Lidovky.cz

Ekonomika

Jak změní Škodu novic, který přichází z Jihoafrické republiky? Změna v čele byla nutná, říká exšéf

Nové vedení a nový model. Thomas Schäfer, čerstvý šéf představenstva Škody Auto se české veřejnosti nejspíš poprvé osobně představí již v září na slavnostním odhalení nového elektromobilu Škoda Enyaq (na snímku z letošního jara v maskovacích barvách). | foto: ŠKODA AUTO

Premium Doporučujeme
Wolfsburg, Německo / Praha - Bernharda Maiera po zhruba pěti letech v čele mladoboleslavské automobilky nahradil Thomas Schäfer, do pondělka ředitel dceřiné firmy koncernu Volkswagen v Jižní Africe.

Thomas Schäfer (na snímku z roku 2017)

„Po pěti a půl letech na postu předsedy představenstva a výkonného ředitele skupiny Volkswagen Jižní Afrika přišel čas říci Jižní Africe sbohem,“ napsal v pondělí na svém internetovém profilu Thomas Schäfer, nový předseda představenstva tuzemské Škody Auto. Ve videonahrávce poděkoval tamějším zaměstnancům i občanům Jihoafrické republiky, díky nimž byl každý pátý v JAR prodaný vůz od značky Volkswagen či Audi.

Zmínil, že je pro něj čest pracovat pro Škodovku, která má za sebou 125letou historii. Ihned po zveřejnění jeho příspěvku se na zmíněné profesní síti začaly objevovat gratulace, včetně těch přímo z mladoboleslavské Škody.

Schäfer v pondělí nahradil Bernharda Maiera, který byl z čela Škody Auto odvolán začátkem července, před skončením svého pětiletého mandátu. „Maier by stejně odešel, jen skončil o pár týdnů dříve. Že vztahy mezi ním a šéfem koncernu Diessem nebyly zrovna optimální, to je všeobecně známé,“ řekl LN Vratislav Kulhánek, ekonomický poradce a bývalý šéf automobilky.

Nejvyšší šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess v pátečním rozhovoru pro německý deník Frankfuter Allgemeine Zeitung uvedl, že Maierova prodejní strategie byla málo agresivní a že tím koncern přenechával prostor korejským a francouzským výrobcům. Také naznačil, že se koncernu nelíbí, že Škoda zavádí stále nové a nové modely. „Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil Diess.

Nutná změna kurzu

Mladá Boleslav, Škoda. Vratislav Kulhánek.

Pro Kulhánka je Diessovo poselství na adresu žádoucího vývoje ve Škodě Auto čitelné. „Úkol je někde trošku jinde než se rozvíjet v luxusních vozech. Cíl, na jaký byla Škoda nastavena, byl segment vozů, které by konkurovaly značkám typu Peugeot, Hyundai či Kia. Nenechat se ničím rozptylovat a soustředit se na tři čtyři modelové řady. Podle mého na fabii, octavii, superb a pak jednu řadu z SUV, já bych vybral kodiaq. A tam konkurovat technicky, designově i cenově. Designově i technicky je Škoda lepší než zmíněná konkurence, i když s určitými výhradami, pokud jde o vybavení, které by mnohdy nemuselo být tak luxusní. Ale konkurenční značky jsou levnější. A uvést tyto relace do souladu s původním záměrem, to by zřejmě mohlo být úkolem nového šéfa,“ soudí Kulhánek.

Nový generál Škodovky Thomas Schäfer a jeho předchůdci

  • V letech 1991–1994 absolvoval strojní inženýrství na univerzitě v Mannheimu.
  • Po skončení studií začal u společnosti Daimler AG v oblasti řízení kvality v závodě Rastatt.
  • Do roku 2002 se u Daimler AG věnoval řízení výroby a kvality v Německu, ve Spojených státech a v Jihoafrické republice.
  • Roku 2002 byl vyslán do Malajsie, kde se podílel na založení pobočky DaimlerChrysler Malaysia. Od roku 2003 působil jako viceprezident zodpovědný za tamní výrobu.
  • Po návratu z Malajsie v letech 2005–2012 pracoval na nejvyšších manažerských pozicích Daimler AG v Německu.
  • V roce 2012 přešel do koncernu Volkswagen, kde se stal viceprezidentem zodpovědný za výrobu v zahraničí.
  • V roce 2015 se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem jihoafrického zastoupení koncernu Volkswagen.
  • Předchůdci Bernharda Maiera, jehož v pondělí v nejvyšší funkci ve Škodě Auto vystřídal Thomas Schäfer, byli Winfried Vahland (2010– 2015), Reinhard Jung (2007–2010), Detlef Wittig (2004–2007) a Vratislav Kulhánek (1997–2004).

Současný záběr mladoboleslavského výrobce je podle Kulhánka příliš široký, což by navíc nemuselo být ekonomicky výhodné. „Udělat sedm modelových řad je sice krásné, ale při ročním výstupu kolem jednoho milionu aut by to nemuselo být optimální. Octavia a fabia spolu se suberbem dělají dohromady téměř celý objem. Uvádět na trh další a další modely je příliš nákladné. Není ale na mně, abych posuzoval rentabilitu. Navíc zásadní je, s jakým posláním Schäfer nyní nastupuje,“ zdůraznil Kulhánek.

Schäfer, vystudovaný strojní inženýr, prožil svůj dosavadní profesní život v největších automobilkách. Hned po studiích nastoupil u německého výrobce luxusních vozů Daimler. V roce 2012 přesedlal k Volkswagenu. Jeho doménou vždy byla výrobní oblast a řízení kvality. Jeho úspěchy v čele jihoafrické dcery koncernu VW jsou vyčíslovány 23,5procentním podílem na trhu regionu subsaharské Afriky.

Jak se osvědčí?

Podle bývalého šéfa Škodovky Kulhánka bude hodně záležet na tom, jakou pozici se Schäferovi, jehož poslední působiště představovalo oproti Škodovce relativně malý podnik, podaří vybudovat v koncernu. „Schäfer pravděpodobně nemá žádné zkušenosti ze hry těch nejvyšších. Pokud se ale stane opravdovým škodovákem, který bude za podnik v rámci koncernu VW bojovat, neměl bych z toho obavy. Škodovka byla a je nejrychleji se rozvíjející značkou koncernu VW. Ale je otázka, co bude dál, třeba v oblasti elektromobility,“ říká Kulhánek.

Šéfovi mladoboleslavských odborů Jaroslavu Povšíkovi není jasné, kam, respektive kudy nový šéf podnik povede. „Je to pro mě takzvaně králík vytažený z klobouku, o kterém jsem prakticky nikdy neslyšel. Pochází z Jižní Afriky, v rámci značky se tomu říká větší dílna, je to něco menšího než Kvasiny,“ citovala Povšíka agentura ČTK.

Schäfer se bude podle Kulhánka potkávat s nepochopením ze strany veřejnosti. „Lidé si budou myslet, že je Škodovka šizená a že bude vykázána mezi výrobce levných automobilů nebo něco takového. Ale změna je nutná. V žádném případě by se však Škodovka neměla vzdát takového vozu, jako je superb. Každá značka totiž musí mít svou vlajkovou loď a tou je superb,“ dodal Kulhánek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.