Lidovky.cz

Ekonomika USA se kvůli pandemii propadla nejhlouběji od roku 1947, odkdy existují záznamy

Ekonomika

  14:37aktualizováno  16:22
WASHINGTON - Nový koronavirus, který se od začátku roku z Číny rozšířil postupně do celého světa, ekonomiku nejvíce dusil až ve druhém čtvrtletí.
Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně.

Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. foto: Archiv Barbory Zeigler

Zatímco ve Spojených státech, které mají zdaleka největší hospodářství na světě, hrubý domácí produkt (HDP) klesl v přepočtu na celý rok o rekordních 32,9 procenta, německá ekonomika, která je největší v Evropě, zaznamenala proti předchozímu čtvrtletí propad o 10,1 procenta. I to je rekord - respektive nejhlubší propad od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. Ekonomika tehdy ve čtvrtletí spadla o deset procent. Server CNBC upozornil, že srovnatelný propad jako teď měly Spojené státy naposledy v polovině roku 1921, tedy před téměř 100 lety.

Německá ekonomika se propadla o 10 procent, nejvíce v historii čtvrtletních měření

„(HDP) je blízko odhadům, ale je to samozřejmě historický propad,“ řekl k číslům hlavní analytik makléřské společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku Peter Cardillo. „Samozřejmě, že jsou to staré zprávy, ale co to znamená do budoucna? Ta čísla jsou tak špatná, že i když teď procházíme zotavením, dopad nových případů nákazy koronavirem by ten proces zotavování mohl zastavit,“ citovala ho agentura Reuters.

V prvním čtvrtletí americká ekonomika klesala ročním tempem pěti procent. V té době také vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Skončila tak rekordní konjunktura, která trvala 11 let. Jen v dubnu firmy v USA kvůli dopadům koronaviru propustily rekordních asi 20,8 milionu zaměstnanců, v květnu a červnu obnovily zhruba 7,5 milionu pracovních míst. Ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že nějakou formu podpory v nezaměstnanosti nadále pobírá asi 30,2 milionu lidí. Za minulý týden si jich o podporu nově požádalo zhruba 1,43 milionu.

Výkon německé ekonomiky se vrátil téměř o 10 let zpátky

V Německu pak hospodářský propad ve druhém čtvrtletí vrátil výkon ekonomiky téměř o deset let zpátky. Statistický úřad upozornil, že propad byl mnohem výraznější než nejprudší čtvrtletní pokles z období globální finanční krize v roce 2009, kdy činil 4,7 procenta. Ekonom Carsten Brzeski z banky ING uvedl, že nynější recese by mohla být v Německu nejhlubší, ale zároveň nejkratší v historii. „Všechny měsíční indikátory už od května signalizují silné oživení ekonomické aktivity,“ řekl.

Německá ekonomika se propadla o 10 procent, nejvíce v historii čtvrtletních měření

Nicméně trh práce si v Německu nevedl tak špatně. Počet nezaměstnaných v červenci podle předběžných a sezonně přepočtených údajů klesl o 18 000 na 2,92 milionu, oznámil spolkový úřad práce. To je překvapivé, neboť analytici předpokládali, že nezaměstnaných přibude. Klesá ale inflace, za červenec se podle předběžných údajů meziročně dostala z červnových 0,8 procenta na nulu. Proti předchozímu měsíci pak ceny dokonce o 0,5 procenta klesly.

Míra nezaměstnanosti pak v Německu zůstala v červenci na 6,4 procenta. Naopak v zemích Evropské unie nezaměstnanost ještě v červnu pokračovala v růstu, podle předběžných údajů Eurostatu vystoupila na 7,1 z květnových sedmi procent.

Rekordní sešup české ekonomiky. Odhady za druhé čtvrtletí počítají s propadem až 18 procent

Nepříznivě vyznívá i statistika z jiných zemí, a to nejen o vývoji HDP. Například výroba osobních aut v Británii se v pololetí propadla o 42,8 procenta na 381 357 vozů, čímž se podle britského Svazu výrobců a prodejců automobilů dostala nejníže od roku 1954. Svaz také uvedl, že v britském automobilovém sektoru již kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo minimálně 11 349 pracovních míst.

V celém světě se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse novým koronavirem nakazilo už více než 17 milionů lidí, více než 667 000 jich v souvislosti s koronavirem zemřelo. Nejvíce nakažených i mrtvých je v USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.