztahu výrobce auta a například motoru či sedadel. Na druhou stranu antimonopolní dohled je správný, a v zásadních věcech by měl občany chránit na úrovni nezbytných a životně důležitých služeb tak, aby nebyly zneužívány,“ dodal Loužecký.

„Historie se opakuje jako v případě Microsoftu, když distribuoval Internet Explorer se svým operačním systémem. Spor tenkrát Microsoft prohrál a musel ustoupit. Z podobného zneužití dominantního postavení, z kterého nyní EK obviňuje Apple, by mohl být osočován i Google. V jeho případě lze ale najít telefony i s jiným distribučním kanálem pro aplikace než jenom Google Play, zatímco Apple telefony s iOS využívají pro distribuci aplikací výhradně jen App Store,“ podotkl ředitel vývojové společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.

Česko digitální daň zruší po vytvoření řešení na úrovni OECD. Ministerstvo financí plánuje nižší zdanění

Vestagerová už dříve vedla antimonopolní vyšetřování společnosti Google a dalších velkých technologických firem z USA. Pokud komise odhalí porušování antimonopolních pravidel, může firmám vyměřit pokutu až do deseti procent jejich ročních tržeb a nařídit úpravu jejich obchodních praktik.

Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty, celkem za 8,25 miliardy eur (téměř 220 miliard korun). Komise firmu pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.