Lidovky.cz

Ceny domů a bytů v Česku vystřelily prudce nahoru. Oproti EU zdražovaly dvakrát rychleji

Ekonomika

  12:43
PRAHA - Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci loňského roku. V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.
Prodej nových bytů (ilustrační model)

Prodej nových bytů (ilustrační model) foto: Archiv CCP

„Z nových dat Eurostatu plyne, že i v době probíhající koronavirové krize se český nemovitostní trh nadále přehříval. Tempo zdražování nemovitostí bylo v porovnání s průměrem EU takřka dvojnásobné. Důvodem citelného růstu byla jako po celý loňský rok omezená nabídka, daná zejména pomalou výstavbou nových nemovitostí,“ sdělil ČTK analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Praha chce stavět dostupné bydlení. Městský developer má rozjet první projekty příští rok

Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů v Lucembursku, a to o 14 procent. Následovaly Slovensko (o 13,1 procenta), Estonsko (o 11,5 procenta), Polsko (o 11,3 procenta) a Portugalsko (o 10,3 procenta). Ceny rostly ve všech zemích s výjimkou Maďarska, kde klesly o 1,2 procenta. Údaje za Řecko nejsou dlouhodobě k dispozici. „Maďarsko má ovšem za sebou období pětiletého rekordního růstu cen bytů,“ podotkl analytik ČSOB Petr Dufek.

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

„Vzhledem k pandemii koronaviru na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku realitní trh zamrznul. To by mělo vést ke snížení tempa růstu cen nemovitostí. V některých zemích Evropské unie můžeme být dokonce svědky poklesu cen. Klíčové bude, jak se podaří nastartovat ekonomiku,“ doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle Dufka budou různá zpoždění v uzavírání obchodů nebo hypoték statistiky ještě nějaký čas zkreslovat, nicméně určité ochlazení trhu je stále pravděpodobné. „Už proto, že ceny jsou naprosto rekordní a atraktivita spekulativních nákupů ze strany cizinců nebo podnikatelských nákupů stimulovaných rozvojem Airbnb je značně zrelativizovaná,“ dodal Dufek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.