Lidovky.cz

Ekonomika

Banky mají ‚blacklisty’ profesí, které kvůli covidu hůř dosáhnou na úvěr. Jaké to jsou?


Muž s respirátorem před závodem Škoda Auto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Původní zpráva
PRAHA - Hypoteční banky lákají zájemce o vlastní bydlení stále atraktivnějšími úrokovými sazbami. Jenže klienti se musí připravit na to, že ne všichni s žádostí o úvěr pochodí. Těm, kdo mají „rizikové“ povolání, banky buď vůbec nepůjčí, nebo je podrobí důkladnější lustraci. Jedním z kritérií, jež banky zajímají při rozhodování, zda zájemci poskytnou hypotéku, či nikoliv, je to, čím se dotyčný živí.

Důsledky nejistoty: světová cena zlata poprvé v historii překonala hranici 2000 dolarů

Pokud pracuje v oboru, jako je například cestovní ruch, který byl zasažen pandemií koronaviru, a riziko, že přijde o část výdělku či o místo, je tak vyšší, bude mít pozici ztíženou. Připravit by se měl i na variantu, že bude bankou odmítnut. Obdobně banky prověřují i zájemce o spotřebitelské úvěry.

„Profese v cestovním ruchu, gastronomii či přeshraniční logistice bývá často překážkou pro poskytnutí hypotečního úvěru,“ říká Radek Škrabal, vedoucí právního oddělení společnosti Fincentrum Reality, která zajišťuje servis při realitních obchodech. Banky podle něj berou příjmy v těchto profesích jako nestabilní a nejisté.

Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla v červnu průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů třetí měsíc v řadě a dostala se na 2,21 procenta. Takto nízko byla naposledy na přelomu roku 2017 a 2018. Podle ekonomů budou sazby pravděpodobně klesat i v následujících měsících. Skvělá zpráva ale není určena všem.

„Banky v posledních třech měsících zpřísnily podmínky poskytování hypoték. Samostatně si určovaly rizikové profily a celkově se chovaly velice obezřetně,“ popisuje Škrabal. Přísnější metr připouští i sama Hypoteční banka, která je největším poskytovatelem hypoték v zemi. „V návaznosti na různou míru zasažení jednotlivých odvětví vládními i mezinárodními opatřeními proti covidu banka pružně přizpůsobuje svou metodiku schvalování úvěrů,“ tvrdí Patrik Madle, mluvčí banky. 

V Hypoteční bance považují za rizikovější například i taková odvětví, jako jsou výroba strojů a zařízení či výroba automobilů, jež dříve patřily k oporám tuzemské ekonomiky.

Obecně platí, že lepší pozici mají u bank klienti-zaměstnanci než podnikatelé. Dle serveru Hyponamíru.cz, což je první online hypoteční bankovnictví v Česku, je to dáno tím, že Finanční správa prodloužila možnost podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 až do poloviny srpna. Banky tak stále vycházejí primárně z daňových přiznání za roky 2017 a 2018, což je rok a půl starý přehled o ziscích podnikatele.

„Ve výhodě jsou obecně zaměstnanci ve státní správě, které oproti soukromému sektoru nezasáhne případná vlna propouštění v tak velké míře,“ říká obchodní ředitelka Hyponamíru.cz Veronika Hegrová.

Obdobně banky „lustrují“ povolání u spotřebitelských úvěrů, které lidé využívají na pořízení auta či spotřebního zboží. Z celkového zadlužení obyvatelstva České republiky tvoří tento typ úvěrů zhruba pětinu.

Banky se bojí propouštění i druhé vlny koronaviru

Dle Hegrové byla po dobu pandemie vstřícná hlavně Komerční banka, která posuzovala všechny příjmy individuálně, bez plošného opatření některé druhy příjmů dočasně neakceptovat. „Přísná byla zejména UniCredit Bank, která zavedla řadu omezení i z hlediska výše úvěrů. Středně přísné pak Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo mBank,“ dodává Veronika Hegrová.

Podle ní u určitých profesí banky hypotéku neschválí nebo zájemce podrobí detailnějšímu přezkoumání. Finanční instituce prý budou opatrné i nadále, a to kvůli očekávané druhé vlně koronakrize. „Zároveň se očekává výraznější propouštění, až doběhnou všechny podpůrné programy zavedené vládou,“ dodává Hegrová.

Banky zdůrazňují, že zaměstnání klienta sice sledují, práce v rizikovém oboru ale ještě neznamená automatické zamítnutí žádosti o úvěr. „Banka po důkladném posouzení žádosti může přistoupit k poskytnutí úvěru do určité výše hodnoty nemovitosti i přesto, že žadatel pracuje v sektoru zasaženém pandemií,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Obdobně hovoří zástupce Komerční banky. Podle jejího mluvčího Michala Teubnera mohou ti, kdo s žádostí nepochodí, využít například takzvanou štafetovou hypotéku. „Ta umožňuje jednoduchý převod úvěru z rodičů na děti a obráceně,“ vysvětluje Teubner.

Banky nepovažují počty zamítnutých žádostí o hypotéku za veřejnou informaci. Radek Škrabal z Fincentrum Reality říká, že dlouhodobě se podíl neúspěšných žadatelů pohybuje okolo 25 procent. Během pandemie se sice ukazatel meziročně zvýšil, jde prý ale jen o jednotky procent.

Nejvíc odmítnutých žadatelů je z Prahy

Ze statistik Hyponamíru.cz vyplývá, že nejvíc odmítnutých hypoték je v Praze, kde podmínky nesplní přibližně třetina zájemců.

„Je to dáno tím, že byty a domy jsou v hlavním městě oproti zbytku republiky dražší a lidé potřebují vyšší hypotéky, na které jim nestačí příjmy. V uplynulých letech také rostly ceny nemovitostí vyšším tempem než výdělky,“ zdůvodňuje to Veronika Hegrová.

Dodává, že nejúspěšnější jsou při schvalování hypoték lidé z Ústeckého kraje, kde „neprojde“ pouze patnáct procent žadatelů. Vysoké procento úspěšnosti mají také lidé z Pardubického kraje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.