Lidovky.cz

Ekonomika

Cestovní pojištění proti koronaviru už není raritou. Při potížích je nutný rychlý kontakt

ilustrační snímek | foto: ČTK

Premium
Praha - Ještě v červnu dávaly české pojišťovny v rámci cestovního pojištění od koronaviru ruce pryč. Covid-19 totiž zařadily mezi takzvané výluky, tedy nepojistitelná rizika, kam patří i třeba tak vzdálená a fatální věc jako vznik válečného konfliktu.

Pojistka proti viru není běžná. Pro případ onemocnění koronavirem v zahraničí ji nabízejí jen některé společnosti

Dnes už je situace jiná. K pár pojišťovnám, které nový virus na seznamu pojištěných rizik měly už v červnu, přibyla řada dalších ústavů. Včetně největšího hráče v oblasti cestovního pojištění, Evropské cestovní pojišťovny (ERV Evropská).

Zmíněné pojišťovací domy však hradí léčebné a další případné výdaje spojené s covid-19 pouze v zemích, které mají na semaforu ministerstva zahraničních věcí zelenou či oranžovou barvu.

„Státy označené červenou barvou, tedy státy rizikové a k cestování nevhodné, budou mít z cestovního pojištění vyloučeno krytí pro potíže spojené s koronavirem, ať už jde o samotnou diagnózu zákazníka, anebo další potíže spojené například s karanténou, výlukou dopravy nebo uzavřením země,“ upozorňuje Uniqa.

Poslední cestující čekal na pasovou kontrolu po příletu do Prahy téměř dvě...
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, první linky rozlétávají ČSA.

Pro běžné zdravotní komplikace, jako jsou střevní potíže či zlomená noha, však cestovní pojištění platí i v případě zemí s červeným signálním světlem. Tedy v případě, pokud do nich česká vláda nezakáže jet z jiných důvodů, například kvůli možnému bezpečnostnímu riziku. Turisté směřující na dovolenou do zahraničí si však musí dát pozor ještě na další věc. Pojišťovny v případě covidu-19 striktněji vyžadují, aby klient, který pociťuje příznaky tohoto onemocnění, ze všeho nejdříve kontaktoval jejich asistenční službu.

Ta jej bude podrobně instruovat, co má dělat. Podle toho, jak na tom turista bude zdravotně a také jak bude vypadat situace na konkrétním místě. „Jinak to bude vypadat v Rakousku či Německu a jinak v Chorvatsku, obzvlášť třeba někde na ostrově,“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské s odkazem na hustotu sítě zdravotních zařízení či možnosti dopravy.

Cena okolo 300 korun za týden

Navíc do hry v určitou chvíli vstoupí místní úřady a nařízení, které je třeba brát v úvahu.

ERV Evropská, která ovládá asi čtvrtinu českého trhu cestovního pojištění a jejíž produkty nabízí většina cestovních kanceláří spolu se zájezdem, zahrnula covid-19 do pojistných událostí na konci června. Úhradu léčebných a dalších výloh jako třeba dopravu nemocného do Česka má už ve svém standardním cestovním pojištění.

Lidi musí dodržovat sociální distanc. I to má na psychiku lidí vliv.
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, první linky rozlétávají ČSA.

Pojistné podmínky i ceny jsou přitom v případě evropských zemí stejné. Pojištění třeba na týdenní pobyt v Chorvatsku stojí pro jednu osobu 360 korun při pojistné částce na léčebné výlohy ve výši tří milionů korun. Pokud ale klient koupí pojistku spolu se zájezdem, musí si na koronavirus dokoupit připojištění za 290 korun.

Také u ČSOB Pojišťovny je koronavirus rovněž v základním pojištění. Cestovatele jeden týden v Chorvatsku vyjde na 296 korun.

Riziko onemocnění koronavirem nově zahrnula do svého cestovního pojištění také třeba Kooperativa, druhá největší česká pojišťovna. Stejně jako ERV Evropská používá jako vodítko takzvaný cestovní semafor ministerstva zahraničí.

Klíčová je asistenční služba

„Jen klienty žádáme, aby nás kontaktovali okamžitě poté, co se u nich projeví první příznaky nemoci a mohli jsme společně zvolit optimální postup léčení,“ upozorňuje Jana Konvalinová, vedoucí odboru cestovního pojištění.

Exkluzivní průzkum: Češi se nebojí znovu létat, opuštěná Ruzyně pomalu ožívá

Stejný požadavek – při prvních příznacích okamžitě kontaktovat asistenční službu – mají i ostatní pojišťovny. Asistenční služba klienta nasměřuje do smluvního lékařského zařízení, jinak by si musel léčebné výlohy platit sám. Dále, upozorňuje Milan Káňa z Kooperativy, mu v případě potřeby zajistí převoz sanitkou k lékaři či převoz domů do Česka.

Divoký z ERV Evropské dodává, že pro české klienty, kteří by potřebovali hospitalizaci, je v zahraničí připravena i doprava helikoptérou.

Letiště Václava Havla ožilo po koronavirovém zastavení letů.

Pojišťovnám jde především o jedno: aby co nejvíce nezbytných lékařských a dalších úkonů bylo nemocnému poskytnuto až v Česku. V zahraničí je totiž zdravotní péče pro české občany výrazně nákladnější než doma.

Čeští cestovatelé se vedle toho, zda jejich pojistka obsahuje covid-19, nejčastěji ptají, zda jim pojišťovna uhradí i prodloužení pobytu a náhradní dopravu domů v případě, že by si to vynutila zahraniční karanténa. ERV Evropská tuto službu nabízí, ale jen v rámci připojištění, u ostatních pojišťoven je to různé.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.